nacitam Vyčkejte do zmizení tohoto textu. Obsah stránek se načítá.

Zapojení proudového chrániče

Zapojení proudového chráničeProudový chránič je již standardem každé nové elektroinstalace. Proudový chránič chrání před úrazem el. proudem osoby, zvířata, ale také dokáže vybavit v případě poškození izolace kabelu a zamezit tak případnému vzniku požáru.

Proudový chránič (dále Fi) je dnes již povinností a skvělou doplňkovou ochranou. Neměl by tak chybět v žádné nově zrekonstruované elektroinstalaci, přenosném rozvaděči, aj. Bohužel se v praxi mnohokrát setkávám s tím, že chránič padá a nebo je problém jej správně zapojit. Veškeré náležitosti, vyjímky a normy lze nalézt na internetu. Vezmu to velmi stručně.

ČSN 33 2000-4-41 ed2/2009

 • Fi musí být v každé nové elektroinstalaci
 • Fi by v celé instalaci neměl být jen jeden, ale více, obzvlášť v rodiném domě.
 • koupelnové a umývací prostory rozhodně pod ochranu Fi (zásuvkové i světelné).
 • vyjímka, kde se PCH nemusí použít je lednice, počítačové sítě či samotné PC.
 • veškeré zásuvky použivané laiky musí být pod ochranou Fi.
 • světelné okruhy Fi nemusí mít, ale mohu jej doporučit !
 • dřevostavby, mokré stavby, přenosný rozvaděč, aj. 

Několik důvodů proč chránič padá a nelze jej nahodit

 • neprůchodný okruh tzn. někde je odpojený např. nulový vodič
 • špatné zapojení v rozvaděči (nejčastější)
 • nevhodný elektrospotřebič (např. motor - pouze fáze)
 • příliš mnoho elektrických okruhu na jeden chránič
 • porucha izolace kabelů
 • unikajicí proudy jsou větší než 0,30 mA
 • špatně zvolen typ Fi (A,AC,B,U)

V případě problému s proudových chráničem dbejte na bezpečnost sebe a převážně majetku, v jakékoliv situaci volejte odborníka - Elektrikáře. Nikoliv elektro-kutila !

Důležité upozornění: mnoho lidí si plete proudový chránič s jističem ! Hodnota vyznačená na proudovém chrániči, např. 25A se nejedná o hodnotu vybavení při přetížení. Jde pouze o hodnotu celkového proudu, do kterého lze zatížit silové kontakty chrániče. Na trhu jsou ovšem dostupné kombinované chrániče tj. jistič a proudový chránič v jednom, který se používá nejčasteji na jeden jediný okruh. 
 

Níže přikládám zapojení proudového chrániče, jedná se o velmi primitivní náčrt rozvaděče. V tomto případě, je chránič použit pouze jeden na většinu elektroinstalace, pouze zásuvka pro lednici a PC je mimo něj. 


Přívod TN-C vytvořen na síť TN-S 230V 50Hz

Níže je provedeno zapojení pouze třífázové zásuvky se středním a ochranným vodičem. Obvod je chráněn třífazovým proudovým chráničem a jističem.Ke stažení: Seminární práce o proudovém chrániči v PDF.
Známka článku:  2 (hodnoceno 76x)

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Jméno:

Opište kontrolní kód:
captcha
Zpráva:


