Menu

Zapojení autorádia v automobilu

Zapojení autorádia v automobilu
V dnešním článku se podíváme na to, jak zapojit nové autorádio ve vozidle. Koupili jste si nové autorádio, ale máte problém ze zapojením do Vašeho vozu ? Zapojení a návod po 1DIN rádio, pro 2DIN je podobné, avšak u 2DIN je možné připojit i další periférie např. couvací kameru či GPS modul pro navigaci.
reklama konec reklamy
Při pořízení nového autorádia mohou nastat komplikace s připojením a zprovozněním, zvlášť u starších vozidel. Ve většině případů, je nutné k propojení nového autorádia provést pomocí ISO konektoru. ISO konektor není nic jiného než propojovací redukce, která se propojí mezi konektor vedoucí ze skřínky automobilu do konektoru nového autorádia.
ISO redukce se kupují společně s novým autorádiem a to podle typu a značky vozidla a novým autorádiem.

img

ISO redukce mohou vypadat nějak takto:
iso_redukce.jpg iso_redukce_1.jpg iso_redukce_2.jpg

Co když ISO konektor k mému autorádiu nebo automobilu neprodávají ?

Může se stát, že ISO konektor k autorádiu či typu vozidla nejde sehnat. I proto je řešení a to manuální zapojení pomocí dutinek a svorkovnice a jednotlivé vodiče propojit. V případě profesionality a vizuálnímu vzhledu je možné konektory vyrobit na 3D tiskárně a v tomto konektoru jej napinovat na jednotlivé vstupy (napájení,...) a výstupy (reproduktory, napájení pro anténu), avšak je to velmi pracné a vyžaduje to jistou šikovnost, ať v programu v návrhu tisku, či pinování.

Manuální propojení jednotlivých vodičů:
Dle přiložené tabulky níže, propojíme jednotlivé vodiče pomocí svorkovnice či jinak. U tohoto zapojení nutné brát zřetel na správné zapojení do správných vývodů - podle schémata na autorádiu. Prodávají se ISO konektory, které mají propojení s konektorem vedoucí z automobilu a na konci tohoto se nachází pouze barevné označené vodiče, na tomto konci se připojí s ISEM z autorádia. Jak to může vypadat je vidět na obrázku níže:

img

Tabulka barevného značení vodičů:
Dbejte na správné zapojení jednotlivých vodičů, zéjmena napájecích! Barevné značení nemusí odpovídat pravdě! Vždy se držte schématu autorádia či proměřte jednotlivé vodiče vedoucí ze skřínky automobilu. Ověřte polaritu jednotlivých vodičů.

Barva vodiče K čemu je
červený 12V+ (kladný pól) , při otočení klíčku
černý 12V- (záporný pól)
modrý spínací pro zesilovač, anténu
žlutý 12V+ (kladný pól) pamět, může být propojen s červeným
fialový zadní pravý reproduktor (kladný pól +)
fialový --- zadní pravý reproduktor
šedý přední pravý reproduktor (kladný pól +)
šedý --- přední pravý reproduktor
bílý přední levý reproduktor (kladný pól +)
bílý --- přední levý reproduktor
zelený zadní levý reproduktor (kladný pól +)
zelený --- zadní levý reproduktor

Co je CAN-BUS?
CAN-BUS je další z mnoha konektoru. Je to sběrnice, která komunikuje s dalšími jednotkami v automobilu. Díky tomu lze ovládat autorádio např. z multifunkčního volantu nebo si nechat zobrazovat název skladby v palubním počítači. Je nutné tyto převodníky konzultovat s prodejcem či s jistotou pořídit a zapojit. Musí podporovat jak autorádio, tak jednotka automobilu.

Ukázka montáže autorádia Pionner ve vozidle Passat B6 - pomocí svorkovnice bez canbus sběrnice a ISA.


1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg

Nejčastěji se lidé potýkají se ztrátou paměti uložených stanic a nastavení - stačí propojit žlutý s červeným vodičem. V případě imobilizéru natáhnout od akumulátoru (spínací skřínky) zvlášť 12V+. Dále může docházet k nadměrnému vybijení akumulátoru a stálého napájení autorádia (zde rozdělit žlutý s červeným), případně se pohrabat v nastavení rádia a aktivovat PW vypínání tlačítkem na autorádiu. Nezapomeňte taky pro kvalitní hudební požitek nastavit jednotlivé frekvence pro reproduktory.

