Menu

Kácení stromů na svém pozemku

Kácení stromů na svém pozemku
Ač stromy rostou poměrně pomalu, může nastat situace, kdy je potřeba vzrostlý strom skácet k zemi. Kácení stromů spadá pod zákon o ochraně přírody a krajiny. Jaké jsou parametry pro skácení a kdy je nutné mít písemné povolení od životního prostředí ?
reklama konec reklamy

Ke skácení stromu může dojít z mnoha důvodů např. překáží ve výhledu, jeho kořeny ničí okolní stavby, usychá, ohrožuje sousední pozemek či bezpečnost lidí. Vzít pilu a strom podříznout je asi to nejjednodušší řešení, avšak než nastartujete pilu, dotáhnete řetěz, doplníte kapaliny, zvažte, zda není potřeba písemné povolení ! Takové nelegální skácení a zbavení se stromu, může vyjít i na desítky tisíc korun (pokuta). I když se jedná o strom na vašem pozemku, tak podléhá zákonu o ochraně přírody a krajiny a dále se řídí vyhláškou.
 

Zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny a dále se řídí vyhláškou 189/2013 Sb. o ochraně dřevin a povolování jejich kácení ve znění vyhlášky č. 222/2014 Sb.
 

Písemné povolení NENÍ nutné podávat:

  • dřevina má obvod kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí
  • zapojené porosty dřevin, pokud celková plocha kácených zapojených porostů dřevin nepřesahuje 40 m2 (keře, třeba)
  • pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň. 

Písemné povolení je NUTNÉ v případě, že není splněná některá podmínka uvedená výše.

  • Prakticky kterýkoliv strom, který má více než 80 cm obvod kmene ve výšce 130 cm od země, nelze pokácet bez povolení a je nutné se obrátit na odbor životního prostředí se žádostí.

V případě, že strom ohrožuje bezprostředně zdraví a majetek (stáří, silný vítr, vyvrácení, podmáčení, padající větve) a nesplňuje podmínky pro skácení bez povolení je možné jej skácet, ale je nutné do 15 dnů tuto skutečnost oznámit úřadu. V případě, že dřevina byla již pokácena a úřadu pouze oznamujeme. Je nutné doložit skutečnosti nasvědčující tomu, že byli splněny podmínky pro tento postup.

Je vhodné kácení dřevin provádět v době, kdy probíhá vegetační klid, tedy v období od 1.11. do 31.3. Jedná se o období, ve kterém se růst a jiné životní funkce v přírodě zpomalují až zastavují. Jde převážně o život ptactva, respektive jeho hnízdění.
 

Žádost
V žádosti je nutné uvést svou adresu, katastrální území, číslo parcely, popis a stav dřevin, důvod žádosti. Nutné bude také doložit vlastnictví pozemku případně souhlas vlastníka.

  • Stáhnout žádost ve formátu Word (.docx) můžete ZDE

Žádost odneste na odbor životního prostředí a vyčkejte na výsledek, než se rozhodne o povolení. Vetšinou odpověď přijde poštou na uvedenou adresu v žádosti do 15 dnů.Není-li to nutné, stromy nekácejte...


astromyjsou2.jpg bstromyjsou.jpg cstromynejsou.jpg d_strom.jpg

Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Napsáno: 13.1.2020
Přečteno: 1713x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  1 (hodnoceno 2x)

Diskuse k článku:

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Jméno:

Opište kontrolní kód:
captcha
Zpráva:

b i url img code   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10, | Suchá švestka | 15.2.2020 odpovědět

Tak to čtu brzy. My jsme měli na zahradě v rohu šestku super zátiší pod ní stolek... No posezeníčko. I když její úroda byla podivuhodná, vlastne to ani uroda nebxls. Až jednoho dne uschla a už se neobejevil ani zelený lístek. Ppoklepem na kmen jsme usoudili, ze je dutá. Sťali jsme ji a spálili. Nebyla ani vysoká, typuji, že měla cca 50cm "v pase". Myslíte, že z toho bude nějaký problém, později trebs

icon , odpověděl(a) na komentář výše 16.2.2020
Pokud máte dobré sousedy, bude to v pořádku. 50 CM nevyžaduje povolení.

Jste ztracení v hledání menu? Nemusíte hladovět! Stačí kliknout na tu malou hamburgerovou ikonu v pravém horním rohu.