Robert, Zapojení 380v14.7.2021 | reagovat
Dobrý den koupil jsem vířivku co má napojení na 380v dle prodejce stačí jistič 16a c třetí generace teď dotaz do garáže mám natahlí starý rozvod 380v 4 žíly na tři stare zásuvky 380 čtyřkolíkové mohu v garáži ty zásuvky zrušit udělat na stávající přívod nový rozvaděč s jisticem a proudový chráničem a rozvodem 5 vodičů?starý přívod je asi v hliníku o průměru vodiče asi 7mm jisteno na domě 30A jističem a jaký proudový chránič byste doporučil děkuji za odpověď
icon , odpověděl(a) 17.7.2021
Dobrý den,
určitě bych udělal nový rozvaděč a vytvořil síť TN-S s ochranou přes proudový chránič s rychlejším vypínacím proudem v mA (10mA) + jistič dle výrobce, avšak záleží na připojovaném motoru a dalším zařízení (ohřev, trysky, filtrace,..). Přívodní vodiče se zdají vyhovující. Vzhledem k tomu, že se jedná o vířivku, kde hrozí smrtelný úraz elektrickým proudem, doporučuji se obrátit na odbornou osobu, také pro jistotu vše nechat zkontrolovat revizním technikem, zda je vše v pořádku po zapojení. Nutné je dodržovat veškeré IP ochrany, rozvést na jednotlivé kovové části PE vodič o vhodném průřezu. Před každým použitím či častěji zkoušet tlačítko TEST.
Petr, Zapojení bazénu17.6.2021 | reagovat
Dobrý den,potřeboval bych zapíjet bazénový rozvaděč co mám v šachtě a nevím si rady. Jde o připojení ze sítě,zapojení filtrace s UV lampou a světla.
icon , odpověděl(a) 19.6.2021
Obrátil bych se na odborníka - elektrikáře.
Josef, chránič19.5.2021 | reagovat
Dobrý den,děkuji za odpověď.Ještě bych se chtěl zeptat jestli můžu dát PCH na napájení transformátoru když je tam jen černý a modrý drát.Transformátor bude napájet světlo v bazénu,které bude na 12v.Děkuji.
icon , odpověděl(a) 19.5.2021
Ano i zde musí být proudový chránič.
Anonymni-autor, odpověděl(a) 7.9.2021
rád bych věděl jak zapojíte FI na trafo když nemá třetí vodič
icon , odpověděl(a) 9.9.2021
Proudový chránič porovnává rozdíl proudu mezi nulovým a fázovým vodičem.
Josef, chránič13.5.2021 | reagovat
Dobrý den,chci se zeptat jestli je možné zapojit PCH na 3f.motor protiproudu u bazénu.Kde do ovládací krabičky vede kabel 5Jx2,5.V ovládací krabičce je stykač a motorová ochrana.Z ovládací krabičky pak vede kabel cysy 4x2,5.Chtěl bych vědět když dám na přívod do ovládací krabičky PCH jestli mi nebude vybavovat když z krabičky k motoru je kabel bez modrého vodiče.Díky,
icon , odpověděl(a) 19.5.2021
Ano, lze a dokonce musí a to PCH s rychlejším odpojením. Záleží na izolaci motoru
Tomas, přívod do stodoly4.5.2021 | reagovat
Dobrý den,
mohu přivést elektřinu do stodoly od domu (vzdálenost cca 70 metrů) 4p kabelem napojené z krabice v soustavě tn-s (kabel tedy připojen jen na L1 L2 L3 PE) a následně ve stodole rozdělit tento 4p kabel na soustavu tn-s (přes proudový chránič) tedy na L1 L2 L3 PE a N ??

Děkuji
icon , odpověděl(a) 5.5.2021
Dobrý den,
ANO, lze: 4 vodičový kabel - L1,L2,L3, PEN je síť TN-C. Ve stodole bude potřeba přidat nový rozvaděč a v tomto rozvaděči poté vytvořit síť TN-S (L1,L2,L3,N,PE) a zapojit proudový chránič s jističem.
Tomas, odpověděl(a) 8.5.2021
je tedy možné na soustavu tn-s napojit kabel do soustavy tn-c a ten tedy následně rozdělit na soustavu tn-s? ale v soustavě tn-s přeci není vodič PEN ale PE a N, takže by se na PE napojoval PEN (tn-c) a ten by se pak následně rozděloval opět na PE a N. jde především o bezpečnost.
icon , odpověděl(a) 9.5.2021
Pokud dobře chápu: přívodní kabel od domu bude TN-C (fázové,PEN - 4 vodiče), ve stodole v novém rozvaděči se rozdělí na TN-S (fázové, PE+N) v novém rozvaděči. Důležité je také zvolit správný průřez vodiče a jištění u domu.