Dále se může hodit:

V této oblasti poskytujeme odbornou montáž a zapojení, v případě potřeby se na nás obraťte skrze kontakt.


Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Napsáno: 30.6.2014
Přečteno: 159092x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  3 (hodnoceno 64x)

Diskuse k článku:

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

icon , | vypnutí komentářů | 19.6.2021 odpovědět


Z důvodů častých a opakovaných dotazů (bez zpětné reakce) byla diskuse uzamčena a nelze do ní přidávat nové příspěvky.

Avšak, je možnost založit téma v diskusním fóru, kde bude odpovězeno - napsat nové téma.

, | vypinanie radia | 16.6.2021 odpovědět

Zdravím mam octavia I po zapojení 2DIN radia z cini model 7018 mi ide rádio len keď otočím kľuč v polohe 1 a stojím na mieste po naštartovaní mi skočí modra obrazovka a rádio nejde ako náhle vypnem auto rádio ide napojene to mam cez iso ako som mal staré 1DIN rádio nič som neprerábal pri výmene radia čo stým treba spraviť: ďakujem za rady

icon , odpověděl(a) na komentář výše 19.6.2021
Propojit žlutý s červeným vodičem.
, | Slabý mikrofón | 13.6.2021 odpovědět

Zdravím rádio pripojené, ale má slabý mikrofón. Dalo by sa do aux výstupu pripojiť externý mikrofón? Bude mi to fungovať. Ako by ste to riešili Vy? Za odp. Ďakujem.

icon , odpověděl(a) na komentář výše 16.6.2021
To fungovat nebude, pokud rádio nemá vstup na mikrofon. Vyřešil bych to koupí rádia, které má vstup na mikrofon ze zadní strany.
, | Neuložené stanice | 9.6.2021 odpovědět

Dobrý den, mám Škoda Fabia r.2004. koupil jsem neoriginál autorádio, které po vyjmutí klíčku zapomene všechny stanice, po nastartování je třeba rádio opět manuálně zapnout, prosím o radu čím by to mohlo být, Děkuji

icon , odpověděl(a) na komentář výše 12.6.2021
Dobrý den,
je potřeba spojit červený a žlutý vodič.
, | Spínané + | 17.5.2021 odpovědět

Dobrý den,

mám Seat Ibiza r. v. 2009 a pořídil jsem si čínské autorádio. Zjistil jsem, že auto dává jak na červený, tak i na žlutý drát stále 12 V. Staré rádio mělo funkci, že se po podržení tlačítka opravdu vyplo, nové tuto funkci nemá.

Jaká jsou možná řešení? Odkud můžu případně dotáhnout nové 12 V +, které ale bude spínané otočením klíčku?

Děkuji.

icon , odpověděl(a) na komentář výše 19.5.2021
Červený kabel po vytažení klíčku by měl být bez napětí, žlutý stále. Pokud tomu tak není a v nastavení není možnost rádio vypnout, tak jediné řešení je přepínač, který by se připojil k červenému kabelu.
, | Autorádio | 6.5.2021 odpovědět

Dobry5 večer.Jakmile nastartuji zapne se mi automaticky rádio, ale už tam nenaskoci ta stanice u které jsem autorádio vypla.je možné že rádio je špatně zapojené? Děkuji za odpověď

icon , odpověděl(a) na komentář výše 7.5.2021
Dobrý večer,
rádio se chová standartním způsobem, většina to umí (těch oficiálních od výrobce), ale je i spousta rádií, které to takto automaticky nedělají. Zapojené je to tedy správně, možná bych se podíval do nastavení je-li tam možnost pokračovat tam, kdy bylo vypnuto.
, | Isudar a přehrávání vi | 23.4.2021 odpovědět

Dobrý den, mám rádio Isudar a při přehrávání videa mi pouze zobrazuje tabulku, nesleduje za jízdy video, bohužel na rádiu nemůžu najít kabel brake a ani v menu není položka ne deaktivaci té tabulky, jde to nějak vyřešit, respektive je na autorádiu nějaký výstup brake? Děkuji

icon , odpověděl(a) na komentář výše 25.4.2021
Dobrý den,
pravděpodobně rádio není tak chytré a toto neumí. Kontaktoval bych výrobce. Nevím, co znamená "brake" brzda ? V dokumentaci od rádia tam není o této funkci něco napsáno?
, | Problém se spuštěním | 21.4.2021 odpovědět

Dobrý den koupil jsem radio z číny a funguje pouze do té doby, než vypnu auto. Jakmile vypojím a opět zapojím iso konektor, rak funguje. Nevíte, čím by to mohlo být? Nepomohlo by výměna kabelů?
Octavia 2

icon , odpověděl(a) na komentář výše 21.4.2021
Dobrý den,
ano vím, čím to může být: při vypnutí auta resp. vytažení klíčku, dojde k odpojení +12V. Je potřeba připojit žlutý na správný vodič vedoucí z rádia (paměť+funkce). Případně spojit žlutý z červeným, ale pouze v případě pokud je rádio vybaveno funkci power-on,off. Tato funkce zajišťuje vypnout rádio a bere si minimální proud z akumulátoru případně lze zapnout. V opačném případě hrozí vybití akumulátoru a k jeho zničení.
, | Nefunguje rádio | 31.3.2021 odpovědět

Dobrý den mám problém koupil jsem si nové rádio které se i po zapojení nezapne,zkoušel jsem zapojit zpět staré které funguje ihned po zapojení,obě rádia jsou 2din.Auto mám Mondeo 2007 mk4. Díky za radu.

icon , odpověděl(a) na komentář výše 2.4.2021
Dobrý den,
připojujete přes originální ISO konektor ? Na rádiu se nachází tlačítko pro zapnutí, funguje po stisku ?
, odpověděl(a) na komentář výše 3.4.2021
Tak se mi rádio povedlo připojit,problém byl v kabelu co přišel s rádiem (čína) spojil jsem červený a žlutý a vše jede jak má,ovšem nastal druhý problém nadměrné vybíjení baterie..autorádio jde zapnout i bez zapnutého klíčku a Flashka v USB portu stále svítí je možné že by Flashka 2.0 vybila za 3 dny baterii z 12,80v na 6,80v ?
icon , odpověděl(a) na komentář výše 4.4.2021
Tyto rádia mají v nastavení POWER - On funkci, tato funkce se stará o to, co se stane po zmáčknutí PWR tlačítka. Buď se vypne celé, nebo zůstane ve stand-by režimu či jiném. Nutné nastavit, aby se vypnulo. Pokud nemá funkci bude nutné přidělat dodatečné vypínací tlačítko na +12V. 6,80V je kritická hranice pro akumulátor, tím se mohl i poškodit.
, odpověděl(a) na komentář výše 4.4.2021
Aha a nejmenuje se to nastaveni "zpoždění vypnutí při ACC OFF"? Prptože tu žádné jiné nastavení nemám,rádio je Isudar mns790fb-b
icon , odpověděl(a) na komentář výše 4.4.2021
Myslím, že tato funkce hlídá vypnutí napájení přes klíček. Ale při spojení žlutého a červeného, to fungovat nebude. Červený je 12+V při otočeném klíčku a žlutý je napětí stále z důvodu uchování paměti. Pokud rádio nemá v nastavení tuto možnost, tak jsou dvě možnosti jak to vyřešit:
- zapojit dle dokumentace (červený a žlutý zvlášť) při vypnutém klíčku, by rádio mělo zhasnout.
- připojit mezi žlutý a červený přepínač a vypínat ručně, ale pravděpodobně rádio nebude mít uložené nastavení.
, odpověděl(a) na komentář výše 4.4.2021
Bohužel kabeláž v autě nemá 12v+ na přerušení přes klíč (Keyless systém),natáhl jsem tudíž 12v+ z jiného zdroje který jsem přerušil přídavným vypínačem,žlutý je na stálém 12v+ a pamět drží ikdyž přez přídavný vypínač rádio vypnu,tudíž vyřešeno děkuji za pomoc a doufám že to pomůže někomu dalšímu :)
, | Nejde radio | 3.3.2021 odpovědět

Zdravím mam 1 din autoradio a chcel by som ho zapojiť do auta ktoré podporuje 2 din konektor pasuje ale radio ani nezasvieti ďakujem za každú radu.

