nacitam Vyčkejte do zmizení tohoto textu. Obsah stránek se načítá.

Zapojení proudového chrániče

Zapojení proudového chráničeProudový chránič je již standardem každé nové elektroinstalace. Proudový chránič chrání před úrazem el. proudem osoby, zvířata, ale také dokáže vybavit v případě poškození izolace kabelu a zamezit tak případnému vzniku požáru.

Proudový chránič (dále Fi) je dnes již povinností a skvělou doplňkovou ochranou. Neměl by tak chybět v žádné nově zrekonstruované elektroinstalaci, přenosném rozvaděči, aj. Bohužel se v praxi mnohokrát setkávám s tím, že chránič padá a nebo je problém jej správně zapojit. Veškeré náležitosti, vyjímky a normy lze nalézt na internetu. Vezmu to velmi stručně.

ČSN 33 2000-4-41 ed2/2009

 • Fi musí být v každé nové elektroinstalaci
 • Fi by v celé instalaci neměl být jen jeden, ale více, obzvlášť v rodiném domě.
 • koupelnové a umývací prostory rozhodně pod ochranu Fi (zásuvkové i světelné).
 • vyjímka, kde se PCH nemusí použít je lednice, počítačové sítě či samotné PC.
 • veškeré zásuvky použivané laiky musí být pod ochranou Fi.
 • světelné okruhy Fi nemusí mít, ale mohu jej doporučit !
 • dřevostavby, mokré stavby, přenosný rozvaděč, aj. 

Několik důvodů proč chránič padá a nelze jej nahodit

 • neprůchodný okruh tzn. někde je odpojený např. nulový vodič
 • špatné zapojení v rozvaděči (nejčastější)
 • nevhodný elektrospotřebič (např. motor - pouze fáze)
 • příliš mnoho elektrických okruhu na jeden chránič
 • porucha izolace kabelů
 • unikajicí proudy jsou větší než 0,30 mA
 • špatně zvolen typ Fi (A,AC,B,U)

V případě problému s proudových chráničem dbejte na bezpečnost sebe a převážně majetku, v jakékoliv situaci volejte odborníka - Elektrikáře. Nikoliv elektro-kutila !

Důležité upozornění: mnoho lidí si plete proudový chránič s jističem ! Hodnota vyznačená na proudovém chrániči, např. 25A se nejedná o hodnotu vybavení při přetížení. Jde pouze o hodnotu celkového proudu, do kterého lze zatížit silové kontakty chrániče. Na trhu jsou ovšem dostupné kombinované chrániče tj. jistič a proudový chránič v jednom, který se používá nejčasteji na jeden jediný okruh. 
 

Níže přikládám zapojení proudového chrániče, jedná se o velmi primitivní náčrt rozvaděče. V tomto případě, je chránič použit pouze jeden na většinu elektroinstalace, pouze zásuvka pro lednici a PC je mimo něj. Ke stažení: Seminární práce o proudovém chrániči v PDF.
     

Diskuse k članku:


Přidat příspěvěk
Josef, Chránič20.1.2020 | reagovat
Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik okruhů můžu zapojit na jednofázový chránič?Děkuji
icon , odpověděl(a) 21.1.2020
Dobrý den,
okruhu může být kolik chce, je důležité nepřekročit procházející proud skrze proudový chránič. Na proudovém chrániči je vyznačeno např. 25A, 003... 25A udává hodnotu silových kontaktů.
Josef, odpověděl(a) 22.1.2020
Dobrý den, děkuji za odpověď. Ještě se chci zeptat jak poznám kolik každý okruh odebírá ampér? A jestli jde chránič zapojit do sítě bez modrého nuláku. Děkuji.
icon , odpověděl(a) 22.1.2020
Kolik teče ampér skrze okruh lze zjistit výpočtem všech zařízení pomocí P=U×I (I=P/U) P=příkon. Nebo pomocí ampérmetru (tzv. klešťakem) či digitálním měřidlem, který je měřením ampérů vybavený.
Vlada, zapojení24.12.2019 | reagovat
Mám dotaz? Jde udělat krátkou jistící ochranu kousek káblu//zástrčka-chránič IP30 4 pol-zásuvka// a zapojení1+2volné ,3 hnědá fáza,N modrý nulák a zem propojena vedle jističe od zástrčky do zásuvky . Bude to fungovat? Jedná se mi o to , když dělám něco na zahradě na 220V, abych to měl jako chránící mezikus a při zkratu mi to vyhodilo v tom mezikuse a nemusel jsem běhat až na hlavní proudový chránič do domu. Čtu tady , že musí být do FI všechny přivaděče a já tam mám jen 0+fáza?Děkuji předem za objasnění a přeji hezký den.Vlada
icon , odpověděl(a) 26.12.2019
Zdravím Vláďo,

