Spustil jsem novou verzi své meteostanice
Od 1. 6. 2024 používám na svých stránkách data ze serveru Open-Meteo, který poskytuje veškeré meteorologické informace na základě vložených souřadnic a přístupu API (JSON). Přesnost dat ve srovnání s klasickou meteostanicí je až neuvěřitelná, rozlišení a přesnost odpovídá rozloze .cca 1 km² od zadaných souřadnic.
Co nabízí ?
Jedná se o virtuální meteostanici, ale plně odpovídá mým nárokům, co se týče zobrazených dat o aktuálním počasí v mém rodném městě Klášterci nad Ohří. Stránky jsem rozdělil na několik sekcí:
Aktuální počasí
Zobrazuje základní hodnoty teploty, včetně pocitové, maximální, minimální a rosný bod. Nechybí ani údaje o vlhkosti, srážkách a jejich pravděpodobnosti, rychlosti a směru větru. Dále UV index, výšku sněhu, dohlednost v kilometrech a textovou identifikaci oblohových jevů na základě WMO čísel. Na základě těchto hodnot se automaticky vytváří denní předpověď a v blízké době plánuji i vypsání možných výstražných informací např. informace o výskytu silného větru. Aktualizace probíhá každých 15 minut. Brzy přibude i moje vlastní webkamera pro snímání oblohy.
Týdenní předpověď
Grafické znázornění zobrazuje vývoj teploty až 16 dní dopředu, do budoucna možná přidám i další parametry. Ve výchozím nastavení se však zaměřuji na detailní předpověď pro 7 dní, tedy na týdenní přehled počasí. Pomocí tlačítek, která se dynamicky přizpůsobují jednotlivým dnům, je možné přepínat mezi dny a zobrazit data pro vybraný den. Zobrazují se průměrná denní teplota, maximální a minimální teplota, východ a západ slunce, délka denního světla, oblačnost, pravděpodobnost srážek a jejich celkový úhrn s časovým rozpisem. Nechybí ani rychlost větru a hodnoty nárazového větru. Sedmidenní předpověď se mi v praxi osvědčila z 95 % jako spolehlivá. Samozřejmě mohou během týdne nastat drobné změny, ale data se většinou jen zpřesňují.
Radarové snímky
Meteorologické mapy od externích společností i informace od ČHMÚ lze pohodlně prohlížet přímo na stránkách. Mezi mapami lze snadno přepínat, protože se načítají přímo v rozhraní webu, což umožňuje získat lepší přehled o aktuálním nebo nadcházejícím počasí. Mapy: Windy (déšť, bouřky), Radar Bouřky (přesnější, využívá dva radary v ČR). Sledování blesků v reálném čase, Vcelku přesný Aladin - celá ČR (teplota, srážky, vítr v 10 m, nárazový vítr, oblačnost, relativní vlhkost, ...). Poslední mapou jsou oficiální výstrahy od ČHMÚ.
Grafy a tabulky
Při načtení stránky se zobrazí rozsáhlá data pro aktuální den (24 hodin) v grafu i v přehledné tabulce. Jelikož jsou tato data stahována ze služby Open-Meteo v reálném čase, mohou se mírně lišit od údajů uvedených v jiných částech webu. Dva datumové formuláře umožňují přizpůsobit rozsah dat od-do a to jak zpětně (maximálně 3 měsíce), tak i dopředu (předpověď na 14 i více dní). Graf lze zobrazit na samostatné stránce pro lepší přehlednost, přičemž na mobilních zařízeních doporučuji přepnout na zobrazení na šířku. V případě nízkého rozlišení obrazovky skript upozorní na omezenou velikost displeje a graf nebude funkční.
Dlouhodobé rekordy
Každý den krátce před půlnocí proběhne cron úloha, která stáhne a uloží požadované denní hodnoty do mé databáze. S těmito daty pak pracuje skript, který zobrazuje rekordy. Pod těmito rekordy je tabulka s uloženými naměřenými hodnotami, která ve výchozím zobrazení zobrazuje data za aktuální měsíc. Je však možnost přepnout na jiný měsíc, případně zobrazit kompletní data za všechny měsíce. Open-Meteo poskytuje rozsáhlé historické údaje až 80 let zpětně. Ve volném čase zkusím tato data zpracovat – mohlo by být zajímavé sledovat projevy údajné klimatické změny.
Webkamery
Na mém webu již několik let zobrazuji online snímky z různých webkamer. Tyto webkamery jsem nově přesunul do sekce s meteostanicí. Do budoucna bych rád našel vhodnou IP kameru, kterou plánuji umístit na nejvyšší bod své zahrady, odkud bude snímat oblohu a okolní kopce.
Na závěr
Celková návštěvnost od června je +- 3000 návštěvníků, což mě motivuje provést úpravu skriptu, kde se na základě povolené geolokalizace přepíšou souřadnice a tím budou data zobrazena pro danou oblast. Jen pro info, systém neukládá mé návštěvy na meteostanici. Hledám i chytřejší meteorologickou webkameru, která bude umět rozlišit oblačnost, detekovat blesky na obloze nebo provádět dlouhou expozici.
Je důležité zmínit, že nenesu žádnou odpovědnost za poskytnuté data a vždy je potřeba sledovat oficiální informace o počasí v dané lokalitě a mít zdravý úsudek o vyhodnocení počasí. Jedná se tudíž o amatérskou meteostanici, která nedisponuje s daty z fyzické meteostanice, avšak data jsou velmi přesná a ve většině případů jsou pravdivá. Jako amatér a laik se mohu mýlit v pojmech a v různých algoritmech výpočtu. Jsem otevřen jakékoliv diskusi pod článkem.
Chceš vědět, co si obléct? Zkontroluj počasí!
Nyní můžeš zobrazit data o počasí pro jakoukoliv oblast na základě povolené polohy v zařízení. (Údaje se zpracovávají přímo ve tvém prohlížeči a nikde se neukládají.) Vyzkoušej a porovnej, jak dobře funguje moje virtuální meteostanice u tebe! - Meteostanice - podle polohy
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Diskuse k článku:
Přidat komentářŠiroko daleko žádný komentář.
Můžeš nějaký přidat :)