Menu

1. Díl: Dýmkaření se po 14 letech velmi změnilo - historie

reklama konec reklamy

Předpokládá se, že první vodní dýmku vynalezli Peršané. Později se rozšířila do Arábie, na Střední východ, do Asie a do Severní Afriky a následně i do Evropy. K vodní dýmce často patří i pití čaje. Tento způsob podávání čaje a dýmky je možné dodnes spatřit v Arábii, Maroku, ale i jinde ve světě. Pravděpodobně z tohoto důvodu vznikly české čajovny, které si uchovaly tradici podávání čaje a užívání vodní dýmky. Vodní dýmka je standardem většiny, dnes již pomalu zanikajících čajoven (nahrazují je lounge bary). Čajovna je velmi podobná kavárně, s tím rozdílem, že se zde hostům podává kvalitní sypaný čaj (jak kvalitní záleží na každé čajovně) a samozřejmě k čaji je možné objednat dýmku s různou tabákovou směsí. Prosím, podpořte české čajovny!

Tehdy mi bylo 13 let, kdy jsem poprvé ochutnal vodní dýmku. V té době byly na českém trhu tabáky převážně z Arábie nebo Turecka. V českých obchodech byly běžně dostupné a známé dodnes tabáky značky Al Fakher a Nakhla. K nim bylo potřeba přikoupit samozápalné uhlíky. Samozápalné uhlíky byly a jsou na trhu velmi časté, vyznačují se výborným hořením a k jejich zapálení stačí pouhý zapalovač. Nevýhodou těchto uhlíků je jejich příliš chemické složení a obsah nebezpečných látek, které vznikají během rozpalování a hoření. To však značně ovlivní chuť celého kouření - bublání. Tudíž existuje lepší varianta a tou jsou uhlíky kokosové. Kokosové uhlíky neobsahují chemické složení pro samorozžhavení. Vyrábí se z kokosových skořápek a jsou tudíž BIO, zcela přírodní! Aby bylo možné takový uhlík rozžhavit, používají se nejčastěji elektrické topné spirály (šíšameni tomu říkají kamínka), gril, ohniště nebo plynový sporák/hořák. Rozžhavení trvá přibližně 6 až 13 minut.Pro maximální kvalitu a chuť je nutné používat řádně rozžhavené kokosové uhlíky ze všech stran a pravidělně je oklepávat či vyměnit za nové.

Co se týče samotných dýmek, tak jich na českém trhu moc nebylo a byly dovážené převážně z Egypta nebo z jiných arabských zemí, jedná se o tradiční dýmky od výrobců Top Mark a Aladin. Ten, kdo si pamatuje v ústech kovový prach, tak se jedná právě o tyto klasické dýmky. Jejich šlauch s vnitřním kovovým opletem po vymytí zrezivěl a uvolnil kovové částice do úst. Z toho plyne, nekupujte tradiční arabské dýmky se šlauchem s kovovým opletem, nýbrž šlauch silikonový ! Bezdrátové zatím neexistují, byť by to ulehčilo manipulaci při větším počtu lidí.

Revoluci ve výrobě, dnes již známých designových dýmek, způsobila pravděpodobně česká společnost Meduse. Firma přibližně v roce 2005 vyvinula první model celoskleněné dýmky za neskutečnou prodejní částku. Meduse se na českém trhu prodávala přes sto tisíc korun českých. Po Meduse se v českých čajovnách objevila zcela nová a cenově dostupnější okouzlující dýmka od společnosti Nebula. Nebula (její prodejní cena byla .cca 15 tisíc) vyniká svou unikátností ve zpracování. Váza je z tvrzeného skla a tělo je celokovové. Součástí byl polstrovaný kufřík do kterého se dýmka seskládala a snadno přenesla jinam. V tu dobu se jednalo o naprosto nový dýmkařský skvost. Dalším výrobcem, který též přinesl na český trh něco nového byla německá společnost Amy Deluxe. Tento přelom v dýmkařské gastronomii přinesl na trh rychlým tempem pořád nové a nové, vizuálně velmi odlišné dýmky, avšak stále na stejném principu fungování. Jsou prodejci, kteří nejúspěšnější dýmky kopírují a prodávají je za levno. Sice částečné fungují, ale takové podporovat nebudeme, že ne, zejména z Ali!

