Menu

Kamerový systém na chalupě, monitorování pozemku on-line

Kamerový systém na chalupě, monitorování pozemku on-line
Každý z nás se jistě setkal s nějakou bezpečnostní kamerou na ulici nebo v obchodním centru. Tyto kamery slouží převážně pro sledování veřejných míst z hlediska bezpečnosti.
reklama konec reklamy

Sestavil a zprovoznil jsem si svůj kamerový systém na zahradě. Výhodou mého vlastního systému je vzdálený přístup k online videu z kamer z celého světa (samozřejmostí musí být připojení k internetu). Doma na PC case mám položený tablet z online náhledem všech kamer, zároveň probíhá ukládání dat na externí disk o velikosti 1TB.

CCTV  – je systém kamer, který je potřeba napájet zvlášť a k tomu přidat i komunikační kabel, podobný cinch (nebo LAN) připojení. Veškeré komunikační kabely musí být připojeny do analogového DVR recorderu. Dnes jsou tyto systémy velmi podobné IP kamerovému systému. Nejvíce se používá ve velkých provozech (firmy, kanceláře, letiště, obchodní centra, průmyslové instalace, aj.) Jedná se o analogové kamery. Obraz je přístupný pouze tomu, kdo je připojený do konkrétního CCTV okruhu.

IP Kamery – tyto zařízení jsou velmi podobná CCTV řešení. Avšak umožňují lepší propojení s online světem, výhodou je potřeba připojení pouze síťového napájení. Většina takových kamer podporuje již bezdrátové připojení pomocí Wi-fi (odpadává nutnost propojení přímo s rekorderem. Většina umí komunikovat přes P2P protokol (klient-klient) po internetové síti. Což umožňuje přenos videa přes internet a jeho další zpracování je velmi jednoduché a obraz se šíří digitálně.

Bezpečnostní kamery se vyrábí i v podobě atrap. Cenově se to již moc nevyplatí. Oba systémy umí:

  • Zpracovávat obrazový materiál
  • Rozpoznávat obličej, SPZ
  • Detekce pohybů osob, zvířat
  • Otáčet se a přibližovat obraz
  • Jsou mrazuvzdorné i deštu odolné
  • IR přisvícení (noční vidění)

Monitorování je podmíněno splněním několika podmínek, zéjmena regulování ze strany úřadu pro ochranu osobních údajů.

Soukromé aktivity jsou tolerovány lépe než když pořizujete záznam na veřejném místě. Z toho vyplývá, že kameru můžete mít umístěnou kdekoliv na soukromém pozemku, nezabíráte-li příliš sousedovo pozemek. UOOU nemá kompetence kontrolovat záznamy ani vám nemůže kamery umístěné na Vašem pozemku zakázat používat. Každý může předcházet nebezpečným situacím (a tyto situace  dokumentovat), v nichž mu jiné osoby mohou poškozovat nebo poškozují majetek a nějak zasahují na území jeho pozemku. Jen doporučuji nesdílet tyto záznamy na sociálních sítích nebo po internetu. V případě poškození Vašeho majetku není obrazový materiál dostatečným důkazem pro soud či Policii ČR, avšak lze k němu přihlédnout. České zákony jsou spíše na straně škoditelé než na straně poškozeného.

Nyní k věci, jak jsem si udělat svůj kamerový systém:

Na obchodním serveru AliExpress jsem pořídil 4 kusy IP kamer značky ZSVEDIO s IR přísvitem. Tyto kamery jsou opatřené silnou všesměrovou wi-fi anténou ze ziskem 5DBi s možností připojení LAN konektoru. Umí síť P2P, obsahují instalační software do počítače. Software mám nainstalovaný na tabletu se systémem Windows 10. K němu je připojený externí disk o kapacitě jeden terabajt. Taková kapacita stačí přibližně na 23 dní záznamu ve kvalitě HD. Každých 10 minut se vytváří nový soubor pro přehlednost. Na pozadí, v plánovači úloh mám spuštěnou úlohu, která automaticky maže po určitých dnech nejstarší záznamy.  Celý tento systém je zálohován UPS, která zajistí až šesti hodinový provoz při výpadku elektrické energie a routeru. Obrazový materiál se mi ukládá na vzdáleném úložišti, tudíž nehrozí ztráta/odcizený obrazových dat. Výrobce kamer má i mobilní aplikaci, ta mi umožňuje připojení ke kamerám z různých koutů světa a mít tak přehled, co se právě děje v okolí. Když si odmyslím tablet, tak celý tento kamerový systém stál do dvou tisíc. A to se vyplatí! 

Při mém rozhodování jakou kameru zvolit, jsem se držel tohoto: kamera musí být chytřejší než Já. Mnou vybrané IP kamery umí a vyžaduji od nich tyto věci (při výběru se vám může hodit) např.

  • komunikace přes internetový protokol P2P (připojení online na celém světě)
  • H.265/H.264, min. 5 mpix, výkonné IR diody
  • ukládání na FTP (při detekci pohybu)
  • protokoly RTSP, Onvif a DDNS
  • po výpadku energie a připojení do sítě opět přenášet obraz
  • signalizace při pohybu nebo výpadku spojení (umí soft od výrobce)
  • mobilní aplikaci 
  • spolehlivost

Varování:
Kamery používají síť peer-to-peer. Některé kamery mohou být plné bezpečnostních problémů, které Vás mohou ohrožovat. Kamery používají speciální UID číslo, díky kterému je možné se okamžitě připojit pomocí telefonu nebo počítače. Vyhněte se kamerám, které využívají P2P: CS2 Network a Shenzhen Yunni iLnkP2P a nejsou dostatečně zabezpečeny - např. jménem a heslem. Potenciální útočník bez řádného zabezpečení může vzdáleně obejít bránu firewall, lokalizovat polohu či využít síť k jiným útokům! Na svých kamerách a po pečlivém hlídání datového provozu jsem během dvou let používaní, nezjistil žádné jiné přístupy ani zneužití sítě.

IMG_0587.JPG IMG_0932.JPG IMG_1013.JPG IMG_1290.JPG IMG_1395.JPG IMG_6396.JPG

Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Napsáno: 8.4.2019
Přečteno: 4066x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  neohodnoceno

Diskuse k článku:

Přidat komentář

Široko daleko žádný komentář.
Můžeš nějaký přidat :)

Jste ztracení v hledání menu? Nemusíte hladovět! Stačí kliknout na tu malou hamburgerovou ikonu v pravém horním rohu.