Pokud se již v domě nachází rozvod TN-S, tak z hlediska bezpečnosti je nutné provést správné připojení ze sítě TN-S na TN-C, je to možné je potřeba přívod správně zapojit v rozvodnici.
Tomas, odpověděl(a) 12.5.2021
Ano, přívodní kabel od domu bude v hliníku 4x16mm2, ale nejsem si jistý napojěním na stávající rozvod - veden v mědi o průřezu 2,5mm2, dále v hliníku s průřezem 4mm2 a na to by se napojil onen přívodní kabel do stodoly.

prošel jsem cele vedení a v domě je 400v rozvod od rozvaděče veden nově v 5ti lince v mědi (do prvních rozvodných krabic-odtud opět jen 4 kabely v hliníku), ale N vodič není v rozvaděči zapojen jelikož je celý tento rovod veden v TN-C soustavě (všechny spotřebiče se zastrčkou na 4 koliky). takže by to šlo napojit z nejbližší krabice.

v případě že by se do budoucna předělávalo na soustavu TN-S (což je nepravděpodovné vzhledem ke složitosti vedení) musel by se PEN vodič přívést už od rozvaděče - tedy před rozdělením na PE a N - chápu to dobře?

následně ve stodole je vhodné provést přizemění rozvodu (PEN vodič před rozdělením)??
dále jak určím nejvhodnější proudový chránič?
jistič asi 3f 16A, dále jeden 16A na zásuvkový a 10A na světelný obvod.
icon , odpověděl(a) 19.5.2021
Prosím o zaslání fotek rozvaděče, na můj e-mail. Nakreslím Vám schéma.
Libor, Dotaz prosba4.4.2021 | reagovat
Dobrý den mohl bych poprosit o schéma zapojeni na karavan pro 5 žilovy 380v privod a 3 fázový proudovy chránič a tři okruhy zásuvek a světel ? Zásuvky mám 3x2,5 nevím zda je třeba 3 fáze hlavní jistič, a 4 Pin proudovy chránič a 3 single jističe pro každý okruh, nebo stačí přoudovy chránič ( Ampéry jaké?) a tři jističe 16A jde o úpravu foodtrucku z 230 v na 380 děkuji
icon , odpověděl(a) 4.4.2021
Dobrý den,
napište mi, prosím, na mou e-mailovou adresu. Děkuji.
Vlastimil, bojler25.3.2021 | reagovat
Zdravím. Zapojuje se bojler na proudový chránič? Případně jak?
Zvlášť, když má vlastní pojistky přímo udělané už u elektroměru?
Díky
icon , odpověděl(a) 26.3.2021
Samozřejmě, ba je to i povinné. U popisované varianty, bych udělal malý rozvaděč s proudových chráničem a jističem (či již hotové řešení proudový chránič s jističem). Zapojení je obdobné jako u domovního rozvaděče.
Josef, Zkrat11.12.2020 | reagovat