icon , odpověděl(a) na komentář výše 6.3.2021
Pravděpodobné chybně zapojené ISO, případně je nekompatibilní. Klíček byl v mezi poloze? Nějaké fotografie?
, | Problem | 23.2.2021 odpovědět

Dobry vecer.prosim o radu.koupil jsem multi radio 2din do ford transit 07 a nejak to blbne,myslim,ze chyba v zapojeni.jsou u toho vsechny pripojky,ale barva dratu asi nesedi.muzu poslat foto zapojeni.hlavni problem je,ze podsviceni tlacitek na radiu se rosviti az tehdy,kdyz ja rozvitim svetla na aute.o horsim signalu nemluve.poradite?predem dekuji.s pozdravem pavel.g

icon , odpověděl(a) na komentář výše 25.2.2021
Dobrý den,
zřejmě je nějakým způsobem zapojené napájení rádia na světla, to chce proměřit na místě, to dle fotek nedokážeme. Pro zlepšení FM signálu je nutné připojit anténní napáječ.
, | Nejde rádio | 25.1.2021 odpovědět

Dobrý den, koupil jsem si neoriginální autorádio do Touranu. A při zapnutí ladění rádia mi aplikace okamžitě skočí na hlavní obrazovku rádia. Nevíte čím by to mohlo být? Děkuji za odpověď Martin

icon , odpověděl(a) na komentář výše 26.1.2021
Dobrý den,
to bohužel netuším, obrátil bych se na výrobce rádia.
, | Radio | 7.1.2021 odpovědět

Zdravím potřeboval bych také poradit chtěl bych si zapojit rádio na motorce mám drát kde je + další drát s + jen po otočení klíčku a jeden drát bez proudu tak snad - bude to stačit na zapojení předem děkuji za odpověď

icon , odpověděl(a) na komentář výše 9.1.2021
Ano, bude to stačit, pro napájení je potřeba + a - 12V.
, | modrý drát | 6.1.2021 odpovědět

Dobrý den prosím vás mám anténu se zesilovačem můžu napojit drát červeny 12v na ten modrý co vede od radia na napajení zesilovače ,nebo to napojit na přívod 12v.

, odpověděl(a) na komentář výše 6.1.2021
Už to čtu 9.12. 2020 jste to tu psal díky .
, | Autorádio | 5.1.2021 odpovědět

Zdravím, mám taký problém že som si kúpil nové rádio (neoriginal) jedna sa o octavia 1fl,pri vypnutom motore rádio ide v poriadku všetko, akonáhle natočim kľúč rádio sa prepne na cúvaciu kameru a počas jazdy preskakuje z rádia na kameru (kamera nieje zapojena) ďakujem za odpoveď

icon , odpověděl(a) na komentář výše 5.1.2021
Též zdravím,
pravděpodobně nesedí zapojení v ISO konektoru. Případně se musí přeprogramovat canbus (datová sběrnice) > navštívit někoho, kdo s tím dělá.
, odpověděl(a) na komentář výše 11.3.2021
zdravím,ja mam ten isty problem,pomohlo niečo?
, odpověděl(a) na komentář výše 11.3.2021
odpojil som žltý na aute konektoru,všetko funguje na ukor kamery,ktoru potrebujem
, | Podsvietenie | 22.12.2020 odpovědět

Podsvietenie rádia niekedy nefunguje pri zaradený spiatocku mi často neprepne na kameru škoda octavia 2 2004

icon , odpověděl(a) na komentář výše 5.1.2021
Pravděpodobně špatný kontakt. Těžko říct. Moc jsem to nepochopil.
, | Zapojení rádia | 17.12.2020 odpovědět

Zdravím,mám neorigo rádio v Citroenu,ale jako klasika nedrží paměť a pořád se nuluje,bude stačit když opravdu spojím červení a žlutý,nebude mi to vybíjet baterií?. díky

icon , odpověděl(a) na komentář výše 17.12.2020
Ano spojení červeného se žlutým způsobí, že do rádia jde stále napětí. Baterii by to vybít nemělo. Ale liší se to rádiem kus od kusu - je důležitý, aby umělo standby (důležitý je též odběr při tomto režimu)
, | Radio | 15.12.2020 odpovědět

