Menu

2. Díl: Vodní dýmka - povíme si skoro vše o dýmce jako takové

reklama konec reklamy

V minulosti se vodní dýmce slangově říkalo: --> vodárna či vodnice.
„Čau kámo, vezmeš vodnici a půjdeme se zbublat na pole, sehnal jsem v Albertu v tabáku Nakhlu za dvěstěpade. Jo, a beru k tomu kartón samozápalů, tak ve tři, čus.“ Video z toho pole.

Dnes tomu již tak není a někteří to berou jako zneuctění a urážku tohoto zařízení. V jiných zemích je vodní dýmka známá jako shisha, waterpipe, nargila, kalian či hookah. Vodní dýmka je zařízení, které slouží ke kouření tabáků do vodních dýmek. Funguje na principu podtlaku vzduchu. No, ono to není zase tak složité, jak se na první pohled může zdát. Ale nejdříve si musíme vysvětlit a ukázat, jak to vlastně celé funguje a z čeho se vodárna skládá.

Vynález: Vodní dýmka je stará již několik století. Ta úplně první se skládá z karafy, těla, šlauchu s přívěskem, kotlíkem, rachotícím táckem, tarbuší a s kleštíček na jedno použítí. Musím se s něčím pochlubit, neboť mám kamaráda, který dodnes takovou dýmku má a stále jí používá - Ukaž mi jí! Kdo neklikl na zelený text "Ukaž mi jí" má poslední šanci! Chci jí vidět! Hezká, že ? Lze jí objednat na internetu v orientálním e-shopu. Mile rád, zašlu odkaz, kde tuto krásku koupiti, ale vy mi museti napsati!

Kompletní vodní dýmka je v současnosti vcelku dost složitá, nikoliv na funkci, ale oříškem je její správné seskládání. Obsahuje nepřeberné množství různých montovatelných součástek. Zde je výčet těch nejdůležitějších, vč. dnes již odborných názvů (začal jsem odspodu):

ČÁST 1 - PEVNÁ ČÁST
  • váza (karafa, skleněná, plastová, 5l kanystr)
  • difuzor - nemusí obsahovat! (pro zjemnění, mute - blblblblbl)
  • spodní trubka - downstem (nejdůležitější pro vytvoření podtlaku - odb. downstem)
  • srdce (pro pevné spojení vázy a celým tělem)
    • - zpětný ventil (slouží pro profuk spalin, nejčastěji se používá při pálení dýmky, její síly, ze zvyku)
    • - otvor pro připojení hadice
  • tělo - stem (tohle je snad nejdražší část a nejvíce upravovaná designová část)
  • tácek (pro odložení či oklepání polorozpálených uhlíků, típání cíg před vzplanutím cigaretové filtru)
  • šroubovací část pro korunku a dotažení tácku (odb. konektor)
  • různé těsnění
ČÁST 2 - MĚNITELNÁ ČÁST
Silikonová hadice (šlauch se tomu dnes prý neříká, možná je to právě ten s vnitřním kovovým opletem) může mít jakoukoliv barvu [když to není zrovna ta zelená zahradní], různě tvrdá a dlouhá. Obsahuje konektor pro připojení k srdci dýmky a na opačném konci konektor ústní, který se drží rukou a přes který se nasává dým - je měnitelný, což je paráda. Někdo si konektor na konci hadice plete s tužkou ze školy a okousává ho, obzvlášť ty dřevené. Naštěstí někdo vymyslel hygienické plastové, dřevěné, kovové náustky a jsou již standardem při dodání dýmky v podnicích. Profíci mají své vlastní naústky. Korunka je nejdůležitější součástí vodní dýmky. Korunka je většinou vyrobená z hlíny, keramiky, porcelánu, skla, silikonu, atp. Na korunky se podíváme v další kapitole podrobněji! Vázu je možné vyměnit též.

DÝMNING (tuning dýmek)
Vodní dýmku je možné potunit. Příslušenství: zachytávač melasy, tišší difuzor, výměna kuličky za jinou barvu ve zpětném ventilu (obsahuje-li jí), různé nástavce, prodlužováky těla, pružinky na hadici, led-podsvícení, smart technologie, chladicí náustek,...

Jsem si vědom toho, že textová teorie je k ničemu. Proto s laskavým svolením výrobce mé Pandy Russian, přikládám fotografii, jak vypadá má rozložená dýmka a později i složená v praxi. U jiných dýmek je to velmi podobné.

img
tato fotografie neobsahuje pracně vypsané popisky v malování, jednotlivé popisky obsahuje fotografie v části: čištění dýmky

Princip VD
Je založen na podtlaku vzduchu. Něco podobného se děje i při sezení na toaletě, kdy po velké potřebě zapnete ventilátor. Ten odsaje všechen smrad z místnosti. No, přiznávám. Tohle bylo hloupé přirovnání, ale vysvětloval jsem to podobně své kamarádce, která nabila korunku takovým způsobem, že jsem musel jít. Ale nyní trochu lépe, to předešlé byla pouhá špatná zkušenost a dřívější neznalost. Funguje to tak, kdy při řádném složení, utěsnění a při správné hladině vody ve váze, dojde k vytvoření dýmu mezi teplou a studenou částí. Teplé části dýmu rozuměj od korunky až po difuzor (downstem) a ochlazená část dýmu putuje dále od vody, skrz vázu - šlauch - konektor -> vdech ústy.

