Menu

Digitální stopa: Google časová osa

Digitální stopa: Google časová osaHistorie polohy je funkce od společnosti Google. Pokud je služba povolena na zařízení (většinou se jedná o chytrý telefon), umožňuje tato funkce nepřetržité sledování a ukládání polohy. Tyto údaje jsou následně ukládány na servery Google. Data jsem si ze zvědavosti exportoval. Z dat jsem si vytvořil i tzv. heatmapu, byl jsem velmi překvapen!

reklama konec reklamy


Digitální stopa (též známá jako digitální otisk) se odkazuje na stopu, kterou zanecháváme na internetu a digitálních médiích při používání online služeb, zařízení, sociálních sítí, webových stránek a aplikací. Tato stopa je vytvářena veškerými digitálními interakcemi a aktivitami, které provádíme a může zahrnovat různé informace. Nyní se podíváme na jednu konkrétní službu a tou je služba - Historie polohy od Google.

Historie polohy - zapnuto

V dnešní době je stále běžnější vidět lidi, jak neustále nosí své mobily s sebou nebo je mají stále v ruce. Tyto všestranné zařízení slouží nejen jako komunikační a zábavný prostředek, ale také jako praktické nástroje pro navigaci a získávání informací, zejména používáme-li aplikaci Google Mapy či dáme souhlas k poloze v nastavení přístroje. Zapnutá geolokace umožňuje sledovat polohu uživatele a většina z nás ji bez váhání aktivuje, aniž bychom si uvědomili, že tím zanecháváme digitální stopu. Díky funkci Google historie jsou naše pohyby zaznamenávány a ukládány, což může být užitečné pro osobní záznamy. Nicméně tato neustálá sbírka polohových dat přináší také otázky soukromí a bezpečnosti. Je důležité si být vědomi této digitální stopy a zvážit, jakou úroveň sledování považujeme za vhodnou a přijatelnou v našem každodenním životě.

Nastavení polohy

Historie polohy je nastavení v účtu Google. Ve výchozím nastavení je historie polohy vypnutá. Po povolení této funkce se vytváří časová osa, neboli osobní mapa, ukládá se pravidelně přesná poloha zařízení a odesílá na servery Google, i když se nepoužívá žádná aplikace od Googlu. Aby bylo ukládání všech dat funkční a přesné, tak Google využívá signály Wi-Fi a mobilní sítě, GPS a informace ze senzorů. Pokud je zapnutá funkce Aktivita na webu, mohou se ukládat údaje také o poloze, včetně fotografií. V nastavení historie polohy je možnost automatického mazání historie starší než 3, 18 nebo 36 měsíců. Je možné různě upravovat a mazat historii polohy - buď její části nebo kompletně. Do časové osy má přístup pouze majitel účtu Google.

1 314 390 datových bodů, 844 MB textových dat

... tolik shromáždil Google o mně od roku 2014. Co tedy skrývají tyto data po rozbalení .json souborů ?

  • přesné souřadnice: latitudeE7": 503834936, longitudeE7": 132754581
  • přesná adresa: Na Průtahu 1960, 432 01 Kadaň, Česko
  • popis místa: Kaufland
  • ID místa: ChIJQYpuka4PCkcR6-fcpIkas98
  • důvěryhodnost: 5.769005
  • čas příchodu: 2023-07-21T12:41:40.220Z
  • čas odchodu: 2023-07-21T13:27:46.311Z
  • prostředek: activityType": "WALKING
  • a mnohem dalšího...

Prakticky se ukládá vše, co se týče dopravy, chůze, běhu, místa, času a i vzdálenosti. Google si samozřejmě tyto data různě přizpůsobuje pro sebe. Zobrazuje cílené reklamy, zobrazí na mapách ideální restaurace, různé podniky. Doporučí to, co se zrovna hodí. Ví, kolikrát kdo navštívil dané místo, jak dlouho tu byl, přišel či přijel na kole, jak dlouho trvala cesta letadlem, v kolik hodin byl v práci, atp. Další zpracování dat nechci snad ani vědět, ale je to tak.

Nyní slibovaná heat mapa

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg

Mapa byla vytvořena ze všech datových bodů, jedná se však o statické snímky. Časová osa - https://timeline.google.com/ umožňuje další nastavení a správu všech navštívených míst. Schválně si všimněte červených teček na poslední mapě, má otázka je, jak často se data odesílají ? V pravidelném intervalu nebo při každém odemčení telefonu ?


Napsáno: 27.7.2023
Přečteno: 191x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  2 (hodnoceno 2x)

Diskuse k článku:

Přidat komentář

Široko daleko žádný komentář.
Můžeš nějaký přidat :)

Jste ztracení v hledání menu? Nemusíte hladovět! Stačí kliknout na tu malou hamburgerovou ikonu v pravém horním rohu.