Dobrý den,chci se zeptat jestli se může jističochránič poškodit zkratem,který byl za jiným chráničem(zkrat na propojovací liště 3fáze).Na jističochrániči nefunguje test na vybavení.Děkuji.
icon , odpověděl(a) 12.12.2020
Dobrý den,
ano, každý zkrat je nežádoucí (platí pro jakýkoliv el. zař.) a může ovlivnit správnou funkci. Tlačítko TEST je nutné u chrániče v určitých intervalech pravidelně zkoušet. Nereaguje-li chránič na tlačítko TEST je nefunkční a vadný. Proto je nutné ho okamžitě vyměnit za funkční. Proudový chránič není totéž, co jistič, tudíž zkrat ho 100% poškodil.
Mirda, Proudový chránič.6.12.2020 | reagovat
Krásné,praktické a srozumitelné. Děkuji.
Stanislav, odpověděl(a) 17.9.2021
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na zapojení více chráničů při zapojení více světelných okruhů, zapojují se chrániče na světelné okruhy vedle Hlavního 3f ficka nebo za něj? A proč tomu tak je? Děkuji S.
Radek, Podruzny rozvadec27.11.2020 | reagovat
Chapu-li správně vaší poznámku s bazénem, neměl by tedy být problém na již jisteny okruh dát podřízeny rozvadec, například k bazénu, a v něm mít další fi. Pokud proud uteče jen z a zpět do chrániče. Je to tak?
icon , odpověděl(a) 1.12.2020
Mít podřadný rozvaděč (jistič+proudový chránič) je pro bazén nejideálnější a nejbezpečnější řešení. Nevím, jaké jsou podmínky pro bazény ve vyhlášce, ale osobně bych použil chránič s vybavením už od 100mA místo 300mA.
Lukas-K, Proudový chránič na tr14.9.2020 | reagovat
Dobrý den, chci se zeptat chtěl bych si z okruhu zásuvek z krabičky dodělat 4 zásuvky na terasu. A v jedné bude bazénová filtrace je možné abych si za okruhem udělal proudový chránič s jističem jen na ty 4 zasuvky? Děkuji
Lukas-K, odpověděl(a) 14.9.2020
Ještě k tomu v rozvaděči ještě žádný chránič nemám je se chci zeptat jestli může být na odbočce trasy
icon , odpověděl(a) 6.12.2020
Ano, lze to tak udělat. Způsobu je mnoho.
Premek, proudový chránič23.7.2020 | reagovat
Dobrý den, v dřevostavbě máme elinstalaci z roku 1981. V rozvaděči jsou jističe - černé na 6, 10 a 15A. Nemám žádnou dokumentaci (dědictví) a nemám jistotu, je li instalace chráněna proudovým chráničem. Že jsem absolutní laik jistě nemusím zmiňovat. Děkuji za odpověď.
icon , odpověděl(a) 25.7.2020
Dobrý den,