Zdravicko, mam autoradio a kdyz otocim klickem, radio nefunguje, kdyz klicek vypnu nebo zcela vytahnu, radio funguje, nevite kde je chyba? Dekuji za odpoved

icon , odpověděl(a) na komentář výše 17.12.2020
Chtělo by to proměřit, jak se chová napětí na vodíčích. A případně přepojit tak, kde je stále napětí 12+ a 0.
, | Dotaz | 8.12.2020 odpovědět

Koupil sem si ty ISO konektory mám to zapojené zem černý, červený a žlutý na přívod 12v a ten modrý spojit s tím co červeným či vede z autoantény?

icon , odpověděl(a) na komentář výše 9.12.2020
modrý vývod z rádia je tzv. remote, při zapnutí rádia se na něm objeví 12V - slouží pro napájení např. antény nebo jako spínací pro zesilovač. Doporučuji zaizolovat, není-li využit.
, | Radio | 28.11.2020 odpovědět

Zdravím koupil jsem si 2Din rádio i ISO konektorem a po zapojení a vypnutí kličku rádio furt jede

icon , odpověděl(a) na komentář výše 1.12.2020
Pravděpodobně je stále sepnut napájecí okruh. Žlutý drát (musí být bez napětí po vytažení klíče), červený (stále napájení 12+V) -> proměřit
, | Dotaz autoradio | 25.11.2020 odpovědět

Zdravicko, mam autoradio a kdyz otocim klickem, radio nefunguje, kdyz klicek vypnu nebo zcela vytahnu, radio funguje, nevite kde je chyba? Dekuji za odpoved

icon , odpověděl(a) na komentář výše 1.12.2020
Vyřešeno po e-mailu :)
, | dotaz | 30.10.2020 odpovědět

Dobrý den rád bych se zeptal na konektory na autorádiu L-OUT R-Out AV1
AV2 CAMIN CVBSIN
Měl bych prosbu, co na který konekto napojit, kam připojit externí kameru Myslím tím covací.
Mám autorádio 1 DIN s vysouvacím displeem GBT 7110GM Bohužel prodejce nedodal návod a nikde se mi ho nepodařilo sehnat. Možná, že nejsem sám a že odpověď pomůže více těm, kteří si ho zakoupili. Děkuji moc za radu

icon , odpověděl(a) na komentář výše 30.10.2020
Dobrý den,
většinou je couvací kamera připojitelná na cinch konektory. Pokud kamera vyžaduje zvlášt napájení, tak zapojit na žlutý a černý. Musí se proměřit.
, | Rada | 29.10.2020 odpovědět

Prosím Vás ako zapojím to spínave plus a kde ?

icon , odpověděl(a) na komentář výše 30.10.2020
Spínací napětí je vždy na žlutém vodiči.
, | zapojení | 19.10.2020 odpovědět

Spojovat žlutý vodič s červeným je nesmyslné. Žlutý je stálé + a napájí i paměť a pod., červený je spínané + (od klíčku) a spíná proud do radia. Pokud se spojí, radio nelze vypnout. U navigací atp tak lze vypnout jen display, ale proud stále teče, i když manší asi 0,5A. Spočítejte si kolik Ah to je za víkend a nedivte se když po třech dnech nenastartujete.

icon , odpověděl(a) na komentář výše 21.10.2020
U některých rádií je nutné spojit žlutý a červený z důvodu uchování paměti a nastavení rádia. Některé autorádia mají hardwarové tlačítko SRC, které mají odběr (při vypnutém vozidle a rádia) do 0,5W. Tento způsob zapojení se využívá převážně u aut s imobilizérem. Autorádia které netrpí na ztrátu paměti, tak u nich je potřeba dodržet oddělené zapojení (žlutý [spínací napětí] a červený [stále napětí] zvlášť). Už jsem zapojil tímto způsobem několik autorádií a uživatelé s tím do současné doby neměli žádný problém.
, | autoradio typ rd 4citr | 10.10.2020 odpovědět

