nacitam Vyčkejte do zmizení tohoto textu. Obsah stránek se načítá.

Koronavirus - pandemie COVID-19, 2019-2020

Koronavirus - pandemie COVID-19, 2019-2020Vyvolává nemoc od běžného nachlazení až po akutní těžké onemocnění dýchacích cest. Virus se poprvé objevil v čínském Wu-chanu. Je označovaný a známý jako SARS-CoV-2 nebo COVID-19.

REKLAMA:
KONEC REKLAMY

Virus SARS-CoV-2

Koronavirus je společné označení pro čtyři rody virů. Způsobuje běžná onemocnění (nachlazení), ale i závažnější virózy. Příznaky onemocnění jsou velmi podobné chřipce. Jedná se o zvýšenou teplotu, dušnost, kašel, bolesti svalů a projevuje se i únava. V těžkých případech virus způsobuje těžký zápal plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Mezi nejohroženější patří senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. U dětí je zatím, podle dostupných informací virus snášen dobře. V současné době není k dispozici vakcína, která by chránila proti tomuto onemocnění, ale pracuje se na ní. K léčbě se využívají běžně dostupné léky.

Počátek

Poprvé se virus objevil na konci roku 2019 v čínském městě Wu-chan. Čínské úřady v obavě z šíření viru následně uvalily na město Wu-chan karanténu. Městská zdravotnická komise ve Wu-chanu oznámila dne 31. prosince 2019, že se vyskytlo množství pacientů s příznaky pneumonie neznámého původu. Část pacientů byli prodejci a obchodníci na místním trhu s rybami. Je podezření, že nákaza vypukla po konzumaci hadího masa z místního trhu, kde syrové maso určené ke konzumaci přicházelo do styku s živými zvířaty. Onemocnění se rozšířilo téměř do celého světa, včetně České republiky.

Pacient nula – první nakažený

První pacient je pro epidemiology velmi důležitý. První pacient je stále neznámý. Pokud by se ho podařilo najít, dokázali by odborníci zjistit víc o takzvaném rezervoáru nákazy. Podle dosavadních zjištění klíčovou roli při přenosu nákazy na člověka mohli sehrát netopýři.

Virus se z Wu-chanu šířil nejprve po dalších čínských městech. První případ nákazy mimo území Číny byl zaznamenán v Thajsku, jako další v pořadí bylo Japonsko, Tchaj-wan, USA. Virus se následně rozšířil téměř do všech států. Počet nakažených rychle narůstá. Virus je přenosný z člověka na člověka a přenáší se pomocí kapének, v některých případech stačí úzký kontakt dotyky s nakaženou osobou. 23. ledna 2020 se koronavirus rozšířil i do Evropy, první případ byl ve Francii a později v Německu. 30. ledna 2020 byl Světovou zdravotnickou organizací vyhlášen globální stav zdravotní nouze. 11. března byl virus Světovou zdravotnickou organizací označen za pandemii. Jednotlivé státy nyní podnikají veškeré opatření, aby epidemii zpomalily nebo úplně zastavily. Přicházejí tedy různá omezení, uzavírání hranic, uzavírání obchodů (mimo potravin, lekáren, čerpacích stanic,..). Omezuje se svoboda pohybu. V České republice je nyní povinnost nosit ochranné pomůcky na obličeji. Je také nutné omezovat cesty a vycházení ven, vyjma cest do zaměstnání, k rodině a na nákup. Do přírody je možné jít, ale je nutné dodržovat odstupy od lidí a nevytvářet žádné skupiny.
REKLAMA:
Známka článku:  neohodnoceno

Přidat komentář k článku >

, Charlesamusa(4.3.2021)

<a href="https://club91808499.this.su/news/12">Доставка алкоголя якутск</a>


Reklama: