Zdroj: https://clanky.lukaszafer.cz/a335-nechte-si-za-vas-autovrak-zaplatit ,publikováno: 9.4.2013

Nechte si za váš autovrak zaplatit !

Ekologická likvidace vozidla je ze zákona ZDARMA. Existují specializované firmy, které si auto odtáhnou a vyřidí veškeré formality. Další možnost je odvézt auto do některého sběrného dvora a ty za vrak zaplatí vč. vystavení dokladu o ELV pro odhlášení vozidla.

Zákon neumožňuje auto zlikvidovat svévolně, tedy vlastnoručně rozebrat nebo rozprodat na díly (legální cestou). Automobil obsahuje nebezpečné odpady - motorový olej, brzdová a spojková kapalina, pohonné hmoty. Až 95% hmotnosti vozidla se vrátí zpět do koloběhu recyklace - kov, hliník, atp.

Ekologickou likvidaci lze provést:

Všechny výše zmiňované musí mít oprávnění ke sběru a likvidaci autovraků ! Ekologická likvidace je ZDARMA !  Každý servis, autobazar, vrakoviště, sběrny, atp musí vystavit oficiální doklad o likvidaci nebo převzetí autovraku, ten je nutný pro uřady, slouží i pro zrušení zákonné pojistky !

Autobazary: vykoupí vaše vozidlo a cena se odvijí od vzhledu, zachovalosti a stavu (motor, atd). Čím lepší auto, tím vyšší cena. Auto může být bourané, ale pokuď je motor nový nebo má málo najetých kilometrů cena výkupu vozidla se může zvýšit o několik desítek tisíc.

Vrakoviště: většinou zaplatí za hmotnost vozidla a vystaví doklad o převzetí vozidla k ekologické likvidaci pro odhlášení z registru. Výkupní cena se pohybuje od pár stovek do několik tisíc. Někde jsou ochotný zaplatit až 2 tisíce za tunu. Chybějicí části (motor, katalyzátor,...) budete muset doplatit. 

Specializované firmy: v případě, že auto není pojízdné nebo chcete vše nechat na odbornících. Existuje několik firem, který si pro auto přijedou a odvezou, vystaví doklad o převzetí a pokuď je předem domluveno tak i zaplatí. Většinou se tak ale děje v místě působení firmy. Za "vyjetí z města" už můžete zaplatit vy.

Jiné ekologickou likvidaci mohou provádět i další lidé ve vašem okolí. Například vaši známí, drobný automechanici, autoservisy a další. Vy jim dáte plnou moc, oni vše zařidí a vám dají protokol o převzetí a nebo odhlásí vozidlo. Buďte obezřetný protokol musí obsahovat kontrolní značky. Zkontrolujte zda máte opravdu ten správný.

vzor
Ověření platnosti protokolu:
Platnost protokolu o ekologické likvidaci vozidla je možné ověřit na stránkách Ministerstva životního prostředí:
https://autovraky.mzp.cz/webklient/

 


Ukázka jak se likvidují vozidla pomocí Shreddera. Zajímavý a drsně silný stroj ! 

Mondeo v kovošrotu v Chomutově na váze...