tato instalace proudový chránič určitě nemá.
Bohumir, Chránič s jističem15.6.2020 | reagovat
Dobrý den, chráněný nulový vodič se poté spojí s PEN ? A platí logika chrániče i na jistič s integrovaným chráničem ? (B16+fi) Děkuji.
icon , odpověděl(a) 16.6.2020
Dobrý den,
střední (nulový) vodič, pro obvody chráněné (skrze FI) se nepřipojují společně ke svorkovnici PEN. Pokud je kombinovaný chránič+jistič zapojení je stejné.
Michal, Pripojeni7.6.2020 | reagovat
Dobry den,
Lze do Fi zapojit starsi rozvod 400V, kde mam na vodici pouze 4zily?

Dekuji
icon , odpověděl(a) 12.6.2020
Dobrý den Michale,

pokud tam jsou fázové a střední (modrý) vodič, prakticky ano. Ale bylo by vhodné a je potřeba natáhnout zvlášť žlutozelený, aby byla zajištěna 100% funkční ochrana. Nová vyhláška vyžaduje 100mA FI pro 400V.
Martintygris, odpověděl(a) 24.9.2020
Proudový chránič nelze použít v čtyřvodičové soustavě.
Zdenek, stykač1.6.2020 | reagovat
Dobrý den, může být v systému s proudovým chráničem za jističem připojen stykač ?
icon , odpověděl(a) 1.6.2020
Ano, bez problémů.
Michalek, Proudovy chranic19.5.2020 | reagovat
Dobrý den, chtěl bych se zeptat když jde do krabice z chrániče vodič L, N a PE lze připojit 1. zásuvku ze všemi vodiči a 2.zásuvku pouze L a PE, protože k ní jde kabel bez vodiče N. Děkuji.
icon , odpověděl(a) 19.5.2020
To fungovat nebude. Vzhledem k tomu, že přívod k druhé zásuvce je pod proudovým chráničem.
Josef, Chránič16.3.2020 | reagovat
Dobrý den chci se zeptat jestli je vhodné zapojit přes chránič i oběhového čerpadlo na topeni. Dekuji.
icon , odpověděl(a) 17.3.2020
Zkuste to. Neznám zapojení oběhového čerpadlo, pokud je připojení fáze a střední vodič (modrý), měl by proudový chránič být zapojen.
Pepa, Chránič12.3.2020 | reagovat
Zdravím, chtěl bych se zeptat kolik ampér má mít třìfázový chránič na 8 zasuvkovych okruhů cca 25 zásuvek. Děkuji
icon , odpověděl(a) 12.3.2020
Záleží dle celkového příkonu a na jističi pro daný zásuvkový okruh. Dle toho volit silové kontakty PCH.
Josef, chránič16.2.2020 | reagovat
Dobrý den,ještě bych měl dotaz,když použiji více chráničů jestli můžou být všechny chrániče zapojeny modrý vodič na výstupu na stejnou svorkovnici.Děkuji Josef.
icon , odpověděl(a) 16.2.2020
Nemohou. Co jde z chrániče se musí vracet i zpět (proud), takovéto zapojení bude nefunkční.
Josef, odpověděl(a) 17.2.2020
Děkuji za odpověd.Takže každý chránič musí mít svojí svorkovnici na modrý vodič kde napojím chráněné okruhy?
icon , odpověděl(a) 17.2.2020
Ano, přesně tak. Důležité je taky, aby střední (modrý) vodič nebyl někde propojen se zelenožlutým.
Josef, chránič15.2.2020 | reagovat
Dobrý den,chci se zeptat jak mám zapojit proudový chránič do staré elektroinstalace ve které ještě není modrý vodič.Mám místo modrého zapojit zelenožlutý?Děkuji.
icon , odpověděl(a) 16.2.2020
Domnívám se, že při zapojení do staré instalace, bude chránič vybavovat. Nedoporučuji.
Pavel, odpověděl(a) 19.3.2021
V soustavě TN-C je použití proudového chrániče zakázáno
Ondrej, Zapojení rozvaděče RD9.2.2020 | reagovat