Jde to vysvětlit i jinak ?
Tabákový list se v korunce zahřeje na potřebnou teplotu a při určité teplotě se začne uvolňovat a tvořit dým. Ohřátý dým díky tahu od bublajícího prochází přes celé tělo až k difuzéru. Ve vodě se proráží dým skrze vzduchové bubliny. Ve vodě se dým ochladí, minimálně přefiltruje a putuje volno prázdnem ve váze až přes otvor skrz srdce do hadice a konektorem do úst - do plic.

Kolik vody mám nalít do vázy?
Voda ve váze by měla být vždy zároveň s ryskou na downstemu. Někteří výrobci tyto rysky dělají dvě =, ta níže k zemi bude pro tichý chod a ta výše pro typický bublající zvuk. Objem vody ve váze má velký vliv na hlasitost a na tah. Setkal jsem se s neprůhlednou vázou - u této je nutné nejdříve několikrát vyzkoušet ideální množství vody a toto množství odměřit pro budoucí použití. V případě, že downstem nemá rysky, opět to záleží na správném odměření vody. Hladina vody by měla být .cca 0,89 centimetrů nad koncem downstemu (spodní ponořená hrana).

Po úspěšném složení vodní dýmky a nalití vody do vázy je nutné vyzkoušet testovací tah. To provedeme, tak, že ucpeme prstem nástavec na korunku a zkusíme potáhnout, pokud to nelze je vše v pořádku a dýmka je připravená k provozu. Pokud tah lze provést i v případě ucpaného nástavce, je velmi pravděpodobná netěsnost. Zkontrolujte těsnění a veškeré spoje. Vyzkoušejte též profouknutí zpětného ventilu, jednoduše stačí fouknout do hadice. Ne silně, při nasazené korunce hrozí vyplavení celé korunky a prostoru, ve které se dýmka nachází.

Čištění vodní dýmky
Je velmi jednoduché. Po každém použití dýmky je nutné jí vymýt, aby další dým byl co nejchutnější a aby se odstranila pachuť z předešlých tabáků. K čištění je potřeba úzká štětka, štětka do vázy, jedlá soda, ocet, citronová kyselina, kus starého trička. Zkušenost mám i s krtkem (pro čištění odpadů), ale to v případě, kdy jsem nechal vodu ve váze přes celou zimu na chatě. Vázu vyčistíme, tak, že jí napustíme horkou vodu, přidáme jedlou sodu, ocet a necháme působit pár minut. Pro obnovu lesku vázy, je možné použít i čistící tabletu do myčky nebo rovnou dát vázu do myčky. Mezitím, co se váza nakládá ve směsi čisticích prostředků vyčistíme tělo dýmky a hadici. Čištění těla provedeme úzkou štětkou pod tekoucí vodou a pořádně prošťouchneme ze všech možných otvorů. Když máme náladu tělo rozebereme a vyčistíme každý díl zvlášť. Hadici propláchneme proudem vody z vodovodního kohoutku. Konektor můžeme prošťouchnout štětkou, vejde-li se. Zpět k váze - po odstátí vylijeme kontaminovanou vodu a napustíme vázu horkou vodou pod polovinu jejího objemu. Do vázy nasypeme jedlou sodu, nacpeme do ní to tričko nebo kus hadru, můžeme přidat i neuvařenou rýži a pořádně s vázou zatřeseme, třeseme tak dlouho, dokud nebude výsledek čisté vázy a bez zápachu. Vypláchneme znovu čistou vodou. Tato metoda se mi osvědčila již několikrát ke spokojenosti. Sklo zářilo čistotou a tmavé pruhy zmizely, pachuť též.

img
Uskladnění dýmky
Dýmka by měla stát na suchém a bezpečném místě. Nejlépe místo květináče a květiny na polici. Může se i rozebrat a uložit do úložného prostoru, ale při dlouhodobém nepoužívání mi jí, prosím, pošlete. Adresu pošlu mejlem :)

Rada na závěr: nově zakoupená dýmka má většinou všechny otvory chráněné různými igelity, proto vždy zkontrolujte jejich propustnost. Už jsem viděl hořet i obal, který byl zapomenut na odkládacím tácku pro uhlíky!

Občas slyším otázky typu:
  • Funguje to bez vody ? NE!
  • Funguje to s vodkou ? ANO, bude Ti blbě.
  • Funguje to s mlékem? ZKUSIL JSEM, vzniká pěna, hutný kouř, chuťově zajímavé.
  • Co když nacpu korunku trávou ? NE, tím si zničíš celou dýmku - pachutí, smradem.

1. Díl: Dýmkaření se po 14 letech velmi změnilo - historie
2. Díl: Vodní dýmka - povíme si skoro vše o dýmce jako takové
3. Díl: Tabáky do vodní dýmky - světlý nebo tmavý ?
4. Díl: Korunky na vodní dýmku
5. Díl: Žhavé uhlíky, alobal, HMS
6. Díl: Příprava vodní dýmky a nacpání korunky
7. Diskuse pro dýmkaře
Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Obecné | Z mých cest | Hobby a PC | Dýmka a čaj | Auto-Moto | Geocaching | Elektrikařina | Zahrada a chata | Klášterec nad Ohří | Junior
Napsáno: 1.1.2021
Přečteno: 200x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  neohodnoceno

Diskuse k článku:

Přidat komentář

Široko daleko žádný komentář.
Můžeš nějaký přidat :)