Menu

DSP - kvalitní ozvučení ve vašem automobilu

DSP - kvalitní ozvučení ve vašem automobilu
Digitální signálový (zvukový) procesor umožňuje individuální nastavení frekvencí a různých parametrů pro jednotlivé reproduktory ve vozidle, jako jsou subwoofery, středobasové, středové a výškové reproduktory. Díky tomu je dosaženo mnohonásobně výkonnější a kvalitnější reprodukce zvuku ve vozidle.
reklama konec reklamy

Kvalitní ozvučení v automobilu není pouze otázkou reproduktorů, ale zahrnuje také napájecí jednotky pro reproduktory, do nichž můžeme zařadit autorádio nebo zesilovač. U komponentních/koaxiálních reproduktorů není použití digitálního signálového procesoru (DSP) vhodné, neboť tyto reproduktory již obsahují integrované frekvenční filtry tzv. vyhýbky. Nicméně, pokud jste nadšenec do AutoHifi a ve vašem vozidle máte subwoofer, středobasové, (případně středové) a výškové (tweetry) reproduktory, rozhodně stojí za to investovat do DSP. Propojte všechny reproduktorové výstupy s DSP a nastavte vhodné frekvence a další parametry pro každý reproduktor zvlášť.

Někdy stačí upravit ekvalizér v autorádiu, ale i tak není zvukový výstup ideální. Při nastavení více basů dochází k nižší posluchatelné celkové hlasitosti a v případě snížení basů sice dojde k možnému zvýšení hlasitosti, ale dochází ke značné ztrátě basové složky, v obou případech dochází k výraznému zkreslení. Tato situace je zdaleka neoptimální. Některé dražší autorádia nabízí pokročilé ekvalizéry nebo integrovaný DSP, což přináší větší kontrolu nad nastavením zvuku. Tento článek řeší hloupé originální autorádio (s možností připojení bluetooth) z výroby a bez možností širšího nastavení, proto využijeme externí DSP. Další možností je využití zesilovače, který zesílí výkon reproduktorů a umožní "od oka" nastavit frekvence.

Ani ty nejlepší a nejdražší reproduktory nedokážou zajistit kvalitní produkci zvuku, pokud nejsou správně nastaveny, zejména co se frekvenčního ladění týče. Není to však jen o nastavení. Další možností jak zvýšit kvalitní a ničím nerušený poslech je využití tlumících plátů. K tomu se však vrátíme v budoucím článku.

Ještě před kapitolou DSP si vytvoříme modelovou sestavu (bez uvedeného výkonu xxx W RMS a značky), aby pochopení a smyslu DSP bylo snažší:

  • Originální autorádio v automobilu
  • Subwoofer: 20 - 250 Hz.
  • Monoblok zesilovač: 5 - 400 Hz
  • Čtyřkanálový zesilovač: 20 - 20 000 Hz
  • Dveřní středobasové přední reproduktory: 55-7000 Hz
  • Dveřní středobasové zadní reproduktory: 55-7000 Hz
  • Výškové reproduktory (tweetry) vpředu ve sloupkách : 3800-23 000 Hz
  • 8 kanálový DSP s integrovaným zesilovačem 4x50 W RMS

Jak je vidět, sestava se skládá z více reproduktorů (celkem sedm). Všech sedm reproduktorů nelze optimálně nastavit pouze ekvalizérem na autorádiu. Vybrané zesilovače umožňují nastavení frekvenčního rozsahu pomocí potenciometru a přepínacího tlačítka pro módy LP, HP, FULL. V této ukázkové montáži využijeme pouze stereo signál z autorádia, přičemž zesilovače jsou v režimu FULL, pokrývající celý frekvenční rozsah.

Montáž je provedena tak, že v automobilu je umístěn digitální zvukový procesor (DSP), ke kterému jsou přivedeny cinch-cinch RCA kabely (pokud nemá autorádio cinch výstup, lze použít reproduktorové výstupy - pomocí nějakého převodníku - kvůli napětí). Signál z autorádia je připojen do vstupu DSP. S DSP jsou propojeny oba zesilovače, přičemž monoblok napájí subwoofer a čtyřkanál napájí dveřní reproduktory.

Vybraný DSP disponuje funkcí zesilovače, takže dva výstupy jsou využity pro výškové reproduktory. Celá sestava je propojená a fyzicky funkční, avšak zvukově není optimální. Nyní provedeme úpravy nastavení pro jednotlivé reproduktory.

Jak to celé vypadá shrnuje obrázek:

img

DSP - Digitální signálový procesor

Podle typu a výrobce DPS je možné připojení prostřednictvím bluetooth, kabelu nebo wi-fi. Požadoval jsem, aby nastavení bylo možné provádět pomocí počítače nebo chytrého telefonu. Neupřednostňuji drahé výrobky a proto jsem si objednal Sennuopu SQ-8 z AliExpressu za méně než dva tisíce. Je zcela funkční a i po dvou letech téměř denního používání stále funguje. Pomocí dodaného softwaru lze nastavit parametry podle výrobců reproduktorů. Jsem s ním naprosto spokojen :) Jak může takový software vypadat, je zachyceno na snímcích níže:

img
1.jpg 2.jpg 3.jpg

Jednotlivé parametry a možnosti nastavení zde nebudu probírat, neboť by to bylo na samostatnou kapitolu. Nicméně, jsem připravený vést diskusi :)

Pro profesionální a pečlivé naladění reproduktorů a digitálního zpracování signálu (DPS) je k dispozici specializovaný systém pro měření zvuku. Toto zařízení může být vybaveno několika mikrofony, které jsou strategicky umístěné ve vozidle. S pomocí přiloženého programu umožňuje provádět detailní měření a úpravy DPS s vysokou přesností a citlivostí na úrovni frekvence, času, úrovně a dalších parametrů. Tím je zajištěno precizní ladění audio systému.


Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Napsáno: 2.2.2024
Přečteno: 414x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  neohodnoceno

Diskuse k článku:

Přidat komentář

Široko daleko žádný komentář.
Můžeš nějaký přidat :)

Jste ztracení v hledání menu? Nemusíte hladovět! Stačí kliknout na tu malou hamburgerovou ikonu v pravém horním rohu.