Menu

Ceny tabáků pro vodní dýmky výrazně klesly

Ceny tabáků pro vodní dýmky výrazně klesly
Díky konsolidačnímu balíčku, který vláda zavedla na začátku letošního roku, došlo k úpravě spotřební daně za tabák do vodních dýmek. Tato změna nabyla účinnosti od 1. března 2024. Nyní je možné legálně zakoupit tabák na různých českých e-shopech až o 50 % levněji než předtím.
reklama konec reklamy

Tabák do vodní dýmky je nyní zatížen nižší spotřební daní, přičemž daň klesla z původních 3300,- Kč na aktuálních 594,- Kč za kilogram. Toto snížení přineslo celkové zlevnění. V minulých letech se nakupování tabáku v Česku nevyplatilo, protože byl příliš drahý. Mnozí proto jezdili do Drážďan do Elwana, nebo se uchýlili k nelegálním zdrojům.

V Německu od poloviny minulého roku není možné sehnat 200 gramové balení tabáku, ale je dostupný pouze v maximálním 25g balení a samozřejmě se zvedla i cena, což zkomplikovalo několika vášnivým dýmkářům užívání vodních dýmek. Navíc i kvalita poklesla z důvodu omezení některých látek. S černým trhem nechtěli mít nic společného, buď kvůli neustálým dotazům na zboží a dojížděním pro tabák, nebo z důvodu prodeje na okrajích měst, zákoutí, kde nebyl výměnný obchod nikým viděn. Mnozí v mém okolí byli tak moc odraděny, že raději uskladnili vodní dýmku do skříně a nahradili ji jednorázovými e-cigarety. V Polsku se vyplatilo pouze pravidelným velko-odběratelům, kteří získali výhodnou cenu. Doručení poštou do Čech bylo riskantní, kvůli clu a celní správě, kdy hrozilo zabavení či doplacení daně.

Dýmkaření v Česku se ocitlo v závažné krizi, když byla cena tabáku v domovině vysoká a v Německu po malém balení, přičemž klesla i kvalita v důsledku omezení některých látek. Naštěstí došlo k legislativní úpravě a tabák pro vodní dýmky byl zahrnut do snížené spotřební daně. Dříve byl řazen mezi klasické suché tabáky, což však vedlo k zvýšení ceny tabáku pro vodní dýmky kvůli melase, která zvýšila hmotnost.

Odůvodnění je jednoduché:

„Zdanění tabáku do vodních dýmek se navrhuje upravit tak, aby podstatná část nákupu ke spotřebě v ČR nebyla realizována v zahraničí (čistě z důvodu vysoké daně).“

Ceny tabákových výrobků pro vodní dýmky prodejci na svých e-shopech a v kamenných prodejnách aktualizovali ještě týž den (1. března 2024). Nyní je možné zákonně zakoupit tabák za nové ceny, což by mohlo vést k rozšíření různých značek a obnovení cenově dostupného a kvalitního pokuřování. Existuje také možnost, že v budoucnu dojde ke snížení nákladů jak pro výrobce, tak pro prodejce. Avšak, brzy se očekává zavedení nového systému sledování Track 'n Trace, což by mohlo opět zvýšit ceny. Uvidí se, situaci budu sledovat.

Pomocí vyhledávače Google lze nalézt několik prodejců, kteří legálně nabízejí tabákové výrobky a provádějí doručení prostřednictvím pošty nebo zásilkovny. Mrkněte na jejich ceny a porovnávejte :). Jak tato situace ovlivní černý trh se teprve ukáže. Rozdíl v cenách mezi legálním a nelegálním prodejem se pohybuje jen o pár desetikorun.

Toď pro dnešek vše. Příjemné bublání.


Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Napsáno: 1.3.2024
Přečteno: 118x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  neohodnoceno

Diskuse k článku:

Přidat komentář

Široko daleko žádný komentář.
Můžeš nějaký přidat :)

Jste ztracení v hledání menu? Nemusíte hladovět! Stačí kliknout na tu malou hamburgerovou ikonu v pravém horním rohu.