Menu

Příprava bazénu po zimě a udržení kvalitní vody po celé léto

Příprava bazénu po zimě a udržení kvalitní vody po celé léto
Teploty stoupají a brzy bude léto. Je nejvyšší čas připravit bazén a vše kolem něho. Před několika lety jsme pořídily menší bazén, tři koupací sezóny po sobě neřeším žádné pH+-, chlorové tablety, tvrdost vody a dokonce nepoužívám ani plachtu pro zakrytí. Vystačím si se síťkou na nečistoty, nejlevnějším vysavačem na dno, pískovou filtrací a Savem do bazénu, občas použiju vločkovač a projasňovač.
reklama konec reklamy
Několik let vlastníme bazén, měli jsme různé rozměry, ale nakonec jsme zůstaly u bazénu, který velikostně stačí na příjemné letní osvěžení. Osobně jsem se setkal s tím, že mi bazén často zezelenal a stěny byli slizké, ač jsem používal prostředky na řasy, chlór šoky, různé pH metry, chlorové tablety, modrou skalici a další mnohé, vcelku drahé chemikálie.

Ač může být bazén spojen s náročnou údržbou, zejména pokud není čištění a úprava vody zautomatizovaná, může to být důvodem pro to, nepořizovat si bazén. Avšak mám jednodušší postup, jak se v létě osvěžit, aniž by vás to stálo příliš velkou námahu. Nejlépe by se to dalo shrnout ve větě: minimalistický přístup s maximálním výsledkem.

img

Příprava bazénu po zimě

Vodu v bazénu po skončení letní sezóny upustím do poloviny a zazimuji filtraci. To je vše. Zřejmě se jedná o velmi kvalitní nadzemní bazén, neboť ani po čtyřech letech vlastnictví nebyl zjištěn žádný únik vody ani vyblednutí plachty. Po skončení zimy a přibližně začátkem června je ideální bazén připravit a vyčistit. Stačí dodržet tyto (mnou ověřené) kroky:
  • odčerpat veškerou vodu z bazénu
  • zamést a vytřít veškeré hrubé nečistoty
  • nejlépe jarem a horkou vodou umýt stěny a dno bazénu
  • nezapomenout vydrhnout i spáry a různé přesahy
  • opláchnout čistou vodou
  • odčerpat vodu, nechat vyschnout
  • během toho zkontrolovat hadice pro filtraci, případně provést výměnu písku
  • bazén napustit, během toho zkontrolovat případné úniky vody
img
Nejteplejší měsíce jsou červen, červenec a srpen, během této doby je nutné o bazén pečovat. Já to dělám nejjednodušším způsobem, který mi vyhovuje a opravdu funguje. Pokud patříte mezi ty, kteří při náznaku zeleného zbarvení raději bazén vypustí a znovu napustí (píšu o sezonních bazénech!), tak to není úplně nejvhodnější. Musím zmínit případ člověka, který je vyloženě otrávený kvůli údržbě bazénu a pravidelně vše kontroluje pomocí chemického pH metru a dodává chémii podle "norem". Přesto mu jednoho dne voda zezelenala.

Jak provádím údržbu bazénu

Tři měsíce, to je doba, kdy pomocí mého postupu níže, již tři sezóny po sobě, umím udržet kříšťálovou vodu v bazénu. Hned na začátek je potřeba říct, že je nutné každé tři dny si vynahradit půl hodiny až hodinu na čištění bazénu. Abychom udělali pro bazén maximum, je potřeba mít tyto věci:
  • pískovou filtraci, vhodnou k objemu bazénu (časové hodiny, či Sonoff)
  • skimmer
  • velkou houbičku pro otření stěn
  • chémie: Savo do bazénu
  • síťku pro hrubé nečistoty pro plochu a pro sběr ze dna
  • vysavač do bazénu
img
Ano bez těchto věcí se neobejdete. Pracovní postup je jednoduchý. Údržbu vody v bazénu rozdělíme na automatickou a ob tři dny.

Automatické čištění, interval: každý den

Filtraci je potřeba zautomatizovat pro každodenní provoz, aby jela nejlépe ráno a večer a to minimálně 1,5 hod. /dle objemu/ každý den: např. 7-8:30 a od 20:00 do 21:30. Pomocí časových hodin nastavte automatické spuštění filtrace. Prosím, pokuď bude filtrace takto zautomatizovaná, dbejte na ochranu před možným úrazem elektrickým proudem. Skimmer je nutno nastavit tak, aby vždy sbíral nečistoty z hladiny i při poklesu či zvednutí hladiny.

img

Manuální čištění

Každé tři dny nebo po využití bazénu provádím důsledné vyčištění od hrubých nečistot a doplním Savo do bazénu. Nejdříve vysaju dno vysavačem, po důkladném vysátí dna pokračuji pomocí sítěk k vylovení nečistot v celém objemu bazénu. Po vylovení všeho otřu stěny houbičkou. Provířím pořádně vodu v bazénu a spustím filtraci. Od oka vleju množství Sava do bazénu a nechám působit hodinu a klidně i dvě se zapnutou pískovou filtrací. Savo je velmi učinný a bezpečný prostředek. Vše živé zahubí a do 30 minut vyprchá z vody. Tudíž mnohem bezpečnější než chlorové tablety, které udržují chlór stále na nějakých hodnotách. Tento postup se Savem je ověřen na několika lidech, kteří bazén užívaly, od dětí po dospělé - garantuji, že savo, při dodržení množství a času pro vyprchání je zcela bezpečný - žádné červené oči ani jejich pálení, vyrážky. Důležité je prodloužit čas filtrace při častém využívání, či po bouřkách.

img

Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Napsáno: 31.5.2023
Přečteno: 400x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  neohodnoceno

Diskuse k článku:

Přidat komentář

Široko daleko žádný komentář.
Můžeš nějaký přidat :)

Jste ztracení v hledání menu? Nemusíte hladovět! Stačí kliknout na tu malou hamburgerovou ikonu v pravém horním rohu.