Zdroj: https://clanky.lukaszafer.cz/a550-koronavirus-aneb-zamysleme-se ,publikováno: 5.3.2020
Koronavirus aneb zamysleme se...
Věřím, že máte již plné zuby různých zpravodajských masmédií ohledně koronaviru. Na Facebooku jsem narazil na velmi zajímavý článek, nad kterým je potřeba se zamyslet a chovat se zodpovědně.
Přijde mi totiž, že se lidé u nás rozdělili do dvou hlavních skupin. První neuvěřitelným způsobem panikaří a nakupuje na rok dopředu. Ale těch je méně. Druhá skupina vše zlehčuje a všude, kde může vysvětluje, jak o nic nejde a že to stačí vyležet a bude to ok.. "normální chřipka".
Jenže, kdo si o nemoci přečte trošku více, ví, že to není tak jednoduché. O nemoci stále hodně nevíme a co víme, není příliš radostné. Dlouhá inkubační doba, nakažlivost i v průběhu ní, vysoká infekčnost i rychlé šíření po kontinentu. K tomu i třeba to, že můžete vir chytit znovu po tom, co jste ho konečně vyléčili.
Jakákoliv větší krize často odhalí to nejhorší v nás. A myslím, že u nás nefunguje společnost. Naprostá většina z nás nemá příliš velký respekt k druhým. Zajímá se hlavně o sebe, svou rodinu a svoje blaho. To se samozřejmě dlouhodobě odráží do nálad a volebních preferencí. O to ale nyní nejde.
Projevuje se to různě. Problém nedostatku vody v obci versus "koupil jsem si hotový anglický trávník a nenechám ho chcípnout" přes "pojedu do Itálie, protože jsem si to zaplatil a nikdo mě nemá co nutit" až k "na nějakou karanténu kašlu".
Nikde to asi není dokonalé, ale v Austrálii vám úředník předá plastové přesýpací hodiny na 3 minuty s tím, že je to maximální čas, co máte denně strávit ve sprše, protože zrovna prostě není voda a čeká se až bude. Ale dokážete si to představit tady? Kde lidi v tomto období napouští své bazény v noci? Ti slušní. Někteří to tam pošlou i ve dne.
Koronavirus je ale mnohem větší průšvih. Už nejde jen o umytí nebo spláchnutí záchodu. Jde o to, abychom to nějak zvládli s pokud možno co nejnižšími ztrátami. Jsem asi poslední člověk, co by chválil Babiše a tu jeho bandu. Ač člen ČSSD, ani tam nejsem nějak extra spokojen. Přesto mi přijdou (a rozhodně nejen mně) kroky vlády celkem rozumné. Musí uklidnit lidi a dělat to, co pomůže k minimalizaci problému.
Víte totiž, jak hrozné je poslouchat od lidí ve 26, 27 letech, že je jim koronavirus ukradený, protože v jejich věku je prakticky nulová úmrtnost? Vůbec se nezamyslí ani na minutu, že by mohl mít někdo u stolu příbuzného, který je v té nejvíc rizikové skupině! Nepřemýšlí, že by mohl nakazit své rodiče nebo prarodiče.. Sedím tam, poslouchám to a vaří se to ve mně.
Nevím, co způsobilo tohle rozdělení lidí v rámci vesnic, měst, generací, profesí i zájmů. Jestli to byl víc minulý režim, který se snažil budovat společnost uměle a na sílu, až to lidem bylo protivné? Nebo naopak ten nový, který podporoval individualismu a myšlenky, že prachy a moc jsou v životě to hlavní. A že když si každý bude dávat korunku ke korunce, nakonec si koupí ten domek u Prahy a Teslu do garáže. No nekoupí...
Člověk se ptá, proč lidé, jedou i přes varování do Itálie? Proč jedou tam, kde každý den v TV ukazují, kolik lidí se nakazilo a kolik zemřelo? A proč, když se dozví, že by měli jít po návratu domů do domácí karantény, radši sbalí věci a letí 200 v hodině, aby to stihli do půlnoci? Aby mohli jít do práce? I s rizikem, že právě oni taky něco chytli? A proč má někdo potřebu se na vše vykašlat a skutečně pak jít mezi lidi?
Řeknu jedno tajemství. Pokud netransplantujete srdce, tak to bez vás prakticky každá práce na 14 dní vydrží. Zůstaňte doma a pohlídejte svoje děti. Udělejte si rodinnou chvíli. A pokud je pro vás problém výpadek z příjmů na 14 dní, možná je dobré se zamyslet a místo Itálie jet příště třeba na dva dny lyžovat na Šumavu.
Hřát nás může třeba to, že nejsme v tomhle sami. Právě jsem totiž dočetl článek s nadpisem: "Zdrcený lékař varuje mladé: Starším ochromí koronavirus plíce, mějte ohled a zůstaňte v karanténě", kde italský lékař omezil setkávání s vlastní rodinou, léčí nakažené a prosí, aby lidé neprskali, že jim zavřeli jejich oblíbené fitko, tělocvičnu, nebo zrušili koncert, či nepustili fanoušky na sportovní utkání.
Sakra lidi.Pojďme se chovat zodpovědně.
Autor článku nebyl identifikován.