nacitam Vyčkejte do zmizení tohoto textu. Obsah stránek se načítá.

Zapojení proudového chrániče

Zapojení proudového chráničeProudový chránič je již standardem každé nové elektroinstalace. Proudový chránič chrání před úrazem el. proudem osoby, zvířata, ale také dokáže vybavit v případě poškození izolace kabelu a zamezit tak případnému vzniku požáru.

Proudový chránič (dále Fi) je dnes již povinností a skvělou doplňkovou ochranou. Neměl by tak chybět v žádné nově zrekonstruované elektroinstalaci, přenosném rozvaděči, aj. Bohužel se v praxi mnohokrát setkávám s tím, že chránič padá a nebo je problém jej správně zapojit. Veškeré náležitosti, vyjímky a normy lze nalézt na internetu. Vezmu to velmi stručně.

ČSN 33 2000-4-41 ed2/2009

 • Fi musí být v každé nové elektroinstalaci
 • Fi by v celé instalaci neměl být jen jeden, ale více, obzvlášť v rodiném domě.
 • koupelnové a umývací prostory rozhodně pod ochranu Fi (zásuvkové i světelné).
 • vyjímka, kde se PCH nemusí použít je lednice, počítačové sítě či samotné PC.
 • veškeré zásuvky použivané laiky musí být pod ochranou Fi.
 • světelné okruhy Fi nemusí mít, ale mohu jej doporučit !
 • dřevostavby, mokré stavby, přenosný rozvaděč, aj. 

Několik důvodů proč chránič padá a nelze jej nahodit

 • neprůchodný okruh tzn. někde je odpojený např. nulový vodič
 • špatné zapojení v rozvaděči (nejčastější)
 • nevhodný elektrospotřebič (např. motor - pouze fáze)
 • příliš mnoho elektrických okruhu na jeden chránič
 • porucha izolace kabelů
 • unikajicí proudy jsou větší než 0,30 mA
 • špatně zvolen typ Fi (A,AC,B,U)

V případě problému s proudových chráničem dbejte na bezpečnost sebe a převážně majetku, v jakékoliv situaci volejte odborníka - Elektrikáře. Nikoliv elektro-kutila !

Důležité upozornění: mnoho lidí si plete proudový chránič s jističem ! Hodnota vyznačená na proudovém chrániči, např. 25A se nejedná o hodnotu vybavení při přetížení. Jde pouze o hodnotu celkového proudu, do kterého lze zatížit silové kontakty chrániče. Na trhu jsou ovšem dostupné kombinované chrániče tj. jistič a proudový chránič v jednom, který se používá nejčasteji na jeden jediný okruh. 
 

Níže přikládám zapojení proudového chrániče, jedná se o velmi primitivní náčrt rozvaděče. V tomto případě, je chránič použit pouze jeden na většinu elektroinstalace, pouze zásuvka pro lednici a PC je mimo něj. 
Ke stažení: Seminární práce o proudovém chrániči v PDF.
Známka článku:  2 (hodnoceno 69x)
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Diskuse k članku:


Přidat příspěvěk
Lukas-K, Proudový chránič na tr14.9.2020 | reagovat
Dobrý den, chci se zeptat chtěl bych si z okruhu zásuvek z krabičky dodělat 4 zásuvky na terasu. A v jedné bude bazénová filtrace je možné abych si za okruhem udělal proudový chránič s jističem jen na ty 4 zasuvky? Děkuji
Lukas-K, odpověděl(a) 14.9.2020
Ještě k tomu v rozvaděči ještě žádný chránič nemám je se chci zeptat jestli může být na odbočce trasy
Premek, proudový chránič23.7.2020 | reagovat
Dobrý den, v dřevostavbě máme elinstalaci z roku 1981. V rozvaděči jsou jističe - černé na 6, 10 a 15A. Nemám žádnou dokumentaci (dědictví) a nemám jistotu, je li instalace chráněna proudovým chráničem. Že jsem absolutní laik jistě nemusím zmiňovat. Děkuji za odpověď.
icon , odpověděl(a) 25.7.2020
Dobrý den,

tato instalace proudový chránič určitě nemá.
Bohumir, Chránič s jističem15.6.2020 | reagovat
Dobrý den, chráněný nulový vodič se poté spojí s PEN ? A platí logika chrániče i na jistič s integrovaným chráničem ? (B16+fi) Děkuji.
icon , odpověděl(a) 16.6.2020
Dobrý den,
střední (nulový) vodič, pro obvody chráněné (skrze FI) se nepřipojují společně ke svorkovnici PEN. Pokud je kombinovaný chránič+jistič zapojení je stejné.
Michal, Pripojeni7.6.2020 | reagovat
Dobry den,
Lze do Fi zapojit starsi rozvod 400V, kde mam na vodici pouze 4zily?

Dekuji
icon , odpověděl(a) 12.6.2020
Dobrý den Michale,

pokud tam jsou fázové a střední (modrý) vodič, teoreticky ano. Ale bylo by vhodné natáhnout zvlášť žlutozelený, aby byla zajištěna 100% funkční ochrana. Nová vyhláška vyžaduje 100mA FI pro 400V.
Martintygris, odpověděl(a) 24.9.2020
Proudový chránič nelze použít v čtyřvodičové soustavě.
Zdenek, stykač1.6.2020 | reagovat
Dobrý den, může být v systému s proudovým chráničem za jističem připojen stykač ?
icon , odpověděl(a) 1.6.2020
Ano, bez problémů.
Michalek, Proudovy chranic19.5.2020 | reagovat
Dobrý den, chtěl bych se zeptat když jde do krabice z chrániče vodič L, N a PE lze připojit 1. zásuvku ze všemi vodiči a 2.zásuvku pouze L a PE, protože k ní jde kabel bez vodiče N. Děkuji.
icon , odpověděl(a) 19.5.2020
To fungovat nebude. Vzhledem k tomu, že přívod k druhé zásuvce je pod proudovým chráničem.
Josef, Chránič16.3.2020 | reagovat
Dobrý den chci se zeptat jestli je vhodné zapojit přes chránič i oběhového čerpadlo na topeni. Dekuji.
icon , odpověděl(a) 17.3.2020
Zkuste to. Neznám zapojení oběhového čerpadlo, pokud je připojení fáze a střední vodič (modrý), měl by proudový chránič být zapojen.
Pepa, Chránič12.3.2020 | reagovat
Zdravím, chtěl bych se zeptat kolik ampér má mít třìfázový chránič na 8 zasuvkovych okruhů cca 25 zásuvek. Děkuji
icon , odpověděl(a) 12.3.2020
Záleží dle celkového příkonu a na jističi pro daný zásuvkový okruh. Dle toho volit silové kontakty PCH.
Josef, chránič16.2.2020 | reagovat
Dobrý den,ještě bych měl dotaz,když použiji více chráničů jestli můžou být všechny chrániče zapojeny modrý vodič na výstupu na stejnou svorkovnici.Děkuji Josef.
icon , odpověděl(a) 16.2.2020
Nemohou. Co jde z chrániče se musí vracet i zpět (proud), takovéto zapojení bude nefunkční.
Josef, odpověděl(a) 17.2.2020
Děkuji za odpověd.Takže každý chránič musí mít svojí svorkovnici na modrý vodič kde napojím chráněné okruhy?
icon , odpověděl(a) 17.2.2020
Ano, přesně tak. Důležité je taky, aby střední (modrý) vodič nebyl někde propojen se zelenožlutým.
Josef, chránič15.2.2020 | reagovat
Dobrý den,chci se zeptat jak mám zapojit proudový chránič do staré elektroinstalace ve které ještě není modrý vodič.Mám místo modrého zapojit zelenožlutý?Děkuji.
icon , odpověděl(a) 16.2.2020
Domnívám se, že při zapojení do staré instalace, bude chránič vybavovat. Nedoporučuji.
Ondrej, Zapojení rozvaděče RD9.2.2020 | reagovat
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jakým způsobem má být zapojen rozvaděč v novostavbě. Podle mého známého revizního technika mají být podle nové normy například světelné okruhy svůj vlastní proudový chránič a zároveň, že spoustu okruhů kde se například člověk nedostane na koncovou zásuvku rukou nemusí být za chráničem. Co jsem se setkal v minulosti se zapojením proudových chráničů tak platilo "dle staré normy", že vše musí být za proudovým chráničem. S tím, že koupelna a wc mají mít vlastní proudový chránič a lednice se může dát před proudový chránič. Chtěl bych se tedy zeptat jaké je správné zapojení?? Dle staré normy-tedy vše za chráničem nebo jak zmínil známý revizní technik, že vše za chráničem, ale světelné obvody buď za samostatným jednofázovým chráničem a nebo raději vůbec a zásuvky např. pro myčku nemusí být za chráničem. Děkuji za odpověď