S tím jak rostla kvalita dýmek se obrovsky rozmohl i tabákový průmysl. Al Fakher a Nakhla to byli před časem nejčastější dostupné tabáky, občas se do toho připletl Al-sultán nebo Prince. Tyto tabáky mají pravděpodobně nejlepší léta za sebou, alespoň co se týče jejich finančního zisku, jejich monopol skončil. Dnes je na trhu nepřeberné množství různých tabáků s různými příchutěmi, sílou a obsahem nikotinu. O tom si však povíme v dalších dílech. Nyní zpět k historii. Tím jak rostla chuť stále po něčem novém. Přišel na trh nový výrobce - Jeffs 7 Elements, tento tabák byl často prodáván jako suchý, ke kterému bylo dodávané zvlhčovadlo (melasa). Uživatel dýmky si tedy mohl namíchat libovolnou příchuť (smícháním ochucené melasy se suchým tabákem). Promíchaná směs se nechala na pár hodin odležet v lednici a po nabití tabáku do korunky si již bylo možné vychutnávat zcela odlišnou a velmi výraznou chuť. Výroba nových tabáků od různých výrobců na sebe nenechala dlouho čekat a na trh vstupuje Adalya, Truepassion a další. Tyto tabáky jsou virgínské světlé. Proto se pro větší požitek a větší dávku nikotinu začali kouřit tabáky tmavé. Tmavé tabáky prochází odlišným zpracováním než je u tabáků světlých. Tmavý tabák pochází z různých končin světa. Tmavý tabák Ti řádně dokáže zamotat hlavu.

Přiliv nových tabáků a krásných dýmek způsobil na českém trhu nový byznys. Zkrátka se ukázala nová díra na trhu - a to vznik několika Lounge Barů. Tyto podniky se specializují na nový typ zákazníků, dnes již pomalu zanikají čajovny resp. nejsou již tolik vyhledávány a populární. Neboť podniky tohoto typu cílí na mladé a nabízejí moderní prostory, limonády s přehnaným množstvím cukru (Cola, Pepsi,...) a ve většině případů domácí limonády, alkohol a načos, mňam! Nedílnou součástí je samozřejmě podávání dýmky a na první straně, v nabídníku je heslo pro připojení Wifi. Často v těchto podnicích lze slyšet „dáte si fresh, ovocnou, spíše sladčí? Slabší či silnější ?“. Profící se samozřejmě nenechají těmito názvy zastrašit a vydupou si 20% supernovy, 35% cosmos, 40% kalee grap... No nevím, jak to bude chutnat, ale poněkud to bude studit, ach ta supernova - Antarktida v hubě, nejméně chladný dým způsobí angínu. Jo, a těch zbývajících 5% je vzduch a mezery v tabákových listech v korunce. Aby se neřeklo, zachovala se zde i tradice podávání čaje, avšak čaj se podává v celkem pěkném čajovém setíku a nejlépe s čajovým pytlíkem. Původní arabská tradice čaj s dýmkou - tuareg v těchto podnikách zde moc není, sypaný čaj na moře s konvičkou a miskou už vůbec. Ale nevěšte hlavu, třeba čajovna na Václavském naměstí v Praze sypané čaje podává, ale dýmky byste zde hledali marně. Nevím, jaká varianta je v tomto případě lepší ? Čaj bez dýmky ? Dýmka s Pepsi ?


1. Díl: Dýmkaření se po 14 letech velmi změnilo - historie
2. Díl: Vodní dýmka - povíme si skoro vše o dýmce jako takové
3. Díl: Tabáky do vodní dýmky - světlý nebo tmavý ?
4. Díl: Korunky na vodní dýmku
5. Díl: Žhavé uhlíky, alobal, HMS
6. Díl: Příprava vodní dýmky a nacpání korunky
7. Diskuse pro dýmkaře
Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Napsáno: 1.1.2021
Přečteno: 106x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  neohodnoceno

Diskuse k článku:

Přidat komentář

Široko daleko žádný komentář.
Můžeš nějaký přidat :)

Jste ztracení v hledání menu? Nemusíte hladovět! Stačí kliknout na tu malou hamburgerovou ikonu v pravém horním rohu.