Menu

Tragédie v Měděnci v roce 1984 - Requiem pro panenku

Tragédie v Měděnci v roce 1984 - Requiem pro panenku
Krušné hory - Měděnec, je krásný kus přírody a mnoha výhledů do dáli, avšak roku 1984 se pod vrcholem Mědníkem stala obrovská tragédie. Tehdy v ústavu sociální péče pro mladé dívky začalo hořet, 26 z nich zemřelo.
reklama konec reklamy

Podle této události byl později natočen film - Requiem pro panenku. Film byl natočen podle předlohy Josefa Klímy z roku 1984. Film byl natáčen na zámečku v Lešný v okrese Vsetín. Také se natáčelo na zámku Veselí nad Moravou. Ve filmu hrají : Anna Geislerová, Barbora Hrzánová, Eva Holubová, Jaroslava Hanušová, Filip Renč, Soňa Valentová, Jan Schmid a další

Pozor! Rozuzlení děje
Příběh :

Po znásilnění svým otcem se 14-ti letá Marika dostane do ústavu pro sociálně postižené. Kde je neustále ,,buzerovaná" svými vychovatelky. V ústavu se Marika z kamarádí s Johankou která jí ukáže staré dveře které namalovala na papír.

Později Marika zašla za samotným ředitelem ústavu, který byl blázen do aut. Marika mu říká, že nepatří sem, ale do ústavu v Hradci Králové. Kam se snaží celou dobu dostat. Bohužel se jí to nepodaří. Jediný, kdo jí věří je doktor alkoholik.

Marika se dovolá do ústavu v Hradci díky "zamilovanému páru". Mariku do Hradce odveze jeden ze zamilovaných páru. Když se dostane až do ústavu, kde vysvětluje ředitelce, že nepatří tam, ale sem tak se pod oknem objeví auto bezpečnosti (VB-policie). Nějakou náhodou se vyhne policii a jede s tím jedním, co jí tam odvezl. Marika jede zpátky do ústavu pro postižené.

V ústavu to začíná být dost zajímavé. Jednoho večera Marika podpálí ústav sirkami za pomocí benzinu. I když přijeli hasiči řekli jednomu: ,,došla voda, na co ty debily zachraňovat". 26 dětí podlehne ohni. Mariky ,,nejlepší kamarádka" - Johanka zemřela, spadl na ní hořící trám. Po několika letech se Marika vrací na spáleniště ústavu, které bylo zarostlé trávou a zbyli jen cihly a části budovy. Zůstali tu dveře které na začátku filmu Marice ukázala Johanka, na druhé straně jí čekala klika, kterou neustále dokola kreslila Johanka.

​Nejpozoruhodnějším je, že Marika Fárová dostala 5 let za žhářství a vychovatelky pouhý jeden rok.

Konec rozzuzlení děje - Requiem pro panenku

Jak to vypadá na místě po několika letech od tragédie se můžete podívat v mé fotogalerii.


Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Napsáno: 20.10.2009
Přečteno: 20109x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  3 (hodnoceno 4x)Diskuse k článku:

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Jméno:

Opište kontrolní kód:
captcha
Zpráva:

b i url img code   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10, | Film | 15.3.2014 odpovědět

Tenhle film je moc hezkej mám ho moc ráda

, | - | 1.9.2012 odpovědět

Dobrý den Gwaenardell, vypadá to, že jste o celku docela dobře informována, zajímaly by mě nějaké podrobnosti. Existuje nějaký kontakt, třeba mail, kam se na vás můžu obrátit? díky...

, | Ach jo | 9.1.2012 odpovědět

Škoda, že autor tohoto článku nesledoval film moc pozorně a ani se nezajímal o fakta.

Pokud píši recenzi, tak uvádím opravdový děj - např. to, že do Hradce se dostala útěkem v zásobovací Škodovce 1203 a vlakem, nikoliv pomocí partnera noční dozorkyně. Pomocí toho partnera se dostala zpět, nedobrovolně. Jo a Hrzánová kreslila pouze kliku, nikoliv dveře.