icon , odpověděl(a) 9.2.2020
Dobrý den, revizní technik má pravděpodobně pravdu a ví více než Já. Už nějakou dobu platí, že proudový chránič by měl být na každý zásuvkový okruh (byť na ně člověk nedosáhne) vč. těch světelných. Zřejmě se opírá o normu 33 2000-4-41 ed.3. Jedná-li se o novostavbu je potřeba udělat elektroinstalaci tak, jak je znázorněno v dokumentaci, ve které by mělo být zapojení rozvaděče.
Ondrej, odpověděl(a) 9.2.2020
Bohužel žádnou dokumentaci nemám. Jedná se o RD souseda známého a projekt který má k domu je pouze ořezaný pro stavební povolení. Každopádně děkuji za odpověď. Mějte se
Pavel, Zapojení chrániče5.2.2020 | reagovat
Dobrý den, omlouvám se, dotaz měl znít: může být jistič před chráničem? A přidávám ještě jeden: Mají všechny chrániče vstup shora? Mám chránič Kania JLV4-63/2, na kterém nevidím žádné označení. Předem děkuji za odpověď.
icon , odpověděl(a) 6.2.2020
Zapojení chrániče určuje výrobce, typ Kania JLV4-63/2 nemohu dohledat. Proudový chránič musí být vždy za jisticím prvkem. Je potřeba také řešit In chrániče a jističe.
Pavel, Zapojení chrániče4.2.2020 | reagovat
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné mít jistič až za chráničem. Děkuji
icon , odpověděl(a) 5.2.2020
Ano, je to možné, ale chránič by měl být předjištěn.
Josef, Chránič20.1.2020 | reagovat
Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik okruhů můžu zapojit na jednofázový chránič?Děkuji
icon , odpověděl(a) 21.1.2020
Dobrý den,
okruhu může být kolik chce, je důležité nepřekročit procházející proud skrze proudový chránič. Na proudovém chrániči je vyznačeno např. 25A, 003... 25A udává hodnotu silových kontaktů.
Josef, odpověděl(a) 22.1.2020
Dobrý den, děkuji za odpověď. Ještě se chci zeptat jak poznám kolik každý okruh odebírá ampér? A jestli jde chránič zapojit do sítě bez modrého nuláku. Děkuji.
icon , odpověděl(a) 22.1.2020
Kolik teče ampér skrze okruh lze zjistit výpočtem všech zařízení pomocí P=U×I (I=P/U) P=příkon. Nebo pomocí ampérmetru (tzv. klešťakem) či digitálním měřidlem, který je měřením ampérů vybavený.
Vlada, zapojení24.12.2019 | reagovat
Mám dotaz? Jde udělat krátkou jistící ochranu kousek káblu//zástrčka-chránič IP30 4 pol-zásuvka// a zapojení1+2volné ,3 hnědá fáza,N modrý nulák a zem propojena vedle jističe od zástrčky do zásuvky . Bude to fungovat? Jedná se mi o to , když dělám něco na zahradě na 220V, abych to měl jako chránící mezikus a při zkratu mi to vyhodilo v tom mezikuse a nemusel jsem běhat až na hlavní proudový chránič do domu. Čtu tady , že musí být do FI všechny přivaděče a já tam mám jen 0+fáza?Děkuji předem za objasnění a přeji hezký den.Vlada
icon , odpověděl(a) 26.12.2019
Zdravím Vláďo,