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jakým způsobem má být zapojen rozvaděč v novostavbě. Podle mého známého revizního technika mají být podle nové normy například světelné okruhy svůj vlastní proudový chránič a zároveň, že spoustu okruhů kde se například člověk nedostane na koncovou zásuvku rukou nemusí být za chráničem. Co jsem se setkal v minulosti se zapojením proudových chráničů tak platilo "dle staré normy", že vše musí být za proudovým chráničem. S tím, že koupelna a wc mají mít vlastní proudový chránič a lednice se může dát před proudový chránič. Chtěl bych se tedy zeptat jaké je správné zapojení?? Dle staré normy-tedy vše za chráničem nebo jak zmínil známý revizní technik, že vše za chráničem, ale světelné obvody buď za samostatným jednofázovým chráničem a nebo raději vůbec a zásuvky např. pro myčku nemusí být za chráničem. Děkuji za odpověď
icon , odpověděl(a) 9.2.2020
Dobrý den, revizní technik má pravděpodobně pravdu a ví více než Já. Už nějakou dobu platí, že proudový chránič by měl být na každý zásuvkový okruh (byť na ně člověk nedosáhne) vč. těch světelných. Zřejmě se opírá o normu 33 2000-4-41 ed.3. Jedná-li se o novostavbu je potřeba udělat elektroinstalaci tak, jak je znázorněno v dokumentaci, ve které by mělo být zapojení rozvaděče.
Ondrej, odpověděl(a) 9.2.2020
Bohužel žádnou dokumentaci nemám. Jedná se o RD souseda známého a projekt který má k domu je pouze ořezaný pro stavební povolení. Každopádně děkuji za odpověď. Mějte se
Pavel, Zapojení chrániče5.2.2020 | reagovat
Dobrý den, omlouvám se, dotaz měl znít: může být jistič před chráničem? A přidávám ještě jeden: Mají všechny chrániče vstup shora? Mám chránič Kania JLV4-63/2, na kterém nevidím žádné označení. Předem děkuji za odpověď.
icon , odpověděl(a) 6.2.2020
Zapojení chrániče určuje výrobce, typ Kania JLV4-63/2 nemohu dohledat. Proudový chránič musí být vždy za jisticím prvkem. Je potřeba také řešit In chrániče a jističe.
Pavel, Zapojení chrániče4.2.2020 | reagovat
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné mít jistič až za chráničem. Děkuji
icon , odpověděl(a) 5.2.2020
Ano, je to možné, ale chránič by měl být předjištěn.
Josef, Chránič20.1.2020 | reagovat
Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik okruhů můžu zapojit na jednofázový chránič?Děkuji
icon , odpověděl(a) 21.1.2020
Dobrý den,
okruhu může být kolik chce, je důležité nepřekročit procházející proud skrze proudový chránič. Na proudovém chrániči je vyznačeno např. 25A, 003... 25A udává hodnotu silových kontaktů.
Josef, odpověděl(a) 22.1.2020
Dobrý den, děkuji za odpověď. Ještě se chci zeptat jak poznám kolik každý okruh odebírá ampér? A jestli jde chránič zapojit do sítě bez modrého nuláku. Děkuji.
icon , odpověděl(a) 22.1.2020
Kolik teče ampér skrze okruh lze zjistit výpočtem všech zařízení pomocí P=U×I (I=P/U) P=příkon. Nebo pomocí ampérmetru (tzv. klešťakem) či digitálním měřidlem, který je měřením ampérů vybavený.
Vlada, zapojení24.12.2019 | reagovat
Mám dotaz? Jde udělat krátkou jistící ochranu kousek káblu//zástrčka-chránič IP30 4 pol-zásuvka// a zapojení1+2volné ,3 hnědá fáza,N modrý nulák a zem propojena vedle jističe od zástrčky do zásuvky . Bude to fungovat? Jedná se mi o to , když dělám něco na zahradě na 220V, abych to měl jako chránící mezikus a při zkratu mi to vyhodilo v tom mezikuse a nemusel jsem běhat až na hlavní proudový chránič do domu. Čtu tady , že musí být do FI všechny přivaděče a já tam mám jen 0+fáza?Děkuji předem za objasnění a přeji hezký den.Vlada
icon , odpověděl(a) 26.12.2019
Zdravím Vláďo,

