Zdroj: https://clanky.lukaszafer.cz/a34-tragedie-v-medenci-v-roce-1984-requiem-pro-panenku ,publikováno: 20.10.2009

Tragédie v Měděnci v roce 1984 - Requiem pro panenku

Krušné hory - Měděnec, je krásný kus přírody a mnoha výhledů do dáli, avšak roku 1984 se pod vrcholem Mědníkem stala obrovská tragédie. Tehdy v ústavu sociální péče pro mladé dívky začalo hořet, 26 z nich zemřelo.

Podle této události byl později natočen film - Requiem pro panenku. Film byl natočen podle předlohy Josefa Klímy z roku 1984. Film byl natáčen na zámečku v Lešný v okrese Vsetín. Také se natáčelo na zámku Veselí nad Moravou. Ve filmu hrají : Anna Geislerová, Barbora Hrzánová, Eva Holubová, Jaroslava Hanušová, Filip Renč, Soňa Valentová, Jan Schmid a další

Pozor! Rozuzlení děje
Příběh :

Po znásilnění svým otcem se 14-ti letá Marika dostane do ústavu pro sociálně postižené. Kde je neustále ,,buzerovaná" svými vychovatelky. V ústavu se Marika z kamarádí s Johankou která jí ukáže staré dveře které namalovala na papír.

Později Marika zašla za samotným ředitelem ústavu, který byl blázen do aut. Marika mu říká, že nepatří sem, ale do ústavu v Hradci Králové. Kam se snaží celou dobu dostat. Bohužel se jí to nepodaří. Jediný, kdo jí věří je doktor alkoholik.

Marika se dovolá do ústavu v Hradci díky "zamilovanému páru". Mariku do Hradce odveze jeden ze zamilovaných páru. Když se dostane až do ústavu, kde vysvětluje ředitelce, že nepatří tam, ale sem tak se pod oknem objeví auto bezpečnosti (VB-policie). Nějakou náhodou se vyhne policii a jede s tím jedním, co jí tam odvezl. Marika jede zpátky do ústavu pro postižené.

V ústavu to začíná být dost zajímavé. Jednoho večera Marika podpálí ústav sirkami za pomocí benzinu. I když přijeli hasiči řekli jednomu: ,,došla voda, na co ty debily zachraňovat". 26 dětí podlehne ohni. Mariky ,,nejlepší kamarádka" - Johanka zemřela, spadl na ní hořící trám. Po několika letech se Marika vrací na spáleniště ústavu, které bylo zarostlé trávou a zbyli jen cihly a části budovy. Zůstali tu dveře které na začátku filmu Marice ukázala Johanka, na druhé straně jí čekala klika, kterou neustále dokola kreslila Johanka.

​Nejpozoruhodnějším je, že Marika Fárová dostala 5 let za žhářství a vychovatelky pouhý jeden rok.

Konec rozzuzlení děje - Requiem pro panenku

Jak to vypadá na místě po několika letech od tragédie se můžete podívat v mé fotogalerii.