Menu

Tragédie v Měděnci v roce 1984 - Requiem pro panenku

Tragédie v Měděnci v roce 1984 - Requiem pro panenku
Krušné hory - Měděnec je nádherný kus přírody s mnoha dalekými výhledy. Roku 1984 se však pod vrcholem Mědníku odehrála obrovská tragédie. V ústavu sociální péče pro mladé dívky vypukl požár, při kterém zahynulo 26 dívek.
reklama konec reklamy

Podle této události byl později natočen film "Requiem pro panenku". Film vznikl na základě předlohy Josefa Klímy z roku 1984. Natáčení probíhalo na zámečku v Lešné v okrese Vsetín a také na zámku ve Veselí nad Moravou. Ve filmu hrají Anna Geislerová, Barbora Hrzánová, Eva Holubová, Jaroslava Hanušová, Filip Renč, Soňa Valentová, Jan Schmid a další.

Pozor! Rozuzlení filmového děje !
Film ani jeho popis nemusí vycházet ze skutečných událostí.

Po znásilnění svým otcem se čtrnáctiletá Marika dostane do ústavu pro sociálně postižené. Tam je neustále šikanována svými vychovatelkami. V ústavu se spřátelí s Johankou, která jí ukáže malbu starých dveří na papíře.

Později se Marika obrátí na ředitele ústavu, který je vášnivým sběratelem aut. Říká mu, že nepatří do tohoto ústavu, ale měla by být převezena do zařízení v Hradci Králové, kam se celou dobu snaží dostat. Bohužel její snaha neuspěje. Jediný, kdo jí věří, je doktor alkoholik.

Marika se díky "zamilovanému páru" dovolá do ústavu v Hradci Králové. Jeden z páru ji tam odveze. Když dorazí do ústavu, vysvětluje ředitelce, že patří sem a ne do předchozího ústavu. Najednou se pod oknem objeví auto Veřejné bezpečnosti (VB). Marika se nějakým způsobem vyhne policii a odjede s mužem, který ji tam přivezl, zpátky do ústavu pro postižené na Měděnci.

Situace v ústavu se zhoršuje. Jednoho večera Marika zapálí ústav pomocí zápalek a benzinu. Přestože přijeli hasiči, jeden z nich řekne: "Došla voda, na co ty debily zachraňovat." V ohni zahyne 26 dětí. Marikina nejlepší kamarádka Johanka zemře, když na ni spadne hořící trám. Po několika letech se Marika vrací na spáleniště ústavu, které je zarostlé trávou. Zůstaly jen cihly a části budovy. Našla dveře, které jí na začátku filmu ukázala Johanka, a kliku, kterou Johanka neustále kreslila.

Nejpozoruhodnější je, že Marika Fárová dostala za žhářství pět let vězení, zatímco vychovatelky pouhý jeden rok.

Jak místo vypadá několik let po tragédii, můžete vidět v mé fotogalerii.


Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Napsáno: 20.10.2009
Přečteno: 20590x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  3 (hodnoceno 5x)



Diskuse k článku:

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Jméno:

Opište kontrolní kód:
captcha
Zpráva:

b i url img code   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10



, | Film | 15.3.2014 odpovědět

Tenhle film je moc hezkej mám ho moc ráda

, | - | 1.9.2012 odpovědět

Dobrý den Gwaenardell, vypadá to, že jste o celku docela dobře informována, zajímaly by mě nějaké podrobnosti. Existuje nějaký kontakt, třeba mail, kam se na vás můžu obrátit? díky...

, | Ach jo | 9.1.2012 odpovědět

Škoda, že autor tohoto článku nesledoval film moc pozorně a ani se nezajímal o fakta.

Pokud píši recenzi, tak uvádím opravdový děj - např. to, že do Hradce se dostala útěkem v zásobovací Škodovce 1203 a vlakem, nikoliv pomocí partnera noční dozorkyně. Pomocí toho partnera se dostala zpět, nedobrovolně. Jo a Hrzánová kreslila pouze kliku, nikoliv dveře.