Co se týká fakt - Eva Kováčová byla problematická Cikánka, která opakovaně porušovala hranice morálky a zákona. Utíkala, rvala se, hysterčila - později ve vězení několikrát málem zabila vězeňského dozorce. Dvakrát se dopustila žhářství, tehdy v ústavu, později zapálila byt.
Ubližovala ostatním chovankám (nemocným natolik, že se nemohly bránit!) a z ústavu se nedostala jen proto, že si prošla mnoha DD a v žádném ji už nechtěli ani vidět.

Kováčová byla odsouzena na 5 let, z vězení se dostala až za 9 let a to jen díky stupidnímu Havlovu nápadu, propustit všechny vězně. 4 roky navíc - za agresivitu! Nyní je natrvalo v psychiatrickém zařízení a je z ní chlap.

Jaká nespravedlnost? Jasně bylo řečeno, že Kováčová byla inteligentní, tzn. že si uvědomovala následky svých činů. Zabila 26 lidí a 5 let je vám moc??? Ošetřovatelky nezabily nikoho. Ty jen dělaly svoji práci, byly řízené shora - plnily příkazy (co se týká např. trestů), největší trest zasluhuje vedení, sociální péče a samozřejmě, že i Kováčová.

, odpověděl(a) na komentář výše 11.8.2014
Jak muzete vedet, ze pouze ta spatna byla Eva?? V zila jste se do jeji situace? Jake jsou dukazy toho, ze Eva napadala neschopne? A kdyz proc? Jak by jste se zachovaly vy, ocitnout se v prostredi, kam nepatrite? Nebyla bych lepsi. Bohuzel zemrely, ale mohla to byt jen otazka casu, jak dlouho by vlastne v te dobe dokazaly vubec prezit. Vina se mela dat vychovatelum v ustavu a ne Eve. Kdyby se chovaly tak jako mely a pomahaly tem kteri v ustavech byt mohou. .podivejte se ted, moderni doba a pripady z ustavu, domovu duchodcu, ze jsou mlaceni, oblbovani leky atd...Pro me Eva je chudak a hrdina. Mela by dostat pochopeni a odskodneni, I kdyz to uz ji nic nevrati. Chtela vyrustat v domove a ne v ustavu pro mentalne postizene. Je mi ji lito, I kdyz vim, ze se ztratila z ustavu, ma vycitky svedomi z toho vseho co se stalo. A potresta se...je to clovek inteligentni a hodne zraneny. ..
, | Šílenost tehdejší moci | 8.1.2012 odpovědět

Film Filipa Renče jsem měl možnost zhlédnout již před mnoha lety. jedná se o film, který dramatickým dějem zachycuje příběh dívky, jež po zneužití otcem skončila neprávem v ústavu pro mentálně retardované. Ani zčásti se však nepodobá skutečnosti. Je ovšem jisté, že čerpá z reálných podkladů. Eva Kováčová byla jako maldistvá zneužívaná otcem a právě to v ní zakotvilo onu nenávist k sobě samotné. Týrání ze strany tehdejších vychovatelek jen tuto nenávist evidentně prohloubilo. Koneckonců takové zacházení s lidmi vévodilo tehdejší době. Je smutné, že dívka, která snášela týrání a zneužití od svého otce ve snaze domoci se pomoci se jen dočkala dalšího útisku a zloby - tentokrát ze strany tehdejšího státu poté, co yla umístěna do tohoto koncentračního ústavu, kde byla týrána. Za jejím trpným životem a osudem nesou vinu jen ti, kteří toto prováděli a přihlíželi tomu.

, | komentovanie | 22.6.2010 odpovědět

po pozretí filmu som priam znechutena akým peklom si muselo toto dievca prejst az mi je do placu aky vediat byt ludia svine a aky je svet nespravodlivy k tym co za nic nemozu.dufam ze teraz sa ma dobre a ma rodinku a tesi sa zo zivota


Jste ztracení v hledání menu? Nemusíte hladovět! Stačí kliknout na tu malou hamburgerovou ikonu v pravém horním rohu.