z textu jsem trochu zmaten. Funkce je obdobná u přenosných rozvaděčů, kde je funkce totožná jako v hlavním domovním rozvaděči. Sám tento způsob zapojení mám na zahradě pro napájení filtrace k bazénu. Fungovat to bude, avšak musí být správně zapojeno tzn. co jde z chrániče ven (fáze), tak musí i zpět (střední vodič N) - uzavřený okruh.
JirkaS, Opačné zapojení10.5.2019 | reagovat
Je možné zaměnit svorky?
Myslím tím přívody dole a výstupy nahoře a naopak?
icon , odpověděl(a) 4.8.2019
Nikoliv. Každý výrobce na daném výrobku vždy uvádí způsob zapojení. V případě nedodržení se může stát, že PCH nebude správně fungovat. Doporučuji vodiče nastavit a zapojit je správně.
Martin, Program na schéma3.5.2019 | reagovat
Dobrý den,
mám dotaz trošku mimo téma. Je možný tento program, v kterém je schéma kreslené někde sehnat abych si nakreslil rozvaděč? Děkuji.
icon , odpověděl(a) 10.5.2019
Dobrý den,
Tento nákres byl vytvořen v malování pro jednoduché pochopení. Pro plánování elektroinstalace doporučuji ProfiCad.
Michal, zapojení23.4.2019 | reagovat
dobrý den jak mám zapojit proudový chránič který mám na 230v a mám přívod od rozvaděče 400v tedy 3fázový děkuji
icon , odpověděl(a) 23.4.2019
Dobrý den,
z přívodu si vzít jednu ze tří fází a zapojit do FI.
Petr-Och, dotaz15.9.2018 | reagovat
Když mám přívod fáze, nula a zem, je zapojení chrániče stejné?
Jiri, náčrt26.8.2018 | reagovat
Kde je ten náčrt zapojení? Nic tu nevidím.
Autor-si-pral-zustat-v-a, -11.2.2018 | reagovat
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak by vypadalo zapojeni, když mi jde od hodin místo modrého v nákresu, šle u mě jde zelenozluty? Děkuji
icon , odpověděl(a) 15.2.2018
[b]Pokud jde do rozvaděče žlutozelený a fáze, tak je nutné rozdělit L, PE(N) na L,N,PE.[/b]
Ivan-B, Chranič8.2.2018 | reagovat
A proč lednice se nezapojuje přez proudový chránič? Děkuji.
icon , odpověděl(a) 8.2.2018
Lednice i PC se samozřejmě na proudový chránič mohou dát. Jde spíše o provozní důvody.
Jak se nejčastěji uvádí: Odjedete na čtrnáct dní na dovolenou a hned druhý den co jste pryč nehezky zahoupe síť a chránič vypne. Obsah lednice fuč, obsah mrazáku nejspíš také fuč.
Jaroslav, chránič16.1.2018 | reagovat
Jak zapojit třífázový chránič se sítí 230 V .
icon , odpověděl(a) 16.1.2018
Nelze, bohužel
Honza.Arbiter, Proudový chránič30.5.2017 | reagovat
Pro začínajícího studenta elektro, skvělá pomůcka.
Přesto bych měl drobnou výhradu (jsem si vědom, že obrázek rozváděče pracně vytvořeným v malování ve windows, je pouze pro pochopení principu funkce chrániče v domovním rozvodu elektrické sítě). Myčka a pračka by neměly být jištěny jediným jističem. Jsou to dva spotřebiče s relativně vyšším příkonem a navíc, většinou nesdílí stejnou místnost (v případě RD). Proto doporučuji uvedené spotřebiče jistit zvlášť s tím, že ke každému povede přímý přívod 3x2,5 z RS, přičemž proudový chránič může být pro oba dva společný, já to odděluju i chráničem. Vyplývá to z letitých zkušeností, nejen mých - to hlavně.
Ještě bych se chtěl zmínit o rozvržení použití fází v třífázovém připojení rozvaděče. Dnes se staví s projektovou dokumentací, takže není problém si vyváženě rozvrhnout zatížení každé fáze dle účelu. Já používám dvě fáze výhradně pro zásuvkové obvody a třetí pro osvětlení. Nevznikají tím problémy při zapnutí vysokoodběrového zařízení ve smyslu postřehnutelného pohasnutí osvětlení, připojeného na stejnou (jednu) fázi. Bohužel, v jednofázové síti toto řešení není proveditelné (bez vyrovnávače napětí a proudu).
Chci tvůrce pochválit za dobrý nápad podělit se s touto problematikou. Já sám, jsem se před mnoha lety potil při hledání důvodu, proč mi chránič stále padá. Kvůli hloupé záměně N vodičů, opomenutém připojení vodičů L do chráněného obvodu, jsem tehdy o pár hodin navíc nenudil.
Jak jsem měl možnost zjistit, je ještě dost elektrikářů (těch starých fachmanů), kteří si stále jedou po svém, i když podle norem, pořád nechápou podstatné prvky v elektroinstalaci zvyšující bezpečnost uživatelů a jejich majetku. Jen tak pro příklad: HOP (hlavní ochranná přípojnice), svodiče přepětí aj.
Tak hodně zdaru v další tvorbě ;)