Menu

Zřícenina hradu Lestkov (Egerberk)

Zřícenina hradu Lestkov (Egerberk)
Fotografie (dronem) uvnitř článku.
Na jednom z tří kopců nad vesnicí Lestkov stával ve 13. století hrad, který sloužil svým pánům až do 16. století. Poté byl opuštěn a postupně se rozpadal do dnešní podoby. Dnes můžete vidět jeho zbytky z města Klášterec nad Ohří, pokud se podíváte na jih.
reklama konec reklamy

Nejkratší cesta k zřícenině vede z vesnice Lestkov, odtuď se vydáte strmým kopcem několik stovek metrů. Další, delší trasy vedou i od malebného města Klášterec nad Ohří, přičemž po jedné z těchto tras je možné vyjet na kole (dá to ale zabrat :)). Cesty jsou široké, díky úsilí dobrovolníků, kteří se věnují opravám zříceniny a sváží různý stavebni materiál až k místu.

Okolo hradu se táhnou hluboké příkopy, a k přístupu do zříceniny slouží dřevěná lávka. Buďte opatrní kvůli častému výskytu kamenů z rozpadajícího se zdiva, zvlášť pozor dávejte na děti, některé výklenky nejsou zabezpečeny a hrozí pád z velké výšky. Pokud můžete, pomozte odnést některé kameny na hromadu pro další využití. Na vrcholu hradu najdete pohodlné dřevěné posezení a tři samostatná ohniště pro opékání vuřtů. Dříve byla přítomná i kovová schránka pro možný finanční příspěvek na potřebné opravy, ale byla zničena - nyní je možné finančně podpořit na bankovní účet nebo přes QR kód.

Hrad Egerberk je významným příkladem šlechtického sídla z doby Václava IV. Patří k dvoupalácovým hradům, které byly módním trendem již ve 14. století. Skládá se z horního hradu s obdélným nádvořím, dvěma obytnými věžemi a hradbou spojující tyto části. V předhradí se nacházejí zbytky zdí, vstupní brány a parkánu. Zřícenina je chráněna jako kulturní památka.

Fotogalerie:

DJI_0718-01.jpeg DJI_0720-01.jpeg DJI_0721-01.jpeg DJI_0726-01.jpeg DJI_0729-01.jpeg DJI_0730-01.jpeg DJI_0731-01.jpeg DJI_0733-01.jpeg DJI_0734-01.jpeg DJI_0735-01.jpeg DJI_0736-01.jpeg
Starší alba ve fotogalerii.
Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Napsáno: 2.4.2024
Přečteno: 36x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  neohodnoceno

Diskuse k článku:

Přidat komentář

Široko daleko žádný komentář.
Můžeš nějaký přidat :)

Jste ztracení v hledání menu? Nemusíte hladovět! Stačí kliknout na tu malou hamburgerovou ikonu v pravém horním rohu.