Zdroj: https://clanky.lukaszafer.cz/a34-tragedie-v-medenci-v-roce-1984-requiem-pro-panenku ,publikováno: 20.10.2009
Krušné hory - Měděnec je nádherný kus přírody s mnoha dalekými výhledy. Roku 1984 se však pod vrcholem Mědníku odehrála obrovská tragédie. V ústavu sociální péče pro mladé dívky vypukl požár, při kterém zahynulo 26 dívek.
Podle této události byl později natočen film "Requiem pro panenku". Film vznikl na základě předlohy Josefa Klímy z roku 1984. Natáčení probíhalo na zámečku v Lešné v okrese Vsetín a také na zámku ve Veselí nad Moravou. Ve filmu hrají Anna Geislerová, Barbora Hrzánová, Eva Holubová, Jaroslava Hanušová, Filip Renč, Soňa Valentová, Jan Schmid a další.
Pozor! Rozuzlení filmového děje !
Film ani jeho popis nemusí vycházet ze skutečných událostí.
Po znásilnění svým otcem se čtrnáctiletá Marika dostane do ústavu pro sociálně postižené. Tam je neustále šikanována svými vychovatelkami. V ústavu se spřátelí s Johankou, která jí ukáže malbu starých dveří na papíře.
Později se Marika obrátí na ředitele ústavu, který je vášnivým sběratelem aut. Říká mu, že nepatří do tohoto ústavu, ale měla by být převezena do zařízení v Hradci Králové, kam se celou dobu snaží dostat. Bohužel její snaha neuspěje. Jediný, kdo jí věří, je doktor alkoholik.
Marika se díky "zamilovanému páru" dovolá do ústavu v Hradci Králové. Jeden z páru ji tam odveze. Když dorazí do ústavu, vysvětluje ředitelce, že patří sem a ne do předchozího ústavu. Najednou se pod oknem objeví auto Veřejné bezpečnosti (VB). Marika se nějakým způsobem vyhne policii a odjede s mužem, který ji tam přivezl, zpátky do ústavu pro postižené na Měděnci.
Situace v ústavu se zhoršuje. Jednoho večera Marika zapálí ústav pomocí zápalek a benzinu. Přestože přijeli hasiči, jeden z nich řekne: "Došla voda, na co ty debily zachraňovat." V ohni zahyne 26 dětí. Marikina nejlepší kamarádka Johanka zemře, když na ni spadne hořící trám. Po několika letech se Marika vrací na spáleniště ústavu, které je zarostlé trávou. Zůstaly jen cihly a části budovy. Našla dveře, které jí na začátku filmu ukázala Johanka, a kliku, kterou Johanka neustále kreslila.
Nejpozoruhodnější je, že Marika Fárová dostala za žhářství pět let vězení, zatímco vychovatelky pouhý jeden rok.