Menu

Častá inverze nebo hustá mlha, může za to elektrárna ?

Častá inverze nebo hustá mlha, může za to elektrárna ?
Chomutovsko - Kvalita ovzduší se od devadesátých let nezlepšila, největším znečišťovatelem zůstávají elektrárny a uhelné lomy.
reklama konec reklamy

Za oknem mlha, není vidět na krok. „Ranní“ vzduch škrábe v krku. Lidé na Chomutovsku se probouzejí do takzvaných inverzí, města v údolí jsou přiklopena mlžnou pokličkou. Větší teplo na horách a mraky pod nimi přinášejí i horší kvalitu vzduchu. Zplodiny, které vypouštějí elektrárny, továrny, domy i auta zůstávají při zemi a lidem se hůře dýchá. Na počátku 90. let byly elektrárny odsířeny a množství emisí dramaticky pokleslo. Nyní se některým zdá, že se situace znovu zhoršuje. „Přijde mi, že se to několikanásobně zhoršilo. Dýchali jsme tu špatný vzduch desítky let, nechci, aby se to vrátilo,“ říká Blanka Kubištová z Chomutova.


Za pravdu jí nepřímo dávají i ekologové, i když podle nich se kvalita ovzduší oproti devadesátým letům nezhoršila. Ale ani nezlepšila. „Odsíření a zachycování popílku sice srazilo emise z elektráren na zhruba desetinu ve srovnání s hororovými čísly před rokem 1989, ale od devadesátých let v podstatě stagnuje,“ vysvětluje šéf energetické klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Tím, kdo na Chomutovsku nejvíce znečišťuje vzduch, jsou místní hnědouhelné elektrárny a povrchové doly. Z nich unikají oxidy síry, respektive uhelný prach. „Když přijde vítr, lidé bydlící ve vsích u šachet mají domy plné prachu, který se všude, na nábytku i povlečení,“ říká Kubištová. Chomutovsko, společně s Ostravsko–Karvinskem a Mosteckem patří mezi regiony, kde za největší znečištění můžou velké průmyslové podniky. „Všude jinde už hrají průmyslové emise druhé až třetí housle, ve městech je předběhla doprava, na venkově pak lokální topeniště,“ popisuje neradostné prvenství Rovenský.

Smogová vyhláška
Od listopadu už platí nová, takzvaná smogová vyhláška. Díky ní mohou města omezit provoz továren či elektráren, nebo třeba omezit automobilový provoz. Nově do ní bylo zahrnuto i překročení imisí polétavého prachu, mezi jehož největší producenty v Česku patří třeba prunéřovská elektrárna. Pokud by jejich koncentrace překročila předepsaný limit ve čtyřiadvacetihodinovém intervalu, může město či kraj zasáhnout a zdroje znečištění omezit.

Prunéřov II
V posledních měsících se řeší i modernizace prunéřovské „dvojky“. Ekologové a ministerstvo životního prostředí chtějí, aby ČEZ při modernizaci použil nejmodernější technologii, díky které by do ovzduší unikalo méně škodlivých spalin. ČEZ namítá, že navrhované zařízení splňuje všechny limity a jako řešení je nejvhodnější.
 

Inverze: dříve „nevinné“ slovo
Pojem inverze označuje převrácení. Inverze teploty vzduchu je pojem meteorologů, znamená, že na horách je tepleji než v nížinách. Postupem času došlo k tomu, že se „inverze“ vžila jako označení pro znečištěný vzduch. „Venku je zas inverze,“ říkají lidé a myslí tím smog. Z neutrálního slova se sémantickým posunem stalo slovo s negativním významem.

 


Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Napsáno: 7.12.2009
Přečteno: 4809x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  neohodnoceno

Diskuse k článku:

Přidat komentář

Široko daleko žádný komentář.
Můžeš nějaký přidat :)

Jste ztracení v hledání menu? Nemusíte hladovět! Stačí kliknout na tu malou hamburgerovou ikonu v pravém horním rohu.