z textu jsem trochu zmaten. Funkce je obdobná u přenosných rozvaděčů, kde je funkce totožná jako v hlavním domovním rozvaděči. Sám tento způsob zapojení mám na zahradě pro napájení filtrace k bazénu. Fungovat to bude, avšak musí být správně zapojeno tzn. co jde z chrániče ven (fáze), tak musí i zpět (střední vodič N) - uzavřený okruh.
JirkaS, Opačné zapojení10.5.2019 | reagovat
Je možné zaměnit svorky?
Myslím tím přívody dole a výstupy nahoře a naopak?
icon , odpověděl(a) 4.8.2019
Nikoliv. Každý výrobce na daném výrobku vždy uvádí způsob zapojení. V případě nedodržení se může stát, že PCH nebude správně fungovat. Doporučuji vodiče nastavit a zapojit je správně.
Martin, Program na schéma3.5.2019 | reagovat
Dobrý den,
mám dotaz trošku mimo téma. Je možný tento program, v kterém je schéma kreslené někde sehnat abych si nakreslil rozvaděč? Děkuji.
icon , odpověděl(a) 10.5.2019
Dobrý den,
Tento nákres byl vytvořen v malování pro jednoduché pochopení. Pro plánování elektroinstalace doporučuji ProfiCad.
Michal, zapojení23.4.2019 | reagovat
dobrý den jak mám zapojit proudový chránič který mám na 230v a mám přívod od rozvaděče 400v tedy 3fázový děkuji
icon , odpověděl(a) 23.4.2019
Dobrý den,
z přívodu si vzít jednu ze tří fází a zapojit do FI.
Petr-Och, dotaz15.9.2018 | reagovat
Když mám přívod fáze, nula a zem, je zapojení chrániče stejné?
Jiri, náčrt26.8.2018 | reagovat
Kde je ten náčrt zapojení? Nic tu nevidím.
Autor-si-pral-zustat-v-a, -11.2.2018 | reagovat
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak by vypadalo zapojeni, když mi jde od hodin místo modrého v nákresu, šle u mě jde zelenozluty? Děkuji
icon , odpověděl(a) 15.2.2018
Pokud jde do rozvaděče žlutozelený a fáze, tak je nutné rozdělit L, PE(N) na L,N,PE.
Ivan-B, Chranič8.2.2018 | reagovat
A proč lednice se nezapojuje přez proudový chránič? Děkuji.
icon , odpověděl(a) 8.2.2018
Lednice i PC se samozřejmě na proudový chránič mohou dát. Jde spíše o provozní důvody.
Jak se nejčastěji uvádí: Odjedete na čtrnáct dní na dovolenou a hned druhý den co jste pryč nehezky zahoupe síť a chránič vypne. Obsah lednice fuč, obsah mrazáku nejspíš také fuč.
Jaroslav, chránič16.1.2018 | reagovat
Jak zapojit třífázový chránič se sítí 230 V .
icon , odpověděl(a) 16.1.2018
Nelze, bohužel
Honza.Arbiter, Proudový chránič30.5.2017 | reagovat
Pro začínajícího studenta elektro, skvělá pomůcka.
Přesto bych měl drobnou výhradu (jsem si vědom, že obrázek rozváděče pracně vytvořeným v malování ve windows, je pouze pro pochopení principu funkce chrániče v domovním rozvodu elektrické sítě). Myčka a pračka by neměly být jištěny jediným jističem. Jsou to dva spotřebiče s relativně vyšším příkonem a navíc, většinou nesdílí stejnou místnost (v případě RD). Proto doporučuji uvedené spotřebiče jistit zvlášť s tím, že ke každému povede přímý přívod 3x2,5 z RS, přičemž proudový chránič může být pro oba dva společný, já to odděluju i chráničem. Vyplývá to z letitých zkušeností, nejen mých - to hlavně.
Ještě bych se chtěl zmínit o rozvržení použití fází v třífázovém připojení rozvaděče. Dnes se staví s projektovou dokumentací, takže není problém si vyváženě rozvrhnout zatížení každé fáze dle účelu. Já používám dvě fáze výhradně pro zásuvkové obvody a třetí pro osvětlení. Nevznikají tím problémy při zapnutí vysokoodběrového zařízení ve smyslu postřehnutelného pohasnutí osvětlení, připojeného na stejnou (jednu) fázi. Bohužel, v jednofázové síti toto řešení není proveditelné (bez vyrovnávače napětí a proudu).
Chci tvůrce pochválit za dobrý nápad podělit se s touto problematikou. Já sám, jsem se před mnoha lety potil při hledání důvodu, proč mi chránič stále padá. Kvůli hloupé záměně N vodičů, opomenutém připojení vodičů L do chráněného obvodu, jsem tehdy o pár hodin navíc nenudil.
Jak jsem měl možnost zjistit, je ještě dost elektrikářů (těch starých fachmanů), kteří si stále jedou po svém, i když podle norem, pořád nechápou podstatné prvky v elektroinstalaci zvyšující bezpečnost uživatelů a jejich majetku. Jen tak pro příklad: HOP (hlavní ochranná přípojnice), svodiče přepětí aj.
Tak hodně zdaru v další tvorbě ;)