Menu

4. Díl: Korunky na vodní dýmku

reklama konec reklamy
Korunka též kotlík či hagar. Je nejdůležitější součást vodní dýmky. Díky korunce vznikají mohutné mraky dýmu a někdy i silné bolesti hlavy. V některých vyniká převážně chuť nebo síla tabáku, v nejlepším oboje. Různé velikosti mají vliv na spotřebu tabáků a kvalitu dýmu. Proto je nutné pečlivě zvolit správný typ. Výběr korunky často přirovnávám k výběru, jako když Harry Potter přišel do obchodu Ollivandera, aby si vybral svou první kouzelnickou hůlku. Stejně tak je to i u korunek - každá má jiné využití a každému sedne jiná.

Existuje spousta různých korunek. Liší se převážně tvarem, materiálem, zpracováním, počtem děr, glazurou, hloubkou, ale třeba i vzhledem z komiksových filmů. Každá korunka vychází ze základního rozdělení - klasické, vortexové, phunnel a speciální. Zajímavostí je, že většina korunek je vyráběná ručně, tedy co kus, to originál. Korunky je možné nasadit na většinu (99,9%) dýmek. V případě potřeby je nutné použít mezi hrot dýmky a korunkou speciální těsnění.

Korunky se dají rozdělit do několika základních kategorií:


Klasické - 3. tisíciletí př. n. l.
jsou hliněné a vyráběné ručně, často slouží pro základní a rychlé pobublávání. Zpracování není příliš hezké a jsou na nich vidět jednotlivé vady. Převážně jsou dodávány k dýmkám ze zemí Arábie a Turecka. Rychle se zahřívají a je 90% šance na přepálení tabáku uvnitř korunky. Avšak při několika zkušenostech nabití poslouží dobře. Může být hluboká i mělká, díry (průduchy) směřují přímo k tělu. Vhodná je pro klasické arabské tabáky.

Klasické - 21 století
Dnes jsou nejvíce používané právě korunky klasické. Některé jsou natolik univerzální, že není problém do jedné korunky nacpat i přes 20 gramů tabáku. Hojně se využívají pro světlé i tmavé tabáky. Díry opět vedou směrem k tělu, jsou lépe zpracované než ty předchozí. Mohou být glazované, keramické nebo také čistě hliněné. Jak již bylo řečeno, jsou univerzální a velmi populární.

Vortex
Vypadá jinak a také je jinak zpracován, než je např. u klasických korunek. Ve většině případů se tabák nasype kolem výstupku uprostřed. Po zahřátí je dým nasáván z děr z boků. Zde vyniká převážně chuť tabáku, obzvlášť v těch porcelánových. Nevýhodou je výdrž celkového bublání. Po 30 minutách lehkého bublání dochází ke ztrátě chutě a je nutné vortex nabít novým tabákem. Tabák se moc nepropaluje.

Phunnel
je podobný předchozímu vortexu, jen se zde liší středová díra, která nevystupuje nad vrchní úroveň korunky a nemá boční díry. Tabák se nasype kolem středové díry z mírným okrajem. Phunnel je svým způsobem novodobý nástupce starého vortexu. Melasa zůstává v korunce a díky tomuto vyniká extrémně chuť. Mírně se prodloužila doba bublání. Snese i lehce špatnou přípravu tabákové směsi a po slušné gramáži tabáku, lze docílit i síly. Vhodný pro světlé i tmavé tabáky.

Skleněné
též známá jako vítrie. Jedná se o korunku, která má vnitřní část skleněnou a vnější část je obalená teplo odolným silikonem. Využívá se hojně v klasických čajovnách. Je vhodná spíše na ovocné a velmi melasovité tabáky. Z největší části se ohřívá pouze tabák ze shora. Vyniká převážně chuť, avšak délka výdrže je podprůměrná a tah slabý, dýmu též.