z textu jsem trochu zmaten. Funkce je obdobná u přenosných rozvaděčů, kde je funkce totožná jako v hlavním domovním rozvaděči. Sám tento způsob zapojení mám na zahradě pro napájení filtrace k bazénu. Fungovat to bude, avšak musí být správně zapojeno tzn. co jde z chrániče ven (fáze), tak musí i zpět (střední vodič N) - uzavřený okruh.
JirkaS, Opačné zapojení10.5.2019 | reagovat
Je možné zaměnit svorky?
Myslím tím přívody dole a výstupy nahoře a naopak?
icon , odpověděl(a) 4.8.2019
Nikoliv. Každý výrobce na daném výrobku vždy uvádí způsob zapojení. V případě nedodržení se může stát, že PCH nebude správně fungovat. Doporučuji vodiče nastavit a zapojit je správně.
Martin, Program na schéma3.5.2019 | reagovat
Dobrý den,
mám dotaz trošku mimo téma. Je možný tento program, v kterém je schéma kreslené někde sehnat abych si nakreslil rozvaděč? Děkuji.
icon , odpověděl(a) 10.5.2019
Dobrý den,
Tento nákres byl vytvořen v malování pro jednoduché pochopení. Pro plánování elektroinstalace doporučuji ProfiCad.
Michal, zapojení23.4.2019 | reagovat
dobrý den jak mám zapojit proudový chránič který mám na 230v a mám přívod od rozvaděče 400v tedy 3fázový děkuji
icon , odpověděl(a) 23.4.2019
Dobrý den,
z přívodu si vzít jednu ze tří fází a zapojit do FI.
Petr-Och, dotaz15.9.2018 | reagovat
Když mám přívod fáze, nula a zem, je zapojení chrániče stejné?
Jiri, náčrt26.8.2018 | reagovat
Kde je ten náčrt zapojení? Nic tu nevidím.
Autor-si-pral-zustat-v-a, -11.2.2018 | reagovat
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak by vypadalo zapojeni, když mi jde od hodin místo modrého v nákresu, šle u mě jde zelenozluty? Děkuji
icon , odpověděl(a) 15.2.2018
[b]Pokud jde do rozvaděče žlutozelený a fáze, tak je nutné rozdělit L, PE(N) na L,N,PE.[/b]
Ivan-B, Chranič8.2.2018 | reagovat
A proč lednice se nezapojuje přez proudový chránič? Děkuji.
icon , odpověděl(a) 8.2.2018
Lednice i PC se samozřejmě na proudový chránič mohou dát. Jde spíše o provozní důvody.
Jak se nejčastěji uvádí: Odjedete na čtrnáct dní na dovolenou a hned druhý den co jste pryč nehezky zahoupe síť a chránič vypne. Obsah lednice fuč, obsah mrazáku nejspíš také fuč.
Jaroslav, chránič16.1.2018 | reagovat
Jak zapojit třífázový chránič se sítí 230 V .
icon , odpověděl(a) 16.1.2018
Nelze, bohužel
Honza.Arbiter, Proudový chránič30.5.2017 | reagovat
Pro začínajícího studenta elektro, skvělá pomůcka.
Přesto bych měl drobnou výhradu (jsem si vědom, že obrázek rozváděče pracně vytvořeným v malování ve windows, je pouze pro pochopení principu funkce chrániče v domovním rozvodu elektrické sítě). Myčka a pračka by neměly být jištěny jediným jističem. Jsou to dva spotřebiče s relativně vyšším příkonem a navíc, většinou nesdílí stejnou místnost (v případě RD). Proto doporučuji uvedené spotřebiče jistit zvlášť s tím, že ke každému povede přímý přívod 3x2,5 z RS, přičemž proudový chránič může být pro oba dva společný, já to odděluju i chráničem. Vyplývá to z letitých zkušeností, nejen mých - to hlavně.
Ještě bych se chtěl zmínit o rozvržení použití fází v třífázovém připojení rozvaděče. Dnes se staví s projektovou dokumentací, takže není problém si vyváženě rozvrhnout zatížení každé fáze dle účelu. Já používám dvě fáze výhradně pro zásuvkové obvody a třetí pro osvětlení. Nevznikají tím problémy při zapnutí vysokoodběrového zařízení ve smyslu postřehnutelného pohasnutí osvětlení, připojeného na stejnou (jednu) fázi. Bohužel, v jednofázové síti toto řešení není proveditelné (bez vyrovnávače napětí a proudu).
Chci tvůrce pochválit za dobrý nápad podělit se s touto problematikou. Já sám, jsem se před mnoha lety potil při hledání důvodu, proč mi chránič stále padá. Kvůli hloupé záměně N vodičů, opomenutém připojení vodičů L do chráněného obvodu, jsem tehdy o pár hodin navíc nenudil.
Jak jsem měl možnost zjistit, je ještě dost elektrikářů (těch starých fachmanů), kteří si stále jedou po svém, i když podle norem, pořád nechápou podstatné prvky v elektroinstalaci zvyšující bezpečnost uživatelů a jejich majetku. Jen tak pro příklad: HOP (hlavní ochranná přípojnice), svodiče přepětí aj.
Tak hodně zdaru v další tvorbě ;)