Co se týká fakt - Eva Kováčová byla problematická Cikánka, která opakovaně porušovala hranice morálky a zákona. Utíkala, rvala se, hysterčila - později ve vězení několikrát málem zabila vězeňského dozorce. Dvakrát se dopustila žhářství, tehdy v ústavu, později zapálila byt.
Ubližovala ostatním chovankám (nemocným natolik, že se nemohly bránit!) a z ústavu se nedostala jen proto, že si prošla mnoha DD a v žádném ji už nechtěli ani vidět.

Kováčová byla odsouzena na 5 let, z vězení se dostala až za 9 let a to jen díky stupidnímu Havlovu nápadu, propustit všechny vězně. 4 roky navíc - za agresivitu! Nyní je natrvalo v psychiatrickém zařízení a je z ní chlap.

Jaká nespravedlnost? Jasně bylo řečeno, že Kováčová byla inteligentní, tzn. že si uvědomovala následky svých činů. Zabila 26 lidí a 5 let je vám moc??? Ošetřovatelky nezabily nikoho. Ty jen dělaly svoji práci, byly řízené shora - plnily příkazy (co se týká např. trestů), největší trest zasluhuje vedení, sociální péče a samozřejmě, že i Kováčová.

, odpověděl(a) na komentář výše 11.8.2014
Jak muzete vedet, ze pouze ta spatna byla Eva?? V zila jste se do jeji situace? Jake jsou dukazy toho, ze Eva napadala neschopne? A kdyz proc? Jak by jste se zachovaly vy, ocitnout se v prostredi, kam nepatrite? Nebyla bych lepsi. Bohuzel zemrely, ale mohla to byt jen otazka casu, jak dlouho by vlastne v te dobe dokazaly vubec prezit. Vina se mela dat vychovatelum v ustavu a ne Eve. Kdyby se chovaly tak jako mely a pomahaly tem kteri v ustavech byt mohou. .podivejte se ted, moderni doba a pripady z ustavu, domovu duchodcu, ze jsou mlaceni, oblbovani leky atd...Pro me Eva je chudak a hrdina. Mela by dostat pochopeni a odskodneni, I kdyz to uz ji nic nevrati. Chtela vyrustat v domove a ne v ustavu pro mentalne postizene. Je mi ji lito, I kdyz vim, ze se ztratila z ustavu, ma vycitky svedomi z toho vseho co se stalo. A potresta se...je to clovek inteligentni a hodne zraneny. ..
, | Šílenost tehdejší moci | 8.1.2012 odpovědět

Film Filipa Renče jsem měl možnost zhlédnout již před mnoha lety. jedná se o film, který dramatickým dějem zachycuje příběh dívky, jež po zneužití otcem skončila neprávem v ústavu pro mentálně retardované. Ani zčásti se však nepodobá skutečnosti. Je ovšem jisté, že čerpá z reálných podkladů. Eva Kováčová byla jako maldistvá zneužívaná otcem a právě to v ní zakotvilo onu nenávist k sobě samotné. Týrání ze strany tehdejších vychovatelek jen tuto nenávist evidentně prohloubilo. Koneckonců takové zacházení s lidmi vévodilo tehdejší době. Je smutné, že dívka, která snášela týrání a zneužití od svého otce ve snaze domoci se pomoci se jen dočkala dalšího útisku a zloby - tentokrát ze strany tehdejšího státu poté, co yla umístěna do tohoto koncentračního ústavu, kde byla týrána. Za jejím trpným životem a osudem nesou vinu jen ti, kteří toto prováděli a přihlíželi tomu.

, | komentovanie | 22.6.2010 odpovědět

po pozretí filmu som priam znechutena akým peklom si muselo toto dievca prejst az mi je do placu aky vediat byt ludia svine a aky je svet nespravodlivy k tym co za nic nemozu.dufam ze teraz sa ma dobre a ma rodinku a tesi sa zo zivota


Jste ztracení v hledání menu? Nemusíte hladovět! Stačí kliknout na tu malou hamburgerovou ikonu v pravém horním rohu.