Speciální a jiné...
speciální korunky se používají na různé tabáky. Mohou být extrémně malé a mělké (mini phunnel). Existuje i jedinečná korunka pouze pro jeden druh luxusního tabáku a tím je WTO. Pro různé mixování tabáků existují půlené a více korunkové. Mohou mít i odlišní tvar tzv. jablko. Na trhu se prodávají velmi nebezpečné celo-silikonové, která důrazně nedoporučuji.

Zachytávač melasy
Nejedná se přímo o korunku, ale o jakýsi mezikus, který se vloží mezi hrot dýmky a korunku, či mezi tácek a tělo. Zachycuje kapající melasu, aby se zabránilo obarvení a kontaminaci vody ve váze.

Základní materiály korunek:

Hliněné
Nejčastější jsou hliněné korunky z hlíny, může být různá. Hliněná vede a udržuje teplo po celém obvodu a prohřívá se celá a tím i celý tabákový obsah. Tabák je tedy ohříván ze všech možných stran. Hliněné korunky zajišťují velmi hutný dým, vyniká vlastnostmi jako je nadstandardní výdrž, optimální chuť a samozřejmě je možné řádný buzz. Buzz je zajímavý jev, kdy je dýmka velmi silná na potah (díky obsahu nikotinu a tahu), obzvlášť při využití tmavých tabáků.

Porcelánové
Jakýkoliv typ korunky může být porcelánový, ať klasický, vortex či phunnel. Porcelán zajišťuje rychlý ohřev tabáků, avšak korunka si tolik tepla již neudrží a přebývající teplo jde dále do prostoru. Tím se docílí velmi výrazné chutě a kvalitnímu pokouření. Pro zvýšení výdrže je potřeba měnit častěji uhlíky.

Glazované
Korunka glazovaná je kompromis mezi hliněnou a porcelánovou. Je vhodnější použít právě glazovanou, oproti porcelánové, neboť udržuje lépe teplo, tabák je prohříván rovnoměrněji. Glazura nepropustí melasu mezi póry a trhlinky korunky, díky tomu se zabrání, aby korunka plakala resp. melasa nevytéká při dlouhodobém používání skrz stěnu korunky ven. Typické černé až hnědavé fleky. Snese horší zacházení s tabákem. Lze připravit na chuť i sílu. Je univerzální.

Skleněné
Sklo si neudržuje téměř žádné teplo. Z největší části se ohřívá pouze tabák. Vyniká chuť, ale na úkor spotřeby uhlíků a celkové výdrže.

Barva
všechny typy mají i svou barvu. Po dlouhých večerech jsme došli k závěru, že barva korunky nemá na výslednou chuť a celkovou kvalitu žádný vliv.

Výše uvedené je základní rozdělení. Každá korunka má svého čaroděje. Jen vy víte, ve které chutná váš tabák nejlépe. Korunek existuje celá řada od spousty výrobců. A koneckonců: příprava a kvalita dýmky, je vždy mezi rukou dýmkaře a korunkou. ☺ V dalším díle se podíváme na to, jakým způsobem na korunku položit uhlíky.
1. Díl: Dýmkaření se po 14 letech velmi změnilo - historie
2. Díl: Vodní dýmka - povíme si skoro vše o dýmce jako takové
3. Díl: Tabáky do vodní dýmky - světlý nebo tmavý ?
4. Díl: Korunky na vodní dýmku
5. Díl: Žhavé uhlíky, alobal, HMS
6. Díl: Příprava vodní dýmky a nacpání korunky
7. Diskuse pro dýmkaře
Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Obecné | Z mých cest | Hobby a PC | Dýmka a čaj | Auto-Moto | Geocaching | Elektrikařina | Zahrada a chata | Klášterec nad Ohří | Junior
Napsáno: 1.1.2021
Přečteno: 198x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  neohodnoceno

Diskuse k článku:

Přidat komentář

Široko daleko žádný komentář.
Můžeš nějaký přidat :)