Menu

Údržování poplužního dvora pod zříceninou Šumburk

Údržování poplužního dvora pod zříceninou Šumburk
Jsme parta přátel, kterým není lhostejný současný vzhled a podoba tristní rozvaliny bývalého statku Šumná. Bývalá osada se nachází v neudržovaném až v dezolátním stavu ...
reklama konec reklamy

Historie statku Šumná

Německý název zněl Schönburg a český Šumburk. Dnešní název byl osadě přidělen v roce 1947. Hrad Nový Šumburk, pod kterým osada vznikla, byl dostavěn v roce 1435. V roce 1863 v Šumné žili 34 obyvatelé v 16 domech. Prakticky od svého vzniku byla osada součástí Klášterce nad Ohří. V roce 1930 se tu uvádí 5 popisných čísel, z nichž jen dvě byla považována za obytné domy. Dalším byl dvůr, hájovna a přechodné obydlí cihlářů. Žilo tu 22 lidí. V roce 1980 tu ještě žili tři stálí obyvatelé a v roce 1991 už nikdo.

Mladí lidé se rozhodli spolupracovat s Nadací pro obnovu a rozvoj Krušných hor a Poohří

Jsme parta přátel, kterým není lhostejný současný vzhled a podoba statku Šumná. Statek se nachází v neudržovaném až dezolátním stavu. Kořeny prorůstají zdmi, propadají se stropy, lidé si tam dělají černé skládky. Projde tudy mnoho návštěvníků, kteří si nejsou vědomi velmi vážného nebezpečí, které na ně číhá. Tato budoucnost statku se nám, jakožto dobrovolníkům, velmi nelíbí. Rozhodli jsme se tedy konat a tvrz obnovit (více: vize a budoucnost), a to vše za plného vědomí, souhlasu a podpory majitele pozemku. Máte-li zájem získat více informací, obraťte se, prosím, na některých z uvedených osob níže.

Vize a budoucnost

Příroda si poradí se vším, kořeny stromů a keřů bez problémů prolézají kamennou zdí, čímž se ničí statika celého objektu. V létě je celá tvrz zakrytá keři, proto je nutné zasáhnout a tyto náletové dřeviny okamžitě odstranit. Po odstranění dřevin se budou odklízet a čistit chodby. Pokusíme se zabezpečit celý objekt tak, aby nedošlo k žádnému zranění. V budoucnu by zde mohl působit tábor pro děti, prostor pro lidi ze zájmem k přírodě, či jen k táboráku k ohni.

Dobrovolníci

  • Tomáš Brychta
  • Lukáš Zafer
Máte také zájem se podílet na společné obnově a zkrášlení ? Kontaktujte nás !


Více informací o tom, jak práce pokračují můžete sledovat kliknutím ZDE.

Dobové fotografie

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg 19.jpg 20.jpg 21.jpg 22.jpg 23.jpg 24.jpg 25.jpg 26.jpg 27.jpg 28.jpg 29.jpg 30.jpg 31.jpg


Děkuji, že jsi se podíval(a) na můj článek!
Na webu mám spoustu dalších, všechny Ti rád přehledně vypíšu během okamžiku.
Napsáno: 1.1.2012
Přečteno: 4817x
Vytisknout článek
Sdílet:   | závadný obsah
Známka článku:  2 (hodnoceno 7x)

Diskuse k článku:

Přidat komentář

Široko daleko žádný komentář.
Můžeš nějaký přidat :)

Jste ztracení v hledání menu? Nemusíte hladovět! Stačí kliknout na tu malou hamburgerovou ikonu v pravém horním rohu.