Menu

Žádné jiné město jsme neproběhli rychleji než Varšavu

Žádné jiné město jsme neproběhli rychleji než Varšavu
Odkaz na fotogalerii - ZDE
Spíše než procházka za poznáním města, památek a zajímavostí, to byla projížďka a provětrání automobilů. Tentokrát jsme si výlet do Varšavy moc nenaplánovali a navíc ani počasí nebylo optimální.
reklama konec reklamy

Varšava, hlavní město Polska, někdy označovaná jako evropský New York díky několika vysokým mrakodrapům, pyšní se bohatou historií. Zejména během událostí druhé světové války prožila dramatická období. Město láká svými architektonickými skvosty, muzei, paláci a rozsáhlými parky, včetně malebné řeky Visly.

Po dlouhé době jsme se rozhodli spontánně vyrazit do Varšavy, a to dokonce s dvěma auty pro větší pohodlí dětí. Z našeho výchozího bodu je Varšava vzdálena přibližně 750 kilometrů. Ubytování jsme zajistili, ale do doby odjezdu jsme nijak další detaily neřešili. Toto je pro nás neobvyklé a dokonce jsme nevěnovali pozornost ani počasí. Zkrátka jsme všechno plánování nechali až na místo, což se ukázalo jako velká chyba. Přikládám níže mapu, která může pobavit a zobrazit naši procházku po Varšavě.

img

Palác kultury a noční výhled

Palác Kultury a Vědy (Pałac Kultury i Nauki) ve Varšavě je významnou stavbou a ikonickým symbolem města. Budovu jsme navštívili. Několik klíčových informací:

  • Postaven v roce 1955 jako dar Sovětského svazu pro Polsko.
  • Navržen v sovětském stalinistickém stylu, který kombinuje prvky gotiky a socialistického realismu.
  • Má 42 podlaží a výšku 231 metrů, což ho dělá nejvyšší budovou ve Varšavě.
  • Slouží jako multifunkční komplex s divadly, konferenčními sály, kinem, muzeem, restauracemi a vyhlídkovou terasou.
  • Nabízí výhled na město ze své vyhlídkové terasy ve 30. patře.

img

img

Staré Město (Starówka) a Nové Město ve Varšavě jsou dvě odlišná historická centra města.

Obě čtvrti poskytují pohled na bohatství historie Varšavy, přičemž Staré Město zdůrazňuje tradiční a historický charakter, zatímco Nové Město nabízí modernější atmosféru.

Staré Město (Starówka):
Je nejstarší částí Varšavy s bohatou historií sahající až do středověku. Jeho architektura je známá pro malebné uličky, historické domy a výrazný Královský zámek. Po druhé světové válce bylo toto místo téměř kompletně zničeno, ale bylo pečlivě zrekonstruováno v tradičním stylu.

Nové Město
I přesto, že se nazývá Nové Město, bylo založeno v 14. století, což znamená, že má bohatou historii. Přestože má modernější charakter, najdeme zde také historické budovy, mezi nimiž vyniká Kostel svatého Kazimíra jako významný památník. Nové Město je pulzující s obchody, restauracemi a kulturními akcemi.

Ve Varšavě je metro, které představuje jeden ze způsobů hromadné dopravy ve městě. Otevřeno bylo v roce 1995 a od té doby postupně rozšiřováno. Skládá se ze dvou linek, sloužících k efektivní přepravě obyvatel a návštěvníků města. Celodenní 24hodinová jízdenka, vyjde na 80,- Kč v přepočtu na CZK, je vhodná pro pohodlný přesun po městě. Zastávky jsou rovnoměrně rozloženy po celém městě. V každé zastávce jsou dostupné automaty na výdej jízdních dokladů.

Plánoval jsem získat několik fotografií ze vzduchu pomocí dronu, ale deštivé počasí a silnější vítr nebyly vhodné pro bezpečný vzlet. Na několik málo pořízených fotografií se můžete podívat v mém virtuálnim fotoalbumu.


Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Napsáno: 20.2.2024
Přečteno: 165x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  neohodnoceno

Diskuse k článku:

Přidat komentář

Široko daleko žádný komentář.
Můžeš nějaký přidat :)

Jste ztracení v hledání menu? Nemusíte hladovět! Stačí kliknout na tu malou hamburgerovou ikonu v pravém horním rohu.