nacitam Vyčkejte do zmizení tohoto textu. Obsah stránek se načítá.

Koronavirus aneb zamysleme se...

Koronavirus aneb zamysleme se...Věřím, že máte již plné zuby různých zpravodajských masmédií ohledně koronaviru. Na Facebooku jsem narazil na velmi zajímavý článek, nad kterým je potřeba se zamyslet a chovat se zodpovědně.

REKLAMA:
KONEC REKLAMY

Přijde mi totiž, že se lidé u nás rozdělili do dvou hlavních skupin. První neuvěřitelným způsobem panikaří a nakupuje na rok dopředu. Ale těch je méně. Druhá skupina vše zlehčuje a všude, kde může vysvětluje, jak o nic nejde a že to stačí vyležet a bude to ok.. "normální chřipka".

Jenže, kdo si o nemoci přečte trošku více, ví, že to není tak jednoduché. O nemoci stále hodně nevíme a co víme, není příliš radostné. Dlouhá inkubační doba, nakažlivost i v průběhu ní, vysoká infekčnost i rychlé šíření po kontinentu. K tomu i třeba to, že můžete vir chytit znovu po tom, co jste ho konečně vyléčili.

Jakákoliv větší krize často odhalí to nejhorší v nás. A myslím, že u nás nefunguje společnost. Naprostá většina z nás nemá příliš velký respekt k druhým. Zajímá se hlavně o sebe, svou rodinu a svoje blaho. To se samozřejmě dlouhodobě odráží do nálad a volebních preferencí. O to ale nyní nejde.

Projevuje se to různě. Problém nedostatku vody v obci versus "koupil jsem si hotový anglický trávník a nenechám ho chcípnout" přes "pojedu do Itálie, protože jsem si to zaplatil a nikdo mě nemá co nutit" až k "na nějakou karanténu kašlu".

Nikde to asi není dokonalé, ale v Austrálii vám úředník předá plastové přesýpací hodiny na 3 minuty s tím, že je to maximální čas, co máte denně strávit ve sprše, protože zrovna prostě není voda a čeká se až bude. Ale dokážete si to představit tady? Kde lidi v tomto období napouští své bazény v noci? Ti slušní. Někteří to tam pošlou i ve dne.

Koronavirus je ale mnohem větší průšvih. Už nejde jen o umytí nebo spláchnutí záchodu. Jde o to, abychom to nějak zvládli s pokud možno co nejnižšími ztrátami. Jsem asi poslední člověk, co by chválil Babiše a tu jeho bandu. Ač člen ČSSD, ani tam nejsem nějak extra spokojen. Přesto mi přijdou (a rozhodně nejen mně) kroky vlády celkem rozumné. Musí uklidnit lidi a dělat to, co pomůže k minimalizaci problému.

Víte totiž, jak hrozné je poslouchat od lidí ve 26, 27 letech, že je jim koronavirus ukradený, protože v jejich věku je prakticky nulová úmrtnost? Vůbec se nezamyslí ani na minutu, že by mohl mít někdo u stolu příbuzného, který je v té nejvíc rizikové skupině! Nepřemýšlí, že by mohl nakazit své rodiče nebo prarodiče.. Sedím tam, poslouchám to a vaří se to ve mně.

Nevím, co způsobilo tohle rozdělení lidí v rámci vesnic, měst, generací, profesí i zájmů. Jestli to byl víc minulý režim, který se snažil budovat společnost uměle a na sílu, až to lidem bylo protivné? Nebo naopak ten nový, který podporoval individualismu a myšlenky, že prachy a moc jsou v životě to hlavní. A že když si každý bude dávat korunku ke korunce, nakonec si koupí ten domek u Prahy a Teslu do garáže. No nekoupí...

Člověk se ptá, proč lidé, jedou i přes varování do Itálie? Proč jedou tam, kde každý den v TV ukazují, kolik lidí se nakazilo a kolik zemřelo? A proč, když se dozví, že by měli jít po návratu domů do domácí karantény, radši sbalí věci a letí 200 v hodině, aby to stihli do půlnoci? Aby mohli jít do práce? I s rizikem, že právě oni taky něco chytli? A proč má někdo potřebu se na vše vykašlat a skutečně pak jít mezi lidi?

Řeknu jedno tajemství. Pokud netransplantujete srdce, tak to bez vás prakticky každá práce na 14 dní vydrží. Zůstaňte doma a pohlídejte svoje děti. Udělejte si rodinnou chvíli. A pokud je pro vás problém výpadek z příjmů na 14 dní, možná je dobré se zamyslet a místo Itálie jet příště třeba na dva dny lyžovat na Šumavu.

Hřát nás může třeba to, že nejsme v tomhle sami. Právě jsem totiž dočetl článek s nadpisem: "Zdrcený lékař varuje mladé: Starším ochromí koronavirus plíce, mějte ohled a zůstaňte v karanténě", kde italský lékař omezil setkávání s vlastní rodinou, léčí nakažené a prosí, aby lidé neprskali, že jim zavřeli jejich oblíbené fitko, tělocvičnu, nebo zrušili koncert, či nepustili fanoušky na sportovní utkání.

Sakra lidi.Pojďme se chovat zodpovědně.

Autor článku nebyl identifikován.
REKLAMA:
Známka článku:  neohodnoceno

Přidat komentář k článku >

Široko daleko žádný komentář.
Můžeš nějaký přidat :)

Reklama: