Zdroj: https://clanky.lukaszafer.cz/a519-amsterdam-a-plaz-v-den-haag Napsáno: 4.7.2018 Autor: Autor webu - Lukáš Zafer

Amsterdam a pláž v Den Haag

Odkaz na fotogalerii - ZDE
Amsterdam je hlavní město Nizozemska. Celé Nizozemsko je velmi proslulé chutnými sýry, všude přítomnými větrnými mlýny, ale i láskou ke květinám.

Amsterdam a celé Nizozemsko je poměrně rovinaté. Nejvyšší kopec má pouhých 322 m. n. m. a jmenuje se Vaalserberg. Ve většině měst se proto většina lidí dopravuje na jízdním kole. Vzhledem k tomu má cyklista v celé zemi absolutní přednost před chodci. Historie města Amsterdam sahá až k roku 1000. Nejznámější je příběh o dívce jménem Anne Frank, jejíž deník byl po druhé světové válce vydán v několika jazycích.

Anne Frank se narodila v Německu a byla židovského původu. Během druhé světové války uprchla do Amsterdamu před nacismem. V roce 1942 se Anne s celou rodinou ukryla před nacisty v tajných místnostech jednoho domu. V roce 1944 došlo k prozrazení skrýše a celá rodina byla deportovaná do koncentračních táborů. Anne zemřela na tyfus v táboře Bergen-Belsen. Její otec Otto z celé rodiny přežil, vrátil se zpět do Amsterdamu, kde našel její deník. Deník Anny Frankové (kniha v ČR) zachycuje události jejího života v období od 12. června 1942 do 1. srpna 1944. Zajímavé počtení. 
 

Více fotografií v mém fotoalbu : Amsterdam a Den Haag