Zdroj: https://clanky.lukaszafer.cz/a648-android-a-ios-v-chytrych-telefonech ,publikováno: 4.10.2024

Android a iOS (v chytrých telefonech)

Proč dávám přednost Androidu před iOS? Často ve svém okolí slýchám názory, že Apple vyrábí nejlepší smartphony (iPhony) a ty jsou považovány za špičku na trhu. I když tyto názory respektuji, nemohu s nimi plně souhlasit a moje osobní zkušenosti mě vedou k tomu, že volím Android.

Proč? Android mi poskytuje větší svobodu a flexibilitu v používání. Mohu si upravit a přizpůsobit rozhraní přesně podle svých představ, nainstalovat a vytvořit (své vlastní) aplikace mimo oficiální obchod a užívat si otevřenější ekosystém. Navíc rozmanitost zařízení s Androidem nabízí širší spektrum funkcí a cenových kategorií, což umožňuje větší výběr podle individuálních potřeb a preferencí. iOS má své kvality, ale uzavřenost systému mě omezuje a nevyhovuje mému stylu používání.

A jak poznáte nadšence do Applu? Nemusíte se ptát.
... Dříve či později vám to řekne sám.

Měl jsem několik Apple zařízení, ale nakonec jsem se vždy vrátil k Androidu. Když jsem sledoval letošní Keynote, nemohl jsem se ubránit smíchu nad "novinkami", které Apple předvádí. Většina těchto funkcí už totiž existuje na jiných zařízeních řadu let. Když se svých známých zeptám, jak plně využívají svůj nejnovější iPhone, většinou mi odpoví, že ho používají hlavně na sociální sítě, sledování videí a focení. A tím to zpravidla končí. Do hlubšího nastavení a různých funkcionalit se raději nepouštějí.

Je to vlastně škoda, protože iOS je jako Ferrari mezi operačními systémy – dokonale vyladěné (optimalizované), extrémně rychlé a výkonné. Jenže většina uživatelů s ním jezdí, jako by měli trabanta. Máte pod kapotou tryskový motor, ale většinou to využijete jen na projetí kolečka kolem parkoviště.

Propojení mezi ekosystémem Apple je úžasné, funguje to ve většině případě dobře, díky cloudu. A ta SIRI ... Hey siri what does the fox say? Ona ještě neumí po několika letech základní fráze česky ? Proč ?

Ani Android dnes nezůstává pozadu. Díky své otevřenosti a výkonným zařízením dokonce často překonává i iOS. Některé modely už dosahují výkonu srovnatelného se stolními počítači – například s 16 GB RAM a osmijádrovým procesorem o frekvenci 3 GHz, ba dokonce po připojení smartphonu k pouhému monitoru počítač v základních věcech nahradí, případně PC nebo smartphone lze ovládat různými způsoby pomocí dostupného softwaru. Tyto parametry zajišťují, že Android už dávno není synonymem pro pomalé a sekající se systémy. Dnes je plynulý, rychlý a spolehlivý. Přesto se tento starý mýtus o „sekajícím se Androidu“ stále drží, a to zejména u těch nejlevnějších modelů, které opravdu mohou mít problémy s výkonem.

Osobně se držím čisté verze Androidu, aktuálně ve verzi 15 a vyhýbám se telefonům s předinstalovaným bloatwarem a různými nadstavbami. Tato volba se mi osvědčila, protože můj telefon mi plně slouží a mohu si ho přizpůsobit podle svých potřeb. Díky aplikacím dostupným na Google Play si navíc mohu přidat jakékoliv funkce, které potřebuji a mám tak naprostou kontrolu nad svým zařízením.

Ačkoli můj smartphone někdy nemusí vytvořit perfektní fotografii na jedno kliknutí při zhoršených světelných podmínkách, využiji režim PRO, kde si mohu manuálně upravit nastavení. Díky tomu si nastavím vše podle svých představ, abych dosáhl výsledku, se kterým budu spokojen. Samozřejmě pro fotky ke sdílení využívám zrcadlovku, fyzika na velikosti čipu, stále funguje a tak si Android i iOS pomáhá dost silně doladěním pomocí AI. Ne, opravdu není možné bez dlouhé závěrky vyfotit hvězdy př. mléčnou dráhu za dvě sekundy z ruky.

Android je vhodný pro pokročilé a zkušené uživatele, kteří rádi procházejí různá nastavení, aplikace a přesně vědí, co potřebují. Vyhledávají kompatibilitu a propojení s dalšími systémy. Na druhou stranu, u iOS mám pocit, že Apple přesně odhaduje, co jeho uživatelé využijí a co se jim bude líbit. Systém je navržen tak, aby byl atraktivní – v jednoduchosti je síla. Ekosystém Apple funguje perfektně, jakmile propojí podporovaná zařízení, vše spolupracuje bez problémů. U Androidu je někdy třeba trochu experimentovat, ale často nabízí ještě větší flexibilitu, například při práci se soubory a daty nebo při objevování nových funkcí a možností.

Umělá inteligence se rychlým tempem dostává do smartphonů napříč všemi operačními systémy. Na jedno kliknutí dokáže upravit nebo vymazat objekty z fotografií, rozpoznat, co na nich je a dokonce identifikovat, zda jde o věc, kterou lze zakoupit, přičemž spolupracuje s různými servery. Umí také generovat obsáhlý text z jediné věty, například pro napsání knihy, nebo poskytnout odpovědi na různé otázky. Dokáže ovládat chytrá zařízení. Zajímavé však je, že iOS stále nepodporuje češtinu (bez aplikací třetích stran), a rozšířené funkce AI na iPhonech v Evropě nejsou zatím dostupné. Uvidíme, jak se situace vyvine. Nicméně v oblasti umělé inteligence nejde o nic převratného. Na rozdíl od toho, co nabízejí například telefony Google pixel, Samsung, Motorola (Gemini od Android verze 14) či Xiaomi, které AI zvládají v češtině a fungují spolehlivě v celém systému.

Shrnutí iOS vs Android

Vývojář a otevřenost systému: Uživatelské rozhraní a design: App Store vs Google Play: Integrace s ekosystémem: Aktualizace: Bezpečnost a soukromí: Cena a zařízení: Správa souborů:
  • iOS má omezenější přístup k souborům a správě souborů ve srovnání s Androidem. Správa souborů je více uzavřená, což může být pro některé uživatele omezující.
  • Android nabízí otevřenější přístup k souborovému systému. Uživatelé mohou snadno přenášet soubory mezi zařízeními a přímo pracovat se systémovými složkami.
  • Asistent:

    Každý systém má své silné i slabé stránky a volba mezi nimi závisí hlavně na preferencích uživatele. iOS se hodí pro ty, kteří preferují uzavřený ekosystém a jednoduchost, zatímco Android je vhodný pro uživatele, kteří preferují flexibilitu a personalizaci. Mimochodem, tento článek byl zčásti sepsán ve spolupráci s chytrou AI a na zařízení s operačním systémem Android, takže pokud vám něco nedává smysl, můžete to svést na robota nebo na operační systém. ;)

    Jaký operační systém máte?
    Počet hlasů: 2