Dobry den ,mel bych dotaz ohledne autoradia citroen typ rd4 ,ktary se standartne daval do techto vozu,ma autoantenu jen pasivni,zakoupil jsem si se zesilovacem v patici,ktery ma byt napajen fantonomne po koaxu,kopil jsem si napajec s konektorem fakra na jedne strane na druhe samec din,jeste prechodku z fakry na din samici,kterou spojim s napajecem,abych mel na jedne strane fakra samce,na druhe fakra samici konektory a modry je na napajeni zesilovace anteny,tedy zapojim napajec do anteny a radia a zbyva ten modry napajec ukonceny pinem do iso konektoru,jak ho mam zapojit na modry spinaci kabel v original iso konektoru,ktery je zapojen do radia a jeste zda nedojde ko poskozen radia ,kdyz bude napajena antena po koaxu phantonomne?

icon , odpověděl(a) na komentář výše 21.10.2020
Prosím o zaslání fotografií na mou e-mailovou adresu. Tam to dořešíme.
, | - | 28.9.2020 odpovědět

Zdravím chci se zeptat, mám seat Toledo, do rádia proud jde rádio svítí ale nezapne se, kde může být problém?

icon , odpověděl(a) na komentář výše 30.9.2020
Pravděpodobně v samotném rádiu, vyměnil bych.
, | Auto rádio | 17.9.2020 odpovědět

Dobrej mám problém mám auto vaz 2107 chci zapojit nové rádio za staré ale mám tam jen jeden konektor ze 4 kabely černej červenej zelenej modrej nic víc Hamburg. München, MTC, FIRST Austria, NIPPON America, AUDIOSTAR, Waltham, KAMOSONIC zde značka rádia o tam mám.. Moc děkuji za pomoc

icon , odpověděl(a) na komentář výše 30.9.2020
To je hezké vozidlo. Muselo by se proměřit. Možná natáhnout novou kabeláž k reproduktorům.
, | dotaz | 5.8.2016 odpovědět

Dobrý den
mám OPEL TYGRA,A AUTORÁDIO JEDE,ALE NEDRŽÍ PAMĚŤ.PŘI KOUPI NOVÉHO RÁDIA,JE TO TO SAMÉ.NA VÍC PO VYTAŽENÍ KLÍČKU SVÍTÍ OSVĚTLENÍ DYSPLAYE.kDE JE CHYBA?
Zapojení je přes ISO koncovky.
Díky za radu

icon , odpověděl(a) na komentář výše 11.8.2016
viz. příspěvek níže..

Je nutné spojit dva dráty + (červený 12+ a žlutý 12+ pro paměť)
, | zapojit autoradio | 3.7.2016 odpovědět

Dobrej,jak zapojit autoradio.Dam plus a minus a radio se nezapne..

, odpověděl(a) na komentář výše 3.7.2016
Mam Mondeo 2.0tddi
icon , odpověděl(a) na komentář výše 4.7.2016
Je nutné spojit dva dráty + (červený a žlutý)
, | xtron D714g | 3.12.2015 odpovědět

zdravim mam problem s autoradiom ktore som zakupil ale dotycny odstrihol iso konektor.neviem teraz zapojit vobec radio pretoze klasika je cerveny zlty plus a cierny minus.radio nabehne ale po 3 sekundach vypne ako keby nemalo vobec prud.je tam aj napajenie rucnej brzdy ale podla navodu na radiu mi vobec nepasuju farby kedze bola zamenena kabelaz od radia 7

icon , odpověděl(a) na komentář výše 8.12.2015
Nejdříve bych si ověřil napájení pro autorádio. S otočením klíčkem, či rovnou s nastartovaním vozidlem. Nejprve bych změřil napětí na žlutém (+), červeném (+) popř. černém (-) a modrém (+!) vodiči zda je stále. Pokud ano, problém je v samotném autorádiu. Některé rádia mají pojistku proti přetížení, doporučuji nastavit hlasitost na nulu.
, | iso konektor renault | 20.4.2015 odpovědět

dobry den mam renault megane 3 2010 a chci zapojit radio s novyho modelu a potřebuji sehnat redukcii nevite kde bych ji sehnal?

icon , odpověděl(a) na komentář výše 20.4.2015
Dobrý den,
zkuste se podívat sem : http://www.ahifi.cz/iso-adaptery-renault

Jste ztracení v hledání menu? Nemusíte hladovět! Stačí kliknout na tu malou hamburgerovou ikonu v pravém horním rohu.