Menu

Ovládání světel a zásuvek přes webovou stránku (Webhook, eWeLink)

Ovládání světel a zásuvek přes webovou stránku (Webhook, eWeLink)
Díky zařízení Sonoff a aplikaci eWeLink jsme schopni ovládat jakýkoliv spotřebič pomocí internetového prohlížeče. Stačí otevřít webovou stránku a můžeme si zapnout osvětlení, ohřev vody v bojleru, pískovou filtraci pro bazén a dokonce i elektrický gril, abychom měli připravenou večeři přesně včas.
reklama konec reklamy
V minulém článku (Inteligentní WiFi spínač - Sonoff) jsem se zaměřil na chytrá relátka od Sonoff, která umožňují spínat jednotlivé zásuvkové i světelné elektrické okruhy. Nyní jsem tyto zařízení rozšířil do stávající instalace a umožnil jejich ovládání přes vlastní webovou stránku. Tím odpadá potřeba instalovat nové fyzické přepínače (lajkové říkají vypínače) a není potřeba provádět další stavební úpravy v současné elektroinstalaci. Pro ovládání jednotlivých zařízení je nezbytné mít aplikaci eWeLink na chytrém telefonu nebo se připojit přes webový prohlížeč ke službě. Nicméně tato metoda může být složitá, protože vyžaduje přihlášení, hledání konkrétních zařízení pro jejich zapnutí nebo vypnutí. Navíc, pokud aplikaci používá více uživatelů, často dochází k opakovanému odhlášení z aplikace nebo webového rozhraní, i když je zařízení sdíleno s jiným účtem.

eWeLink CAST

Než se zaměříme na možnost ovládání Sonoff přes Webhooky, pojďme se podívat na službu eWeLink CAST. Tato nová funkce eWeLinku poskytuje rychlý přístup k ovládání zařízení a scén pomocí řídicího panelu CAST. Jedná se o webovou stránku, kterou lze otevřít na tabletu nebo počítači a z ní ovládat různá zařízení. Ovšem vzhledem k omezeným možnostem nastavení a předem daných velikostí tlačítek, je to spíše pro jednoduchá řešení. Na druhou stranu, výhodou je, že umožňuje obousměrnou komunikaci se zařízením, což znamená, že na panelu lze například zobrazit aktuální teplotu vody např. "Teplota vody: 32 °C". Důležité je také zmínit, že eWeLink CAST podporuje pouze velké obrazovky a nelze jej zobrazit na chytrých telefonech. Vyžaduje občasný znovu přihlášení.

tablet.jpg

Webhook

Služba eWeLink nabízí tzv. Webhooky, což je technologie založená na HTTP požadavcích. Jedná se o způsob, jak dvě aplikace mohou komunikovat mezi sebou v reálném čase. Na platformě eWeLink můžeme jednoduše vytvořit příkaz např. pro zapnutí bazénové filtrace a po uložení se vygeneruje jedinečný HTTP odkaz. Když otevřeme tento odkaz, dojde ke změně stavu příslušného zařízení podle nastavení.

Vlastní webová stránka

Vzhledem k tomu, že jsem nechtěl, aby všichni členové rodiny museli složitě stahovat aplikaci a ovládat zařízení pomocí komplikovaných metod, vytvořil jsem webovou stránku s několika tlačítky. Každé tlačítko je přiřazeno k jednotlivým příkazům, které se odešlou a provedou po stisknutí. Tímto způsobem mohou jednoduše ovládat jednotlivá zařízení pomocí webové stránky bez nutnosti složitého nastavování. Pro úplné zjednodušení jsem uložil odkaz na webovou stránku přímo na plochu chytrého telefonu. Stačí kliknout na ikonu, vybrat příslušné zařízení a kliknout na příkaz, který chceme provést. Tímto jednoduchým procesem lze snadno ovládat zařízení pomocí webové stránky, aniž by bylo potřeba složitého nastavování nebo stahování aplikace.

Ovládání - zahrada

Webová stránka je vytvořena pouze pomocí HTML a CSS, a proto nevyžaduje žádné programovací znalosti. Je navržena jednoduše a funkčně. Obsahuje pozadí, výsuvné menu s názvem zařízení a tlačítky pro ovládání. Po stisknutí tlačítka se zobrazí okno s textem "Provedeno!". Stránka je tedy intuitivní a snadno použitelná i pro uživatele bez technických dovedností. Odkazy na stránce slouží pouze k odesílání příkazů do zařízení. Zatím stránka neumožňuje zpětnou vazbu, kdy by zařízení posílalo informace zpět na stránku, ale v blízké budoucnosti se tomu budu věnovat. Zatím nemám potřebu do stránek vkládat zabezpečení v podobě zadání hesla. Když se provede jakákoliv změna stavu, okamžitě obdržím push notifikaci, která mě informuje o změně stavu zařízení.

12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg

Proč ?

Je to skvělá výhoda mít možnost ovládat ohřev vody v bojleru prostřednictvím webové stránky. Stačí otevřít stránku ve svém prohlížeči a najít příslušnou možnost "Ohřát vodu a při dosažení 65°C vypni" nebo kliknout na tlačítko "ZAP". Poté se voda v bojleru začne ohřívat a udržuje se na teplotě 65 °C, dokud ji nevypnete. To je velmi pohodlné, zejména když je ve vašem městě odstávka teplé vody a potřebujete mít dostatek teplé vody k dispozici na chalupě za městem.

Update říjen 2023

Vylepšil jsem ovládání a vizuální vzhled mé chytré domácnosti. Před zobrazením stránky se spouští tři dotazy: získej aktuální čas, pomocí post požadavku ověř, zda jsou zařízení připojené k wifi a internetu a stáhni hodnoty venkovní teploty ze senzoru. Ovládací část je vytvořena pomocí přepínatelného inputu, v budoucnu bude nějaký pěkný toggle switch. Všechny inputy resp. checkboxy si ověřují aktuální stavy zařízení. Přidal jsem i další kontejner chytré scény, které umí o trochu více než jen zapnout a vypnout. Testuji i další sekci - alarm s kamerou. Jedná se o dvě různé zařízení. Při jakémkoliv pohybu, ať kočky či pavouka před kamerou se tento snímek okamžitě nahraje na FTP. Pomocí scriptu si nechám na stránce vypsat čas a snímek poslední detekce. Alarm pomocí odkazu ahref="sms:XX... fyzických kontaktů, které mimochodem dokáží alarm aktivovat či deaktivovat nyní je možné ovládat skrze stránku a relé sonoff, a to celé bez potřeby číselné klávesnice, SMS a RF ovladače. Přeškrnuté jsou zařízení, které v zimním období jsou odpojená, zejména kvůli jejich nevyužití.

3.jpg

Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Napsáno: 6.7.2023
Přečteno: 307x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  1 (hodnoceno 1x)

Diskuse k článku:

Přidat komentář

Široko daleko žádný komentář.
Můžeš nějaký přidat :)

Jste ztracení v hledání menu? Nemusíte hladovět! Stačí kliknout na tu malou hamburgerovou ikonu v pravém horním rohu.